Aktualizacja: 20 września 2024
Proso to zboże, które charakteryzuje się bogatym działaniem zdrowotnym, a także szerokimi wartościami odżywczymi. Należy do produktów bezglutenowych, dlatego też bez problemu może być spożywane przez osoby z celiakią oraz zwykłą nietolerancją glutenu. Jakie składniki odżywcze kryje w sobie to zboże oraz jakie zastosowanie znalazło w kuchni?
Proso
Proso to zboże, które od dawna znane jest ludzkości, a jego dobroczynne działanie docenione zostało już przez starożytne Chiny. To właśnie z tego miejsca przywędrowało zarówno do Europy jaki i Ameryki.
Proso to roślina jednoroczna, która wywodzi się z rodziny wiechlinowatych. Najbardziej znaną odmianą prosa jest proso zwyczajne, którego uprawa ma miejsce niemalże na całym świecie. Dojrzała roślina posiada 1,5 metra wysokości, zaś sama jego struktura jest dość gruba i odporna na urazy mechaniczne. Posiada niewielką ilość liści, a ich powierzchnia pokryta jest drobnymi włoskami. Kwiaty prosa natomiast posiadają wręcz purpurowy kolor i występują dość gęsto. Głównym produktem spożywczym, który pozyskuje się z prosa jest oczywiście kasza jaglana.
Właściwości zdrowotne prosa
Proso to produkt bogaty przede wszystkim w białko, które z kolei stanowi źródło ważnych dla organizmu aminokwasów czyli metioniny i cysteiny. Ponadto charakteryzuje się wysokim poziomem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także błonnika pokarmowego i polifenoli. Proso to również doskonałe źródło węglowodanów złożonych. Oznacza to, że po posiłku na bazie prosa energia pozostaje na dłużej. Zostaje ona uwalniana dłużej, w odróżnieniu od tego jak dzieje to po zjedzeniu cukrów prostych. W związku z tym proso to idealny produkt w diecie osób odchudzających się.
W skład prosa wchodzą również związki mineralne tj. miedź, fosfor czy żelazo, a także witaminy z grupy B.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że proso:
- jest produktem bezglutenowym;
- reguluje poziom cholesterolu we krwi;
- korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy (ułatwia wypróżnianie);
- wzmacnia ściany naczyń krwionośnych;
- obniża poziom ciśnienia we krwi;
- pomaga utrzymywać stały poziom cukru we krwi, co chroni przed rozwojem cukrzycy;
- utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w organizmie;
- zwiększa procesy regeneracyjne (przyspiesza gojenie się ran);
- działanie podobnie do probiotyków (wspomaga mikroflorę jelit).
Proso w kuchni
Zboże to znalazło szerokie zastosowanie w kuchni polskiej. Kaszę jaglaną można więc podawać jako jeden z głównych składników obiadu (zamiennik dla ryżu lub ziemniaków). Często stanowi również farsz do warzyw np. papryki, cukinii, bakłażana. Dodatkowo można ją również dodawać do sałatek, kotletów, zup, ciast, puddingów, budyniu, a nawet musli.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz