Aktualizacja: 19 września 2022
Parówka na twarz, czyli kąpiel parowa twarzy jest jednym z najbardziej popularnych, domowych zabiegów oczyszczających skórę. Jednak czy takie przekonanie jest prawdziwe? Czy powszechna parówka na twarz pozwala utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji? Poznajmy wady i zalety kąpieli parowej.
Spis treści
Parówka na twarz – czym jest i jak działa?
Parówka na twarz to tzw. zabieg rozpulchniania skóry przy wykorzystaniu pary wodnej. Docierając do powierzchni skóry rozszerza pory, a znajdujący się w nich łój (sebum) oraz inne zanieczyszczenia przekształcają się w postać płynną. Mogłoby się wydawać, że na tym kończy się działanie kąpieli parowej. Jednak wbrew pozorom stanowi ona dopiero początek pielęgnacji skóry. Oznacza to, że po wykonaniu parówki warto przejść do dalszych etapów zabiegu oczyszczającego naszą cerę.
W tym momencie zalecane jest głównie wykonanie peelingu skóry (mechanicznego, drobnoziarnistego lub nieco delikatniejszego enzymatycznego). Po dogłębnie oczyszczonej skórze należy nałożyć maseczkę na twarz (oczyszczającą, nawilżającą lub odżywczą). Rodzaj jej zależy od tego z jakim typem cery mamy do czynienia.
Czy jest to zabieg dla każdego?
Kąpiel parowa jest doskonale znana osobom będącym posiadaczami cery tłustej oraz cery mieszanej. Na skórze tego rodzaju bardzo często pojawiają się niedoskonałości w postaci zaskórników czy krost. Dlatego też taki domowy sposób w postaci parówek wzbogaconych np. dodatkami ziołowymi może skutecznie oczyścić skórę i utrzymać ją w dobrej kondycji.
Warto jednak pamiętać, że zabieg tego rodzaju nie będzie jednak wskazany jeśli posiadamy cerę naczynkową, wrażliwą lub alergiczną. A to dlatego, że parówka może mocno podrażnić skórę, nasilić tendencję do rumienia czy rozszerzyć kruche i delikatne naczynka.
Parówka na twarz – zalety dla skóry
Regularnie stosowana tzw. parówka na twarz przynosi wiele dobrego naszej skórze. Czysta kąpiel parowa lub wzbogacona o dodatki ziołowe pozwoli dokładnie oczyścić skórę zapobiegając rozwojowi trądziku pospolitego. Ponadto pozwala odblokować pory skórne, poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy i świeży koloryt.
Warto zaznaczyć, że dodatki ziołowe kąpieli parowych spełniają dodatkową funkcję pielęgnacyjną dla skóry:
- wyciąg z pokrzywy poprawi krążenie skóry
- bratek trójbarwny i rumianek skutecznie załagodzą wszelkie podrażnienia
- wyciąg z szałwii zwęzi rozszerzone pory u osób z cerą tłustą i mieszaną
- dzika róża zniweluje uczucie napięcia skóry i nawilży ją
Parówka na twarz – wady
Mimo wielu zalet jakie posiada kąpiel parowa należy wiedzieć, że jest to zabieg, który silnie wpływa na naszą skórę. Mimo że oczyszcza ją w wyraźny sposób to może również podrażniać, jeśli zabieg wykonywany zbyt często. Ponadto może osłabić barierę ochronną skóry oraz zaburzyć jej warstwę hydrolipidową.
Jak często można stosować kąpiel parową?
To jak często można korzystać z kąpieli parowej twarzy zależy przede wszystkim od rodzaju naszej cery oraz problemu jaki może u niej występować. W przypadku skóry normalnej zaleca się wykonanie parówki raz na 1,5 tygodnia. Z kolei przy skórze suchej raz na dwa tygodnie. Największa częstotliwość zabiegów parowych przysługuje cerze tłustej i łojotokowej, bo można je wykonywać 2-3 razy w tygodniu.
Wskazania
- cera tłusta, łojotokowa
- cera sucha
- cera zanieczyszczona, szara i ziemista
Przeciwwskazania
- cera wrażliwa, naczynkowa, alergiczna, atopowa
- stany zapalne skóry
- nadciśnienie tętnicze
- jaskra
- miażdżyca
Podsumowanie
Kąpiele parowe czyli tzw. parówki na twarz przynoszą naszej skórze wiele korzyści. Głęboko ją oczyszczają, nawilżają, łagodzą podrażnienia oraz poprawiają jej mikrokrążenie co przekłada się na ogólną poprawę kolorytu. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z częstotliwością ich wykonywania.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz