Aktualizacja: 9 października 2022
Olejki eteryczne wykazują właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Nie bez powodu więc chętnie wykorzystuje się je w medycynie naturalnej i dziedzinie kosmetologii. Czym dokładnie są, jak działają olejki eteryczne oraz na czym polega ich proces produkcji? Podpowiadamy.
Spis treści
Kilka słów historii…
Olejki eteryczne znane były już w 3000 r. p.n.e. Stały się popularne w starożytnym Egipcie, Indiach oraz Macedonii. Za tzw. ojca olejków eterycznych można uznać Avicennę, lekarza żyjącego w czasach starożytnych, który jako pierwszy dokonał procesu ich destylacji. Dodatkowo również opracował nowe techniki masażu, podczas których wykorzystywano olejki eteryczne. Preparaty te stały się tak popularne, że z biegiem czasu powstała odrębna dziedzina zajmująca się tylko nimi – aromaterapia.
Czym dokładnie są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to mieszanina wtórnych metabolitów roślin, które pozyskuje się z różnych część roślin w procesie destylacji z parą wodną lub w wyniku hydrodestylacji. Wyjątek stanowią olejki cytrusowe, których surowiec pozyskiwany jest w procesie wyciskania owoców. Pod względem chemicznym to kompozycja wielu związków chemicznych zawierających ketony, estry, alkohole, węglowodory, aldehydy czy laktony.
Olejki eteryczne posiadają charakterystyczny zapach oraz bardzo dużą aktywność biologiczną. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Ciekawostką jest fakt, że obecnie pozyskuje się około 300 olejków eterycznych, jednak tylko kilka z nich wykazuje walory użytkowe.
Jakie właściwości wykazują olejki eteryczne?
Działanie olejków eterycznych jest wielokierunkowe. Te, które zawierają w swoim składzie alkaloidy, cechują się właściwościami dezynfekującymi oraz wykazują działanie hamujące rozwój drobnoustrojów. I tak powszechnie znany tymol, występujący w olejku tymiankowym, charakteryzuje się silnymi właściwościami odkażającymi. Dodatkowo preparaty te działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Olejki eteryczne słyną również ze swych właściwości antyseptycznych. Dodatkową cechą jest ich działanie rozkurczowe i rozluźniające. Koją nerwy oraz przynoszą wyraźne uczucie odprężenia.
Olejki znane są ze swych właściwości regeneracyjnych. Pobudzają komórki skóry do odbudowy ceramidów, co przekłada się na odnowę skóry.
Niektóre rodzaje olejków jak np. te zawierające w sobie składniki typu eugenol, kamfora czy mentol wykazują właściwości przeciwbólowe. Z kolei inne posiadające np. borneol wpływają na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Wzmacniają mięsień sercowy oraz odpowiedzialne są za regulację krwi w naczyniach.
Jakie zastosowanie mają olejki eteryczne?
1. Kosmetyka.
W kosmetyce olejki eteryczne występują między innymi jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Właściwie dobrane korzystnie wpływają na wygląd skóry oraz zmniejszają widoczność drobnych zmarszczek.
Niwelują dolegliwości skórne tj. infekcje, podrażnienia czy alergie. Pozytywnie wpływają również na cerę naczyniową, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Uśmierzają ból w przypadku poparzeń skóry (np. słonecznych). Redukują cellulit oraz nieestetyczne rozstępy.
Najbardziej popularnym olejkiem wykorzystywanym w kosmetyce jest olejek różany, pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, łagodzącymi i niwelującymi drobne zmarszczki. Polecany jest praktycznie każdej skórze, jednak szczególnie tej wrażliwej, ponieważ wykazuje działanie kojące. Ze względu na wysoką cenę, olejek różany uważa się za kosmetyk wręcz ekskluzywny.
W preparatach kosmetycznych olejki eteryczne wykorzystuje się również jako związki konserwujące. Łączenie ich wraz z syntetycznymi konserwantami w znaczny sposób obniża ich niepożądane działanie. Do olejków wykazujących takie działanie zalicza się m.in. olejek z drzewa herbacianego, cynamonowy, lawendowy czy tymiankowy.
2. Kuchnia
Olejki eteryczne wykorzystuje się również w kuchni i ogólnie pojętym gospodarstwie domowym. Stanowią dodatek do przypraw wzbogacając smak potraw oraz pobudzając trawienie. Olejki eteryczne wykorzystuje się również podczas procesów produkcji alkoholu jak i samych napojów bezalkoholowych. Służą również do wzbogacania smaku słodyczy oraz produktów odświeżających powietrze.
Czy wiesz że…
W skład olejków eterycznych wchodzi wiele związków chemicznych. Są to między innymi alkohole, aldehydy, terpeny czy estry. Jednak producenci olejków nie wyszczególniają wszystkich związków chemicznych na etykiecie produktu. Wszystko dlatego, że nie wszystkie związki chemiczne zostały odkryte. Najważniejszą informacją na etykiecie jest rodzaj olejku, który został zakupiony. Dla przykładu: oleum eucalipti globulus – olejek eukaliptusowy, oleum citrus grandis – olejek grejpfrutowy, oleum pinus silvestris – olejek sandałowy.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz