Aktualizacja: 11 lipca 2022
Olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, antyseptycznymi oraz dezynfekującymi. Jest skuteczny w walce m.in. z trądzikiem pospolitym, łupieżem czy nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Jakie inne działanie wykazuje oraz gdzie znalazł zastosowanie? Przyjrzyjmy się bliżej olejkowi z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego powstaje z liści drzewa herbacianego, które występuje w Australii. Ludność tego kraju od wielu lat korzysta z dobroczynnych właściwości tej rośliny lecząc różnego rodzaju dolegliwości np. oprzenia czy rany. Olejek ten występuje zazwyczaj w postaci rzadkiego oleju o jasno żółtej barwie. Posiada intensywny kamforowy zapach.
Olejek z drzewa herbacianego jest kosmetykiem naturalnym o bardzo szerokim spektrum działania. Dzięki swoim właściwościom skuteczny jest zarówno w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, a także w problemach owłosionej skóry głowy np. występującego łupieżu, ukąszeniu owadów oraz w trudno gojących się ranach.
Jego skład jest bardzo bogaty, bowiem zawiera aż ponad 100 różnych związków chemicznych. Do głównych składników należy terpinen-4-ol oraz jego pochodne. Obecne są również monoterpeny takie jak 1,8 – cyneol czy p-cymen. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie na podstawie tego związku możemy stwierdzić czy olejek jest pierwszej świeżości czy przechowywany był już przez jakiś czas.
Spis treści
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
1. Leczy trądzik pospolity.
Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego bardzo pomocny jest w pielęgnacji skóry trądzikowej. Aplikowany na skórę w szybki sposób przenika przez jej warstwy zwalczając tym bakterie wywołujące trądzik. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych przez co skóra staje się mniej błyszcząca i nie stwarza środowiska do rozwoju bakterii. Co ważne, nie powoduje wysuszenia skóry, tak jak wiele innych preparatów przeciwtrądzikowych.
2. Pielęgnuje skórę głowy.
Ze względu na to, że główną przyczyną powstawania łupieżu są infekcje grzybicze, olejek z drzewa herbacianego doskonale redukuje jego objawy. Dodatkowo eliminuje swędzenie skóry oraz nadmierne wydzielanie sebum i powstające przez to przetłuszczanie się włosów. Najprostszym sposobem jego stosowania jest dodanie kilku kropel do szamponu. Następnie taką mieszaninę należy pozostawić na skórze głowy przez około 2 minuty, po czym spłukać.
3. Dba o stopy.
Olejek z drzewa herbacianego pielęgnuje także stopy, które mają skłonność do nadmiernego pocenia się oraz do pękania. Wspomaga profilaktykę stóp oraz leczenie grzybicy paznokci jak i stóp. Olejek z drzewa herbacianego można dodać do ulubionego kremu do stóp, który codziennie stosujemy .
4. Dba o zdrowie.
Oprócz właściwości typowo pielęgnacyjnych, olejek z drzewa herbacianego wykazuje także szerokie właściwości zdrowotne. Cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwzapalnym. Dzięki tak szerokiemu spektrum swoich właściwości, jest on skuteczny w leczeniu przeziębień oraz grypy. Stosowany jako wieczorna inhalacja w bardzo szybki sposób może uporać się z zapaleniem zatok, uciążliwym kaszlem czy zatkanym nosem.
Czy olejek z drzewa herbacianego może uczulać?
Składniki obecne w olejku drzewa herbacianego bardzo szybko przedostają się przez warstwy skóry i trafiają do naszego krwiobiegu. Tak jak inne olejki aromatyczne również ten olejek może wywoływać reakcje uczuleniowe. Mimo że nie u każdego pojawi się reakcja alergiczna, nie powinno się go stosować wewnętrznie oraz w sposób ciągły, w nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę. Najlepiej stosować go przez 1-2 dni. Z kolei w stężeniach niskich od 1-10% można nawet do 6 miesięcy. Jeśli jednak dojdzie do reakcji alergicznej w wyniku stosowania olejku, najczęściej ma ona postać zapalenia skóry. Ważnym jest, aby nie podawać go dzieciom, które nie ukończyły 6 roku życia, a także kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz osobom, które w wyniku innych olejków doznały reakcji uczuleniowej.
Podsumowanie
Olejek z drzewa herbacianego to cenny i naturalny kosmetyk, który każda kobieta powinna posiadać w swojej kosmetyczce. Wykazuje szerokie właściwości przez co znalazł zastosowanie nie tylko w kierunku pielęgnacyjnym, ale również zdrowotnym.
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Uwielbiam ten zapach! 🙂
Ciekawi mnie, czy olejek należy stosować rozrobiony w zastosowaniu jako tonik, czy w formie skoncentrowanej.
Idealny olejek dla mnie! Świetny artykuł 🙂
Ciekawe właściwości, o wszytskich nie miałąm pojęcia
Mój mąż często łapie zatoki, boryka się z tym od lat, nawet teraz ma zapalenie zatok. Czy takie zwykłe inhalacje z kilkoma kroplami mogą mu pomóc?