Aktualizacja: 11 lipca 2022
Olejek tymiankowy to jeden z popularniejszych produktów stosowanych w aromaterapii. Jego zapach jest mocny i charakterystyczny, dlatego nie każdy jest do niego przekonany. Jednakże zdrowotne właściwości zostały potwierdzone zarówno badaniami, jak i obserwacjami własnymi osób zainteresowanych na przestrzeni lat.
Spis treści
Co zawiera olejek tymiankowy?
Olejek tymiankowy zawiera między innymi:
- pochodne fenolowe, w tym tymol i karwakrol;
- monoterpeny;
- garbniki;
- flawonoidy;
- saponiny;
- olejek eteryczny.
Aby cieszyć się bogactwem składników odżywczych należy jednak kupić produkt wysokiej jakości, wyprodukowany z wyselekcjonowanego, ekologicznego tymianku.
Jak działa olejek tymiankowy?
Na początku warto wymienić właściwości kosmetyczne olejku tymiankowego:
- działa antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia się skóry;
- chroni kolor włosów;
- działa fotoprotekcyjnie;
- wspiera kondycję skóry problematycznej, zmniejsza widoczność wyprysków i wspomaga leczenie trądziku;
- wspomaga leczenie łupieżu;
- zmniejsza wypadanie włosów.
Olejek tymiankowy znany jest ze swoich właściwości przeciwutleniających, przeciwbólowych i przeciwgrzybiczych, dlatego jest podstawą aromaterapii i medycyny alternatywnej przy wielu chorobach i schorzeniach. Przede wszystkim:
- hamuje odruch kaszlu;
- udrażnia zatkane zatoki i przewody nosowe;
- działa żółciopędnie i moczopędnie;
- pobudza syntezę soków trawiennych;
- pobudza miesiączkowanie;
- działa przeciwbólowo w przypadku dolegliwości stawowych, np. przy reumatyzmie.
Olejek tymiankowy wcierany w skórę działa silnie rozgrzewająco. Wykazuje jednak bardzo silne działanie, dlatego nie wcieramy w skórę olejku przed jego rozcieńczeniem. Przeciwwskazaniem do stosowania produktu są pierwsze miesiące ciąży oraz nadciśnienie tętnicze.
Zastosowanie olejku tymiankowego
Olejek tymiankowy ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach – medycynie, kosmetologii, życiu codziennym. Jeśli chcemy wykorzystać go do aromaterapii, wystarczy kilka kropel umieścić w dyfuzorze zapachowym lub specjalnym kominku. Można również przygotować inhalacje z jego dodatkiem lub po prostu rozprowadzić kilka kropel na poduszce lub mankiecie swetra.
Jak wspomniano wcześniej, olejek tymiankowy działa pozytywnie na skórę i włosy. Można dodać go do ciepłej kąpieli, dzięki czemu poprawi kondycję skóry na całym ciele. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kąpieli może powodować podrażnienie skóry, dlatego najlepiej stosować bardzo małe ilości. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na masaż relaksacyjny na bazie tego produktu lub mieszanki olejków zawierającej także tymiankowy. W przypadku włosów dobrze sprawdzą się maski z dodatkiem olejku tymiankowego lub tradycyjne olejowanie włosów.
Zobacz również: OCM (Oil Cleansing Method).
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M., Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006.
- Ambroziak M., Stanowska M., Sikorska-Zimny K., Tymianek – roślina o wielu zastosowaniach, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 1/2020.
Zostaw komentarz