Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 września 2023

Olejek eukaliptusowy należy do grupy najpopularniejszych olejków eterycznych. Dzięki swoim szerokim właściwościom znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetologii. Przyjrzyjmy się bliżej jego działaniu.

Olejek eukaliptusowy – charakterystyka

Drzewo eukaliptusa, z którego produkowany jest ten cenny olejek, pochodzi z Australii. Z tego względu kraj ten stanowi główny rejon produkcji olejku eukaliptusowego. Mocno rozpowszechniony jest również w krajach takich jak Afryka Południowa, Indie czy Europa. Posiada on bardzo zróżnicowane właściwości. Z tego względu można używać go między innymi do problemów skórnych jak wysypka czy podrażnienia, a także do inhalacji w przypadku chorób górnych dróg oddechowych bądź jako kosmetyk w postaci balsamów czy kremów.

Olejek eukaliptusowy – co zawiera?

Olejek pozyskiwany jest na drodze destylacji drzewa liści eukaliptusa z parą wodną. Zawiera on przede wszystkim eukaliptol (cyneol). Jest to związek o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Ponadto działa wykrztuśnie oraz ułatwia wydzielanie śluzu. Olejek eukaliptusowy to także źródło seskwiterpenów, które również wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz monoterpenów o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym.

Olejek eukaliptusowy – właściwości

Poniżej przedstawiamy najczęstsze wykorzystanie olejku w medycynie i kosmetologii.

1. Wspomaga układ oddechowy

Olejek eukaliptusowy wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Wszystko to pozwala mu oddziaływać na szerokie spektrum czynników chorobotwórczych. Skutecznie zwalcza objawy przeziębienia takie jak kaszel, katar czy ból gardła. Stosowany jest też przy astmie oskrzelowej oraz zapaleniu zatok i oskrzeli.

2. Leczy skórę

Olejek eukaliptusowy jest bardzo dobrym kosmetykiem pielęgnującym skórę. Wykazuje bowiem właściwości antyseptyczne. Jego użycie w formie mgiełki do ciała może wytworzyć wokół niej barierę ochronną. Z racji tego olejek eukaliptusowy bardzo często stosowany jest w przypadku otarć, oparzeń słonecznych, podrażnień, skaleczeń czy użądleń.

3. Niweluje ból mięśni

Olejek eukaliptusowy wpływa także na kondycję mięśni i stawów. Z racji jego właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych łagodzi bóle mięśni i stawów po silnym wysiłku fizycznym. Polecany jest głównie osobom ze sztywnością mięśni, posiadającym skłonność do nerwobóli czy cierpiącym na reumatyzm. Aby efekt stosowania olejku eukaliptusowego był widoczny należy pamiętać o jego regularnym wmasowywaniu w skórę, w miejscu gdzie występuje dany problem.

4. Pielęgnuje zęby

Olejek eukaliptusowy to środek doskonale sprawdzający się w pielęgnacji naszych zębów. Bardzo dobrze usuwa płytkę nazębną (osad nazębny) oraz leczy stany zapalne dziąseł. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym bardzo często stanowi składnik płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów.

5. Reguluje poziom cukru

Regularne spożywanie olejku eukaliptusowego wpływa na poziom cukru we krwi. Polecany jest on więc w szczególności osobom chorym na cukrzycę. Ponadto włączenie olejku do swojej diety przyczyni się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a co za tym idzie poprawy krążenia krwi w całym organizmie.

6. Pielęgnuje skórę

Idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry całego ciała. Działa mocno regenerująco oraz przyspiesza odnowę naskórka. Olejek eukaliptusowy ma na celu chronić skórę przed różnego rodzaju infekcjami oraz zapewnić skórze zdrowy i świeży wygląd.

Zobacz również: Olejek geraniowy.

Olejek eukaliptusowy – skutki uboczne

Tak jak we wszystkim liczy się umiar. Warto trzymać się tej zasady również w stosowaniu olejku eukaliptusowego. Jeżeli będziemy korzystać z niego w nadmiarze, wówczas mogą wystąpić m.in. nudności, wymioty, zmiany skórne, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca. Olejku eukaliptusowego nie powinny stosować:

Ważną informacją jest również fakt, że olejku eukaliptusowego nie należy spożywać doustnie, ponieważ może wchodzić w niepożądane reakcje z lekami, jeśli są przyjmowane. Szczególnie powinny uważać na to osoby, które zażywają leki obniżające poziom cukru we krwi.

Olejek eukaliptusowy – do czego można wykorzystać?

Oto najczęstsze zastosowania omawianego produktu:

  • relaksująca kąpiel – dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego oraz niewielką ilość miodu. Kąpiel będzie mocno relaksująca, nawilżająca i odżywcza;
  • krem dla skóry trądzikowej – do stosowanego kremu dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Będzie więc doskonale łagodził m.in. stany zapalne skóry;
  • inhalacja – do gorącej wody w misce dodaj 5 kropli olejku eukaliptusowego. Następnie nachyl się nad nią i przykryj głowę ręcznikiem. Unoszącą się parę wodną głęboko wdychaj przez około 5 minut;
  • masaż – kilka kropli olejku eukaliptusowego wymieszaj z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Wykonuj taką mieszanką odprężający masaż;
  • płukanie jamy ustnej – kilka kropel olejku eukaliptusowego dodaj do szklanki z ciepłą wodą. Dokładnie wymieszaj i stosuj jako płyn do płukania jamy ustnej i gardła.

Olejek eukaliptusowy ma liczne korzyści zdrowotne, takie jak łagodzenie objawów przeziębienia, poprawa koncentracji i ułatwienie oddychania. Jednakże, warto stosować go ostrożnie i zgodnie z zaleceniami.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Kochańska B., Kusiak A., Wojtaszek-Słomińska A., Kędzia A., Aktywność przeciwgrzybicza olejku eukaliptusowego, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
  2. Kizior B., Panek J., Olejki eteryczne. Opisy wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6/2020.
  3. Lepare M., Aromaterapia – olejki eteryczne do pielęgnacji skóry, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami