Aktualizacja: 12 czerwca 2024
Olej rycynowy na włosy to od lat stosowany kosmetyk do pielęgnacji. Nie bez powodu, ponieważ naturalne sposoby pielęgnacji pozwalają uzyskać o wiele lepsze efekty niż syntetyczne kosmetyki. Jakie więc właściwości wykazuje olej rycynowy oraz w jakiej formie najlepiej jest go użyć?
Spis treści
Olej rycynowy
Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini), to oleista ciecz, która pozyskiwana jest z nasion drzewa rycynowego czyli rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). W nasionach tego drzewa znajduje się toksyczny związek – rycin, który poddany wysokiej obróbce termicznej traci to niebezpieczne działanie działanie, a zyskuje cenne właściwości wykorzystywane w pielęgnacji naszego ciała. Olej rycynowy bardzo często wykorzystywany jest w kosmetologii do produkcji maseczek, kremów, odżywek oraz pomadek do ust.
Olej rycynowy na włosy
Omawiany olej w szczególności posiada działanie nawilżające oraz nabłyszczające. Jego stosowanie może poprawić wygląd szarym, matowym i zmęczonym pasmom włosów. Regularna aplikacja oleju rycynowego przywraca im miękkość oraz naturalny i zdrowy wygląd. Stają się bardziej odporne na łamanie się oraz rozdwajanie. Z kolei olejek rycynowy stosowany na skórę głowy wzmacnia cebulki włosów, zmniejszając ich wypadanie oraz przyspiesza porost.
Olej rycynowy na włosy – jak stosować
W jakiej formie można stosować olej rycynowy na włosy?
1. Olejowanie włosów
Olejowanie włosów stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pielęgnacji włosów. Jednak podczas takich zabiegów warto pamiętać o dość gęstej konsystencji oleju rycynowego, ponieważ sprawia ona, że nakładanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też w celu ułatwienia aplikacji oleju na włosy poleca się wcześniejsze jego rozgrzanie lub rozrzedzenie innym olejem np. olejem słonecznikowym. Samo zmycie oleju rycynowego również nie należy do łatwych zadań. Przy jego dokładnym płukaniu należy dokładnie, kilka razy umyć głowę. W przypadku olejowania włosów ważne jest również nakładanie samego oleju. Preparat należy nałożyć na skórę głowy lub wetrzeć go delikatnie szczoteczką do zębów. Warto go również nałożyć bezpośrednio na same włosy. Aby zauważyć wyraźny efekt takiej pielęgnacji należy stosować ją przez około 3 miesiące.
2. Maseczka na włosy
Maseczka jest równie dobrym sposobem poprawiającym kondycję włosów, jak i samej skóry głowy. Jedną łyżkę oleju rycynowego należy wymieszać z żółtkiem jaja, odrobiną odżywki do włosów oraz nafty kosmetycznej. Wszystkie składniki, dokładnie wymieszane, nakłada się na umyte wcześniej włosy. Maskę należy trzymać pod folią i ręcznikiem przez około 30 minut. Tego rodzaju zabieg zaleca się stosować jeden raz w tygodniu.
Olej rycynowy na włosy – wzmocnienie działania
Wzmocnienie efektu produktu możliwe jest tylko w przypadku, gdy olej rycynowy służy naszym włosom i skórze głowy. Efektywność działania oleju rycynowego można zwiększyć owinięciem głowy ręcznikiem oraz zastosowanie ciepłego powietrza z suszarki. W wyższej temperaturze wszystkie oleje są bardziej skuteczne.
Olej rycynowy – skutki uboczne
Mimo tak wielu właściwości pielęgnacyjnych, olej rycynowy stosowany w dużych ilościach może niestety działać szkodliwe. Zwykle objawia się to nadmiernym przesuszeniem skóry głowy. Z tego powodu olej lub kosmetyki, które go zawierają należy stosować raz w tygodniu.
Olej rycynowy – przeciwwskazania
Olej rycynowy nie jest wskazany u osób:
- posiadających włosy blond – ponieważ może je przyciemnić;
- o włosach rozjaśnionych oraz wysokoporowatych – ponieważ kruchym, suchym i zniszczonym włosom olejek zamiast pomóc może zaszkodzić.
W razie wątpliwości, zaleca się skonsultowanie się z trychologiem, kosmetologiem lub lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub możliwych skutków ubocznych.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Niekrasz A., Uniwersalny i wartościowy olej rycynowy, Cukrzyca a Zdrowie.
- Olej rycynowy, European Medicines Agency, 2016.
- Kula J., Quang T., Olej rycynowy – chemia i zastosowanie, Przemysł Chemiczny, 77/1998.
Ciągle nie mogę się przekonać do olejowania włosów. Chcę tego spróbować, bo już nie raz czytałam, że warto, jednak ciągle proces mnie zniechęca. Olej rycynowy to z kolei jeden z popularniejszych jeśli chodzi o używanie go do włosów, więc jak już się skuszę, to chyba na niego.
Próbowałam u mnie, niestety nie zauważyłam jakiś super efektów.
Miałam podejście do olejowania włosów olejem rycynowym jednak bardzo szybko zrezygnowałam. Przy próbach nakładania bardzo łamałam sobie włosy, nawet gdy rozcieńczałam go z innym olejem. 🙁
Ciekawe, nigdy o nim nie słyszałam. Myślisz, że sprawdziłby się u dzieci?
Mam włosy blond i fakt, bałam się że kolor może zmienić mi się całkowicie, ale powiem szczerze, że dzięki olejkowi wyrosły mi na nowo włosy przy skroniach, które popaliłam rozjaśniaczem 🙂 także polecam wszystkim serdecznie 🙂