Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 kwietnia 2023

Miód manukaChoć prozdrowotne właściwości miodów znane są od dawna, to miód manuka stosunkowo od niedawna zdobywa czołowe miejsca w rankingach zdrowej żywności. A wszystko to przez wysoką zawartość methylglyoxalu, który wykazuje właściwości antybakteryjne i działa probiotycznie. Jak wpływa na nasz organizm i czy warto zainteresować się tym miodem?

Miód manuka – wartości odżywcze

Miód manuka wytwarzany jest z nektaru zbieranego przez pszczoły z wiecznie zielonej rośliny Leptospermum Scoparium, inaczej zwanej krzewem Manuka. Rośnie on głównie w Nowej Zelandii i niektórych rejonach Australii. Większość nieprzetworzonych i niefiltrowanych miodów jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Są one bogatym źródłem takich składników jak:

Jednak miód manuka wyróżnia jeszcze jedna ważna cecha – zawartość związku o nazwie methylglyoxal (MGO).  W miodach europejskich zawartość tego związku oscyluje średnio na poziomie 3,1 mg/kg, gdy w miodzie manuka nawet na poziomie 1000 mg/kg. Związek ten powstaje w procesie dojrzewania, więc miody o najwyższym stężeniu przechowywane są nawet 2 lata w specjalnych beczkach.

Zobacz również: Miód spadziowy.

Miód manuka – właściwości

Regularne przyjmowany miód manuka może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu człowieka. Oto najważniejsze właściwości tego miodu.

1. Właściwości antybakteryjne

Wiele bakterii szybko uodparnia się na działanie antybiotyków. Z tego powodu na świecie dochodzi do dużej ilości zakażeń trudnych do wyleczenia oraz zgonów. Miód manuka wykazuje działanie bakteriobójcze, nawet na gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA), paciorkowiec ropny (Streptococcus pyogenes) czy Clostridium difficile wywołującej zapalenie jelita grubego.

Skuteczność tego miodu związana jest z jego oddziaływaniem i hamowaniem przylegania bakterii do tkanek, które między innymi powodują ostre infekcje. Zahamowanie tego procesu skutkuje niewytworzeniem się biofilmów, które ochraniają bakterie przed działaniem antybiotyków. Do tej pory nie wykazano, aby bakterie te i drobnoustroje uodparniały się na działanie miodu manuka.

2. Gojenie ran

Użycie miodu manuka może być skutecznym sposobem leczenia niektórych ran. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwutleniającym nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale działa także zewnętrznie, wspomagając proces gojenia ran. Ponadto łagodzi ból po oparzeniach, a także zmniejsza reakcje zapalne i zapobiega infekcjom.

3. Układ trawienny

Spożywanie miodu manuka wpływa na poprawę funkcjonowania układu trawiennego.  Zmniejsza stan zapalny wywołany nieprawidłową pracą tego układu, a także łagodzi dyskomfort spowodowany wzdęciami w jamie brzusznej. Wykazuje właściwości probiotyczne i wspiera florę bakteryjną w jelitach.

4. Alergie

Regularne przyjmowanie miodu manuka może pomóc podczas sezonowych alergii i zmniejsza zapotrzebowanie na leki antyalergiczne. Miód wykazuje właściwości antyhistaminowe i według badań pacjenci wykazywali 60% niższy wynik oceny objawów, 2 razy więcej dni bez objawów alergii i 70% mniej dni z ciężkimi objawami alergii, gdy przyjmowali codziennie suplementy diety z miodu manuka.

5. Uroda

Używanie miodu manuka do oczyszczania twarzy eliminuje wolne rodniki znajdujące się w skórze i działa peelingująco. Dzięki swoim wartościom odżywczym, zwiększa witalność, poprawia wygląd i strukturę skóry. Aplikowany również na włosy, odżywia je i nadaje połysk.

Miód manuka – gdzie kupić?

Mnogość etykiet w sklepach nie ułatwia wyboru dobrej jakości produktu i nie dotyczy to tylko miodu manuka. Jednak, aby być pewnym, że produkt jest najwyższej jakości, musi on spełniać pewne kryteria:

  • znak towarowy UMF znajdujący się w widocznym miejscu na opakowaniu;
  • produkt pochodzący od firmy licencjonowanej przez New Zealand UMF i wyprodukowany w Nowej Zelandii;
  • numer licencyjny UMF na opakowaniu;
  • informacja UMF na opakowaniu od 5 do 16+ oznaczająca właściwości terapeutyczne miodu.

Produkcja miodu manuka wynosi około 1700 ton rocznie, gdy na świecie sprzedaje się około 10 000 ton „tego” miodu. Jak widać, łatwo kupić produkt niebędący prawdziwym miodem manuka, dlatego przy jego cenie, zanim wydamy dużo pieniędzy, warto się zastanowić.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Występowanie metyloglikosalu w miodzie manuka i jego oddziaływanie na organizm człowieka, Postępy Fitoterapii, 3/2015.
  2. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Miód manuka – charakterystyka i zastosowanie w terapiach naturalnych, Kosmetologia Estetyczna, 5/2017.
  3. Czajkowski M., Czajkowska K., Sokołowska-Wojdyło M., Matuszewski M., Połom W., Nowicki R., Miód manuka i jego zastosowanie w medycynie, Farmacja Współczesna, 10/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami