Aktualizacja: 7 maja 2023
Menopauza inaczej nazywana klimakterium lub powszechnie „przekwitaniem” to moment, w którym dochodzi do szeregu zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Warto również zaznaczyć, że z tym wyjątkowym stanem wiąże się również wiele, niestety uciążliwych objawów.
Spis treści
Menopauza – czym dokładnie jest?
Menopauza to właściwa nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. W okres menopauzalny zwykle kobiety wchodzą między 45 a 50 rokiem życia. Z kolei okres okołomenopauzalny (klimakterium), kiedy w sposób stopniowy zmniejsza się produkcja estrogenów przez jajniki, rozpoczyna się na kilka lat przed menopauzą i kończy parę lat po niej.
Ze względu na to, że menopauza związana jest ściśle z gospodarką hormonalną, u każdej kobiety wystąpić może w różnym momencie. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany. Przysadka mózgowa znacznie spowalnia swoją pracę a jajniki nie uwalniają jajeczek. W wyniku tego płodność spada i ciągle zmniejsza się, aż do momentu kiedy kobieta nie może całkowicie zajść w ciążę. Zmiany hormonalne odczuwalne są zarówno na polu fizycznym jak i psychicznym.
Jak rozpoznać menopauzę?
Początek menopauzy następuje wówczas, gdy krwawienie z pochwy nie pojawia się po roku czasu od ostatniej menstruacji. Jednym z pierwszych objawów nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki, które mogą być dłuższe, krótsze oraz bardziej lub mniej obfite.
Do najczęstszych objawów menopauzy należą:
- drażliwość
- wahania nastroju
- depresja
- problemy z koncentracją
- kłopoty ze snem
- bóle głowy
- bóle mięśni
- suchość pochwy
- zawroty głowy
- kołatanie serca
- zwiększona łamliwość kości
- napadowe pocenie się
- uderzenia gorącą i napadowe dreszcze
- przewlekłe zmęczenie
Należy zaznaczyć, że menopauza podnosi również ryzyko zachorowań na choroby serca i naczyń krwionośnych. W tym okresie może pojawić się również osteoporoza.
Czy menopauzę się leczy?
Menopauzę jako takiej się nie leczy, można jedynie niwelować jej objawy. Pomocna w takiej sytuacji jest hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na podawaniu hormonów, szczególnie estrogenów. Tego rodzaju leczenie oczywiście podejmuje się wspólnie z lekarzem specjalistą (ginekologiem). Hormony te można przyjmować w różny sposób: doustnie, dopochwowo, poprzez plastry oraz zastrzyki.
Warto zaznaczyć, że hormonalna terapia zastępcza, oprócz niwelowania uciążliwych objawów menopauzy, chroni również organizm przed poważnymi schorzeniami jak np. choroba niedokrwienna serca czy nowotwory.
W zmniejszaniu dolegliwości związanych z menopauzą stosowane są także tzw. naturalne hormony pochodzenia roślinnego – fitoestrogeny. Wdrożenie takiej terapii rozpoczyna się po 35 roku życia po wcześniej przeprowadzonej konsultacji z lekarzem.
Oprócz hormonalnej terapii zastępczej pomocne będzie również prowadzenie zdrowego trybu życia. Dodatkowo rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej również będzie dużym plusem. Nie należy od razu włączać forsujących treningów, w zupełności wystarczające będą kilkunastominutowe spacery. Należy również częściej mierzyć ciśnienie krwi oraz badać krew pod kątem poziomu cholesterolu.
Do innych metod łagodzenia objawów menopauzy należy:
- unikanie kofeiny
- nie rezygnowanie z aktywności seksualnej
- ćwiczenia mięśni Kegla
- wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych (joga, medytacja)
- ubieranie się lekko, choć kilkuwarstwowo
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
ciężka sprawa z tą menopauzą. co chwilkę jakieś nowe objawy mam wrażenie. Jak nie te napady gorąca przy tych i tak wysokich temperaturach na dworze, to ta suchość pochwy… O ile na suchość znalazłam hydrovag, który mi szalenie pomaga, to na napady gorąca nie mam pojęcia co brać. Mąż się smieję, że tylko butelkę wody i się nią lać ;))
Menopauza zaczęła się u mnie bardzo gwałtownie. Lekarz proponował mi terapię hormonalną ale nie byłam co do tego przekonana, skutków ubocznych było zbyt dużo. Wolałam najpierw spróbować naturalnych suplementów. Od koleżanki usłyszałam. Po dwóch tygodniach objawy zaczęły słabnąć. A jak jeszcze zmieniłam dietę i zaczęłam ćwiczyć, to już w ogóle było dobrze. Udało mi się ujarzmić moją menopauzę