Aktualizacja: 30 lipca 2022
Jogurt naturalny jest produktem, który powstaje w wyniku naturalnej fermentacji mleka. Nie jest on nowością na rynku spożywczym, bowiem znany był już w czasach starożytnych. Kiedy dotarł do Europy, uważano go nawet za lekarstwo. A w XX wieku można było dostać jogurt jeszcze w aptece. Jakie właściwości wykazuje oraz jak wpływa na nasz organizm? Sprawdźmy.
Spis treści
Jogurt naturalny
Jogurt naturalny to produkt znany od bardzo dawna. Jednak do dziś nie do końca wiadomo skąd pochodzi. Istnieją pogłoski, że może być to Egipt lub Indie. Jak każdy doskonale wie, jogurt naturalny jest bardzo dobrym źródłem wapnia. Spożycie jednej szklanki pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania. Stanowi ważny składnik diety, bowiem warunkuje prawidłowy stan naszych zębów i kości, a także chroni przed osteoporozą. Dodatkowo wspomaga pracę układu nerwowego. Jogurt to także dobre źródło potasu oraz magnezu.
Jak jogurt naturalny wpływa na nasz organizm?
Jogurt naturalny to bardzo wartościowy produkt. W jego składzie znaleźć można m.in. fosfor, witaminy z grupy B oraz żywe kultury bakterii, które zalecane są szczególnie w terapii antybiotykowej oraz po jej zakończeniu. Obecne w jogurtach naturalnych żywe kultury bakterii, wzmacniają odporność organizmu, w związku z czym poleca się go osobom z problemami skórnymi np. grzybicą.
Jogurt korzystnie wpływa również na układ trawienny. Zapobiega zarówno biegunkom jak i zaparciom. Bez dodatku cukru pozytywnie oddziałuje na nasze zęby. Nie tylko zawiera korzystny dla nich wapń, ale zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej. Regularne spożywanie jogurtu naturalnego może zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego oraz powstawania próchnicy.
Jogurt naturalny może spożywać każdy, nawet osoby będące na diecie. Stanowi bardzo dobre źródło białka, które hamuje apetyt, przez co wspomaga utratę masy ciała.
Zastosowanie jogurtu naturalnego
Ze względu na swoje właściwości wykorzystuje się go nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.
1. Kuchnia.
Jogurt naturalny znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Może stanowić formę zwykłej przekąski lub np. drugiego śniadania jako dodatek do owsianki. Może również być składnikiem lub bazą wielu dań. Bardzo dobrze sprawdza się w sosach oraz dressingach. Jogurt naturalny często dodaje się do ciast oraz zdrowych deserów owocowych.
2. Pielęgnacja skóry.
Jogurt naturalny można wykorzystać również zewnętrznie np. w pielęgnacji skóry. Jest idealnym produktem jeśli przesadziliśmy z nadmiarem kąpieli słonecznych i mamy podrażnioną skórę. Wówczas warto nałożyć na nią warstwę jogurtu naturalnego, aby złagodzić pieczenie. Jak się okazuje produkt ten pomocny jest też przy ugryzieniach komarów.
Dodatkowo może stanowić główny składnik domowych maseczek do twarzy. Skóra po takiej pielęgnacji staje się miękka, nawilżona i gładka. Tego rodzaju maseczkę można również wykorzystać na włosy. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla włosów suchych oraz skłonnych do elektryzowania się.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Nie wyobrażam sobie kuchni bez jogurtu. Dla maluszków najlepszy jest podobno Bieluch i właśnie jego staramy się jeść 🙂
Jogurt naturalny gości w mojej kuchni prawie codziennie. Dodaję go do wielu potraw od zup, przez sałatki czy shaki, a na sosach kończąc 🙂
Nie wiedziałam, że jogurt może pozytywnie wpłynąć na naszą skórę! : )