Aktualizacja: 18 października 2022
Aromaterapia to skuteczna i bardzo przyjemna metoda redukcji wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych olejków eterycznych. Produkty te znalazły również zastosowanie w masażu relaksacyjnym, kąpielach oraz w inhalacjach leczniczych. Na czym dokładnie polega aromaterapia oraz jakie właściwości lecznicze wykazuje?
Spis treści
Aromaterapia – czym dokładnie jest?
Aromaterapia nazywana jest również leczeniem zapachem. Zalicza się do medycyny naturalnej, która polega na niwelowaniu wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych olejków eterycznych. Aromaterapię można wykonywać na kilka różnych sposobów. Mogą to być inhalacje przy pomocy kominków aromatycznych, inhalatorów czy nawilżaczy powietrza. Stosuje się je też bezpośrednio na skórę.
Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii stanowią silne koncentraty, które pozyskiwane są z pachnących części roślin. Występują one we wszystkich ich elementach np. kwiatach, łodygach, zalążkach. Należy zaznaczyć, że każdy olejek eteryczny wykazuje swoje określone właściwości. Większość jednak działa przeciwbakteryjnie, odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Stosowanie tego rodzaju olejków m.in. pobudza układ odpornościowy organizmu oraz poprawia krążenie krwi. Oprócz typowego, fizycznego działania tych związków, należy wspomnieć o wpływie na psychikę człowieka. Olejki eteryczne pomagają usunąć zmęczenie, relaksują, odprężają oraz poprawiają nastrój.
Olejki eteryczne można wykorzystać jako formę:
- podczas masażu – kilka kropel olejku eterycznego należy wymieszać z olejem roślinnym w proporcji około 15 kropel olejku na 50 ml oleju roślinnego.
- kompresu – wymieszać 0,5 szklanki wody z 5-10 kropelkami olejku. Następnie należy zamoczyć w tej mieszane ręcznik i przykładać go do chorego miejsca np. do bolącej głowy.
- inhalacji – do miseczki z gorącą wodą należy wlać 5-10 kropel olejku eterycznego, pochylić nad nią głowę przykrytą ręcznikiem i wdychać opary.
- kąpieli – do ciepłej wody znajdującej się w wannie należy dodać 10 kropel olejku eterycznego. Po jej wykonaniu nie spłukiwać skóry, a delikatnie ją wytrzeć.
Na jaki olejek zdecydować podczas aromaterapii?
Wybór olejku eterycznego do wykonania aromaterapii tak naprawdę zależy od schorzenia jakie chcemy zniwelować oraz od naszych indywidualnych upodobań. Do najczęściej wybieranych należą:
1. Olejek lawendowy.
Pomaga rozluźnić mięśnie, załagodzić stres oraz wyciszyć się. Osobom, które mają problem z bezsennością, olejek lawendowy również może pomóc. Wystarczy włożyć pod poduszkę woreczek z suszoną lawendą i skropić go kilkoma kropelkami olejku. Czynność ta sprawi, że nie będzie już dokuczać problem ze snem. Z kolei kosmetyki z zawartością lawendy takie jak np. balsamy skutecznie łagodzą stany zapalne oraz będą korzystnie oddziaływać na skórę trądzikową.
2. Olejek rozmarynowy.
Olejek rozmarynowy charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, stąd bardzo często można go spotkać w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej. Ze względu na swoje działanie lekko pobudzające poprawia krążenie krwi w organizmie oraz orzeźwia. Dodatkowo rozmaryn uznawany jest jako afrodyzjak.
3. Olejek miętowy.
Olejek miętowy często dodawany jest do kosmetyków typu żel pod prysznic, krem do stóp czy płyn do kąpieli. Produkty z jego zawartością doskonale orzeźwiają, chłodzą oraz łagodzą podrażnienia. Ten rodzaj olejku bardzo dobrze odpręża i zmniejsza napięcie mięśni.
4. Olejek z drzewa sandałowego.
Olejek z drzewa sandałowego wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. W związku z tym często jest on składnikiem balsamów do ciała, które niwelują wszelkie podrażnienia skóry. Płyny do kąpieli z zawartością olejku sandałowego działają odprężająco, niwelują zaburzenia miesiączkowania oraz przyspieszają usypianie.
5. Olejek mandarynkowy.
Olejek mandarynkowy skutecznie poprawia nastrój oraz działa odświeżająco. Udowodnione zostało, że zmniejsza on poziom kortyzolu wywołującego stres oraz mobilizuje organizm do działania. Nie tylko olejek mandarynkowy, ale również inne aromaty cytrusowe dodawane do kosmetyków korzystnie oddziałują na naszą skórę. Rozjaśniają ją, normalizują wydzielanie sebum oraz lekko ściągają rozszerzone pory skóry. Aromaterapia cytrusowa ułatwia również zasypianie.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Ja się zaczęłam interesować aromaterapia dopiero po tym, jak mąż zafundował mi dzień w spa i tam właśnie jednym z zabiegów była aromaterapia 😉 Czułam się po niej rewelacyjnie, na mnie działa mega relaksująco, ja uwielbiam wszelkiego rodzaju zapachy, olejki, kadzidełka i tym podobne, wiec zabieg stworzony dla mnie 🙂 Wydaje mi się, ze w domu ciężko jest odtworzyć to, co można uzyskać właśnie w profesjonalnych zabiegach spa 😉
Również stosowałam olejki do inhalacji, lecz nie pamiętam już jakie to były. Uwielbiam za to zapach drzewa sandałowego, więc często robię sobie małą, domową aromaterapię z jego użyciem… 🙂
Ja aromaterapię stosowałam tylko w formie inhalacji, głównie jako ciągle chorujące dziecko.
olejek rozmarynowy jest dla mnie 😀 muszę się w niego zaopatrzyć 🙂