Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 sierpnia 2022

WapńWapń - kiedy przyjmować, a kiedy ograniczyć suplementację to makroelement niezbędny do funkcjonowania organizmu. Znany jest przede wszystkim z tego, że stanowi budulec kości. Niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, brak ruchu to czynniki prowadzące do znacznych ubytków wapnia w kościach. Mogą one dać się nam we znaki już w średnim wieku.

Wapń – ważny minerał

Aby utrzymać nasze kości w dobrej kondycji powinniśmy całe życie zapewniać sobie odpowiednią ilość wapnia w diecie. Z biegiem lat zwiększa się ryzyko zachorowania na osteoporozę, w związku z czym zapotrzebowanie naszego organizmu na ten cenny minerał stale rośnie. Liczne badania naukowe wykazują, że dzienne spożycie wapnia w granicach 400 – 2000 miligramów jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko rozwoju różnego rodzaju nowotworów oraz odblokowuje zatkane tętnice.

Istnieje jednak pewna grupa ludzi z przeciwwskazaniem do stosowania suplementów wapniowych, bowiem wapń zmniejsza wchłanianie niektórych leków przyjmowanych w przypadku epilepsji i kamicy nerkowej. Dodatkowa suplementacja w tych przypadkach wymaga szczególnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Co powoduje spadek wapnia w organizmie?

Niektóre leki przepisywane na receptę zawierające glikokortykoidy mają wpływ na spadek poziomu wapnia w naszym ciele. Są to między innymi: kortyzon, hydrokortyzon, prednizon i dexametazon. Nawet ich niewielka podaż może prowadzić do rozwoju osteoporozy. Są to jednak preparaty bardzo potrzebne, szczególnie pacjentom cierpiącym na astmę, reumatoidalne zapalenie stawów, stany zapalne jelit, jak również wiele innych groźnych dla nas chorób.

Leki stosowane w leczeniu zgagi, problemów z tarczycą i wysokim cholesterolem, regularne stosowanie preparatów z antacytem, który poza węglanem wapnia zawierają również groźne aluminium odkładające się w kościach, które blokuje wchłanianie się wapnia. Dlatego osoby zażywające jakiekolwiek z wyżej wymienionych preparatów powinny przedyskutować z lekarzem konieczność suplementacji preparatami mineralnymi zawierającymi zwiększoną dawkę wapnia.

Niedobór wapnia w organizmie obejmuje drętwienie kończyn, bezsenność, skłonność do siniaków i bóle mięśniowo-stawowe. Zauważa się również bolesne kurcze mięśni, co może przypominać niedobór magnezu. U dzieci zauważa się skłonność do próchnicy i deformacji kości, zwłaszcza kończyn dolnych. Zauważa się opóźnione ząbkowanie, co jest powodem zmartwień wielu rodziców. U dorosłych następuje zmniejszenie gęstości kości i skłonność do złamań.

Źródła wapnia

Najbogatszym źródłem wapnia są produkty mleczne – sery, jogurty, mleko, a nawet lody. Osoby wykazujące alergię na te produkty mogą sięgnąć po brokuły, włoszczyznę, fasolę, orzechy, tofu czy łososia.

Zobacz również: Naturalne źródła wapnia.

Aby wapń był przyswajany w jak największych ilościach należy wiedzieć, które produkty spożywcze zwiększają jego biodostępność. Wapń jest znacznie lepiej przyswajalny, gdy spożywamy go wraz z witaminą D, laktozą (cukrem znajdującym się w mleku), magnezem i zasadowymi aminokwasami, np. lizyną czy argininą. Przede wszystkim należy zapewnić prawidłową podaż magnezu, ponieważ to właśnie ten pierwiastek w największym stopniu wpływa na biodostępność wapnia. Uznaje się, że stosunek wapnia do magnezu powinien wynosić 2:1 w pożywieniu.

Dawkowanie

Rekomendowana przez RDA dzienna dawka spożycia wapnia wynosi 1000 miligramów. Jednakże osoby powyżej 50 roku życia, kobiety w ciąży, karmiące piersią i będące w okresie menopauzy powinny zwiększyć dawkę do około 1300 miligramów na dobę. Wapń jest też konieczny dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu i rozwoju organizmu. Dzięki obecności tego pierwiastka kości i zęby mogą się prawidłowo rozwijać.

Jeśli prowadzimy tryb siedzący, nadużywamy alkoholu i nikotyny lub spożywamy produkty wysokobiałkowe i bogate w tłuszcze zwierzęce to koniecznie sięgnijmy po suplementy. Uzupełnią one niedobory wapnia w naszym organizmie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gellert R., Hipo- i hiperkalcemia – patogeneza i problemy terapeutyczne, Forum Nefrologiczne, 4/2011.
  2. Dolińska B., Łopata K., Ryszka F., Prolaktyna i inne regulatory wchłaniania wapnia, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 1/2012.
  3. Kołłątaj W., Szewczyk L., Gospodarka wapniowa – rola wapnia w organizmie ludzkim, Endokrynologia Pediatryczna, 5/2006.
  4. Szeleszczuk Ł., Kuras M., Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie. Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego, 3/2014.
  5. Kosendiak A., Bronkowska M., Felińczak A., Biernat J. Ocena spożycia wybranych produktów mlecznych jako źródeł wapnia przez osoby przygotowujące się do maratonu, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami