Aktualizacja: 4 października 2022
Wapń to niezbędny pierwiastek w naszym organizmie. Największe zapotrzebowanie na ten związek mają jednak dzieci, dorastająca młodzież oraz osoby starsze. W czym zatem znaleźć ten pierwiastek oraz jakie są naturalne źródła wapnia? Oto odpowiedź.
Spis treści
Jaką rolę pełni w organizmie wapń?
Wapń to główny składnik naszego układu kostnego. Bez jego obecności nie mogłaby być utrzymana prawidłowa masa szkieletu człowieka oraz jego właściwe kształtowanie się. Ponadto sole wapnia wchodzą w skład zębów, przez co zapewniają im trwałość oraz wytrzymałość. Dodatkowo wapń reguluje pracę układu nerwowego i mięśniowego. To on między innymi warunkuje pracę serca oraz ciśnienie tętnicze. Jony wapnia biorą także udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu. Wspomagają więc leczenie uczuleń oraz stanów zapalnych.
Zapotrzebowanie organizmu na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Największą jego ilość potrzebują dzieci, dojrzewająca młodzież oraz osoby starsze, po 50 roku życia. Istotne jest, aby zwiększoną dawkę wapnia przyjmowały również kobiety w ciąży w ostatnim trymestrze oraz matki karmiące. Ciekawostką jest tu fakt, że wapń pobierany jest z układu kostnego, z kolei jego niedobory uzupełniane są wraz z pożywieniem.
Naturalne źródła wapnia?
1. Śledzie.
Stanowią źródło witaminy D i pomagają w absorpcji wapnia do organizmu. Co ważne, jeden filet śledziowy zaspokaja aż 11% dziennego zapotrzebowania na wapń. Śledzie zawierają również witaminę A i E. Mimo że zaliczane są do ryb tłustych, bogate są one w nienasycone kwasy tłuszczowe.
2. Orzechy brazylijskie.
Wystarczy jedna szklanka orzechów brazylijskich, aby zaspokoić aż 21% dziennego zapotrzebowania na wapń. Orzechy te stanowią także doskonałe źródło selenu spośród wszystkich rodzajów orzechów. Dzięki temu wpływają również na naszą urodę – spowalniają procesy starzenia się skóry oraz pobudzają układ immunologiczny.
3. Sezam.
1 łyżka sezamu zawiera 9% potrzebnego nam wapnia. Oprócz tego sezam stanowi źródło cennych dla nas węglowodanów, protein i aminokwasów. Poza ważnym potasem znajdziemy w nim również fosfor, żelazo, magnez i cynk. Ponadto znajduje się w nim witamina A, E oraz witaminy z grupy B.
4. Jogurt.
Jogurt naturalny jest najbardziej wartościowym rodzajem ze wszystkich jogurtów. Duże opakowanie ze zmniejszoną zawartością tłuszczu pokrywa 30% zapotrzebowania na wapń oraz 20% na witaminę D. Oprócz tego posiada wiele dobroczynnych kultur bakterii.
5. Jarmuż.
Duże, zielone liście jarmużu to istna bomba witaminowa dla naszego organizmu. Zawierają one żelazo, wapń, magnez, kwas foliowy oraz witaminę A, C i K. Oprócz doskonałego źródła wapnia i korzystnego wpływu na nasz układ kostny, jarmuż wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Jest on bowiem bogaty w przeciwutleniacze. Związki te posiadają nieodzowny wpływ na naszą urodę. Spowalniają procesy starzenia się komórek organizmu.
6. Migdały.
Migdały stanowią doskonałe źródło wapnia. Garść migdałów (około 22 sztuki) zaspokaja około 27% zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dodatkowo stanowią źródło witaminy E, która jest jednocześnie przeciwutleniaczem. Migdały zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią nasz organizm przed miażdżycą i zawałem. Ponadto pozytywnie wpływają na pracę mózgu oraz zwiększają pamięć i koncentrację.
Wapń i jego przyswajanie
Warto dodać, że organizm ludzki z pożywienia jest w stanie wchłonąć około 50% wapnia. Z wiekiem jednak ta ilość zmniejsza się. Z kolei najwięcej tego pierwiastka tracimy poprzez sód. Wynika to z nadmiernej ilości spożywania soli w zupach czy przekąskach takich chipsy czy paluszki. Pozbywanie się wapnia z organizmu następuje również poprzez wypijanie dużej ilości kawy w ciągu dnia, a także przez duże ilości spożywanego białka.
Na poziom wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego do organizmu duży wpływ ma gospodarka hormonalna, szczególnie poziom estrogenów u kobiet. Dodatkowo ważna jest obecność witaminy D, a także dieta.
Związki, które mogą hamować wchłanianie się wapnia do organizmu to:
- szczawiany – występują m.in. w szczawiu, botwince czy rabarbarze;
- fosforany – znajdują się głównie w napojach gazowanych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Nawet sobie nie zdawałam sprawy, że śledzie mają tyle wapnia:))) Inne ryby także??
Orzechy brazylijskie są super smaczne. dawno ich nie jadłam. Jednak szklanki tych orzechów w menu nigdy nie uwzględniłam, może to ze względu na ich kaloryczność?
No to chyba malo spożywam wapnia, muszę to koniecznie zmienic.