Aktualizacja: 15 września 2023
Tabletki z kwasem hialuronowym, jeśli są przyjmowane odpowiednio długo, mogą zrównoważyć większość efektów uzyskiwanych dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Oczywiście nie da się za ich pomocą poprawić konturu ust ani skorygować nosa, a tym bardziej powiększyć piersi, ale większość obecnie wykonywanych zabiegów z kwasem hialuronowym to redukcja zmarszczek, a z tym tabletki radzą sobie znakomicie.
Spis treści
Tabletki z kwasem hialuronowym
W czasie zabiegów używa się kwasu innego niż w przypadku suplementów diety. Pierwszy syntetyzowany jest w duże cząsteczki, aby zwiększyć trwałość, natomiast drugi tworzy relatywnie nieduże cząstki, które i tak są trawione i przebudowywane. Ma to poważne konsekwencje, ponieważ w tej postaci kwas hialuronowy działa szybko – jest łatwy do strawienia, a komórki prędko go odbudowują, dając rychłe efekty w spłycaniu zmarszczek – można je zmierzyć nawet w czasie krótszym niż miesiąc. Gdyby do suplementów trafiał kwas hialuronowy używany do zabiegów, nie dawałby żadnych widocznych efektów.
Tabletki z kwasem hialuronowym – czas działania
Zbiegi dają natychmiastowy efekt, który wraz z upływem czasu słabnie. Niestety nawet najtrwalsze typy kwasu nie wytrzymują dłużej niż 18 miesięcy, a większość stosowanych jest resorbowana w 6-12 miesięcy. Jest to natomiast okres, w którym dzięki regularnemu przyjmowaniu tabletek, można niemal zupełnie pozbyć się nie tylko najpłytszych, ale i nieco głębszych zmarszczek (budowa tych najgłębszych nie pozwala na wyrównanie samym kwasem hialuronowym). Wydaje się więc, że zarówno pod względem trwałości, jak i uzyskiwanego efektu tabletki z kwasem hialuronowym mogą pokonać zabiegi.
Spłycenie zmarszczek – ile kosztuje?
Spłycenie zmarszczek metodą medycyny estetycznej to wydatek rzędu co najmniej 1000 złotych. Co gorsze w szczególnych przypadkach może sięgnąć prawie 2500 złotych. Ceny suplementów, nawet tych najdroższych, pozwalają zaoszczędzić i uzyskać podobne efekty, które łatwiej i dłużej utrzymać. Za dobry suplement na kwartał płaci się około 300 złotych, a działa on zarówno na płytsze, jak i na głębsze zmarszczki, za co w klinice trzeb zapłacić około 2000 zł.
Opłaca się? Tak, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że zabiegi z kwasem hialuronowym są mimo znieczulenia dość bolesne. Wprawdzie spłycanie zmarszczek nie wiąże się ze szczególnie silnym bólem, ale uczucie dyskomfortu na pewno się pojawi. Przyjmowanie suplementów nie powoduje niedogodności, a to spora zaleta.
Tabletki z kwasem hialuronowym – bezpieczeństwo
Tabletki z kwasem hialuronowym, podobnie jak kwas hialuronowy używany do zabiegów, może – statystycznie rzecz biorąc – wywołać reakcję uczuleniową. W przypadku suplementów zdarza się to jednak bardzo rzadko, bo kwas jest niemal identyczny z substancją własną organizmu. Po drugie, może i zabiegi nie są szczególnie inwazyjne, ale nawet zastrzyk śródskórny powoduje przerwanie ciągłości tkanek. A to może spowodować na przykład stan zapalny, a samo wstrzykiwanie siniaki lub przekrwienie. Suplement takich efektów nie wywołuje, ponieważ nie działa tak gwałtownie. Z tego samego powodu organizm ma więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, więc reakcje są niezauważalne – widać tylko pozytywne efekty kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
TAK TO CZYTAM…JESTEM ZAINTERESOWANA…ABY TAK NAPRAWDE DZIALALO….POZD,,,
Bardzo ciekawa sprawa! Nie miałam pojęcia, że kwas można też zażywać!
Oj chyba bym się nie zdecydowała na taki zabieg:/
Jestem zwolenniczką naturalnych metod i suplementy tylko kliniczne wchodzą w grę 🙂
Ciekawy artykuł. Na szczęście, ja nie mam potrzeby używać tego kwasu. Jedynie czym wspomagam swój organizm to olej CBD.
Ja staram się unikać wszelkich suplementów. Dbam o zróżnicowaną dietę, eliminuję cukier i mam nadzieję, że to wystarczy.
Pewnie to jeszcze nie dla mnie, ale na pewno polecę je mojej mamie 🙂
ja stosuję jako serum na twarz i w postaci zastrzyków . Kiedyś dawno temu łykałam tabletki z kwasem hialuronowym
Według mnie trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni preparat. Botoks to co innego a kwas to co innego. Tu jest ciekawe porównanie i opis co kiedy stosować. Sądzę, że zainteresowane wstrzykiwaniem sobie wypełniaczy powinny to przeczytać.
Jak jest z przyswajalnością kwasu hialuronowego w tabletkach? Na pewno lepsze to niż zabiegi ale czy organizm ludzki jest w stanie go wchłonąć. Podobnie jest z kolagenem…
ciekawy specyfik 🙂
Bardzo cenne informacje. Sama stosowałam tabletki z kolagenem i efekty były bardzo imponujące. Niestety jedyny problem jaki mam z tego typu suplementami to fakt, że nie znamy ich działań ubocznych, gdyż nie są badane pod tym kątem.
U mnie do tej pory kwas hialuronowy tylko w formie serum na twarz 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, ale chyba bym się nie zdecydowała na taką kurację.
Do Roma:a gdzie wykonywałaś zabieg? bo też byłabym zainteresowana… szukam opinii o gabinetach w Warszawie.
Moim zdaniem zabieg będzie lepszy niż tabletki. Jestem po zabiegu i jestem bardzo zadowolona.
Wierzę, że działa 😉 w końcu to, co spożywamy, najlepiej wpływa na nasz wygląd
Ciekawy post 🙂 mam dostęp do profesjonalnych kosmetyków i od dłuższego czasu już widzę w ofertach firm kosmetycznych takie suplementy. Nie próbowałam. Jeszcze chyba zmarszczek nie mam 🙂 🙂 a jak mam to ja ich nie widzę 🙂 🙂
Ja jednak pozostanę przy kwasie hialuronowym zewnętrznie 😉
Nigdy nie zastanawiałam się nad tym jak to działa. Ciekawy artykuł. Warto poczytać i zwiększyć wiedzę 🙂
Nawet nie wiedziałam, że istnieją takie tabletki. Kwasu hialuronowego uzywałam dotychczas tylko w kosmetykach. Dzięki za informację!
Bardzo ciekawy post. Dużo rzeczowych informacji. Jeszcze nie myślę o zmarszczkach choć już mam +30. Obecnie wspieram swoją twarz kremami adekwatnymi do mojego wieku. Jeszcze karmię piersią więc o suplementach pomyślę jak przestanę.
Ciekawy artykuł. Co prawda u mnie jeszcze zmarszczek nie widać, ale niestety czas szybko leci więc warto o tym pomyśleć:-) Dobrze wiedzieć że można zadbać o siebie w ten sposób 🙂 i przy okazji nie zbankrutować:-)
Przede wszystkim tabletki działają na cały organizm, a nie tylko na skórę. Dla mnie ważniejsze jest sprawne funkcjonowanie całego organizmu, a spłycenie zmarszczek to tylko przyjemny ,,efekt uboczny”. pozdrawiam.