Aktualizacja: 22 września 2022
Flawonoidy wykazują bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Posiadają właściwości przeciwzapalne, odmładzające, a także chronią organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV. Czym dokładnie są flawonoidy oraz dlaczego są tak ważnym składnikiem pokarmowym? Podpowiadamy.
Spis treści
Flawonoidy – co to?
Flawonoidy lub związki flawonowe są organicznymi związkami chemicznymi, które znajdują się w zewnętrznych tkankach roślin. Są związkami pochodzenia naturalnego, a ich zadaniem jest nadawanie barw warzywom oraz owocom, a także ochrona roślin przed szkodliwym działaniem insektów oraz promieniowania UV. Najbardziej popularnym związkiem flawonowym jest kwercetyna i rutyna.
Obecnie występuje około 7000 związków flawonowych, które dzieli się na kilka grup:
- flawony
- chalkony
- antocyjany
- izoflawony
- flawonole
- flawonony
- aurony
- flawonolignany
- procyjanidyny
Główną strukturę cząsteczki flawonoidów stanowią pierścienie benzenowe zawierające heterocykliczny pierścień piranu lub pironu. Ze względu na to, że pierścienie te tworzą atomy węgla, mogą one podlegać procesom hydroksylacji, glikozydacji, metoksylacji, co z kolei przekłada się na dużą ilość flawonoidów z różnorodnymi właściwościami. Obecność w cząsteczkach flawonoidów grup hydroksylowych sprawia, że związki te posiadają właściwości antyoksydacyjne.
Związki flawonowe występują we wszystkich częściach roślin, a więc w owocach, łodygach, kwiatach, liściach, korzeniach oraz nasionach. Największą ich ilość można spotkać w owocach cytrusowych, warzywach tj. buraki, ziołach oraz w czerwonym winie.
Flawonoidy występują również w lekach zawierających naturalne składniki np. wyciąg z głogu, lipy bądź czarnego bzu. Spotkać je można również w kosmetykach, szczególnie tych o działaniu odmładzającym.
Jaki wpływ na zdrowie człowieka mają flawonoidy?
1. Działanie antyoksydacyjne.
Działanie flawonoidów o charakterze antyoksydacyjnym polega na zmniejszaniu aktywności enzymów, które uczestniczą w syntezie wolnych rodników, a także w eliminacji aktywnych wolnych rodników tlenowych. Flawonoidy usuwają z organizmu metale, które zapoczątkowują procesy oksydacyjne. Dodatkowo chronią przed utlenianiem witaminy C, a także przed innymi reakcjami spowodowanymi aktywnymi cząsteczkami tlenu.
3. Działanie odmładzające.
Ich działanie polega na zabezpieczaniu łańcucha DNA przed destrukcją, ponadto korzystnie wpływają na biosyntezę kolagenu, poprawiają stabilność tkanki łącznej, a także chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Najczęściej wykorzystywane są w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
4. Działanie wzmacniające układ nerwowy.
Dieta bogata we flawonoidy powoduje poprawę funkcji poznawczych ze względu na ochronę neuronów oraz zwiększenie ich procesów regeneracyjnych.
5. Działanie hepatoprotekcyjne.
Jeden z flawonoidów jakim jest symilaryna, której źródłem jest ostropest plamisty, wykazuje właściwości ochronne komórek wątroby. Ponadto zwiększa jej procesy regeneracyjne, a także zmniejsza peroksydację lipidów (naturalny proces utleniania).
6. Inne.
Działanie antyoksydacyjne czy odmładzające flawonoidów nie należy do jedynych właściwości jakie posiadają te związki. Cechują się bowiem wielopoziomową aktywnością biologiczną i wykazują korzystny wpływa na cały ustrój, szczególnie w obrębie układu krwionośnego. Obniżają ciśnienie krwi, zwiększają elastyczność ścian naczyń krwionośnych, spowalniają odkładanie się cholesterolu w naczyniach, a także hamują zlepianiu się (agregacji) płytek krwi. Dzięki flawonoidom organizm jest w stanie łatwiej usuwać toksyny w postaci metali ciężkich jakim jest np. ołów. Ponadto zwiększają wydzielanie estrogenu, który zmniejsza objawy menopauzy.
Flawonoidy zapobiegają również procesom utleniania się witaminy C jednocześnie zwiększając jej skuteczność. To z kolei przekłada się na ich działanie podnoszące odporność organizmu.
Uwaga!
Mimo tak wielu korzystnych właściwości jakie posiadają flawonoidy, w dużych dawkach mogą one powodować:
- zaburzenie pracy tarczycy (obniżać poziom jodu)
- zakłócenie procesów metabolicznych organizmu
- zaburzenie transportu leków w organizmie
- interakcje z kwasem foliowym, witaminą C i witaminą E.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
A jak naturalnie je dostarczać?
Bardzo szerokie działanie, w dzisiejszych czasach warto wiedzieć czego potrzebuje nasz organizm i tego mu dostarczać. Dzisiaj poprzez dietę i wartościowe produkty mamy realny wpływ na nasze zdrowie.
Cieszę się, że trafiłam na ten wpis, bo mogłam dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę o flawonoidach. 🙂
Działanie odmładzające szczególnie mnie zainteresowało. Mam suchą skórę i strasznie szybko się starzeje, nie mam już do niej siły:(