Aktualizacja: 5 listopada 2020
Wiosna to czas kiedy pojawia się szeroki wybór warzyw i owoców, w tym również takich jak szczypiorek. Poprzez jego delikatny smak i zapach chętnie dodajemy go do sałatek czy na kanapkę. Wśród wielu dań pełni również dużą rolę estetyczną. Jednak oprócz walorów smakowych i estetycznych, szczypiorek to także źródło cennych składników odżywczych.
Szczypiorek to roślina z rodziny czosnkowatych. Jest on bardzo znany w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Szczypior często pojawia w stanie dzikim, mimo to należy do roślin uprawnych. Szczypiorek występuje zawsze w zwartych kępach i osiąga wysokość około 25 cm. Kępy szczypiorku z kolei składają się z liści oraz pędów kwiatowych. Każde jego kłącze w momencie procesu wegetacji produkuje do 3 pokoleń liści, przez co może być zbierany nawet przez cały rok. Szczypiorek to liczne, rurkowate, ciemno zielone liście. Z kolei jego kwiaty posiadają różową lub fioletową barwę i są okrągłego kształtu. Kwiaty te kwitną od maja do sierpnia. Swój specyficzny zapach szczypiorek zawdzięcza obecnym w nim związkom siarki.
Szczypiorek – właściwości lecznicze
Liście szczypiorku to doskonałe źródło witaminy C. Ona zaś posiada długą listę zalet. Są to m.in. utrzymywanie tkanki łącznej w odpowiednim stanie oraz wzmacnianie odporności organizmu. Szczypiorek dostarcza nam również witamin z grupy B, szczególnie witaminę B2 odpowiedzialną za przemianę materii oraz produkcję czerwonych krwinek w organizmie. W roślinie tej obecny jest również karoten, który neutralizuje wolne rodniki, wspomaga nasz wzrok oraz odpowiada za właściwy stan skóry.
Szczypiorek to źródło kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Wspomaga on regulację oraz wzrost komórek w naszym organizmie. Oprócz tego w jego składzie znaleźć można związki mineralne takie jak wapń, żelazo, sód, mangan oraz fosfor. Z kolei zawarte olejki eteryczne wzmacniają błony śluzowe oskrzeli oraz struny głosowe.
Zastosowanie
Głównym zadaniem i zastosowaniem szczypiorku jest urozmaicanie potraw, zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym. Jednak oprócz zastosowania kuchennego szczypiorek znalazł również zastosowanie lecznicze. Wszystko dlatego, że posiada ono właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu wykorzystuje się go podczas iniekcji bakterii do organizmu. Dodatkowo jego spożywanie pozwala wyregulować ciśnienie krwi w organizmie, a obecne w nim związki siarki wspomagają układ krążenia.
Oprócz wykorzystania leczniczego szczypiorek znalazł zastosowanie również w pielęgnacji skóry. Zawarta w nim siarka przeciwdziała zmianom trądzikowym oraz wpływa na poprawę elastyczności skóry.
Uprawa szczypiorku w domu
Szczypiorek można spotkać w każdym supermarkecie czy sklepie warzywnym. Można również uprawiać go samemu, ponieważ czynność ta jest banalnie prosta. Co ważne, roślina ta nie wymaga szczególnych warunków, ani specjalnej pielęgnacji, aby dawała obiecane plony.
Do uprawy szczypiorku potrzebne będzie:
- ziemia ogrodowa
- 2-5 cebul
- większa doniczka
Wykonanie:
Do wcześniej przygotowanych doniczek należy nałożyć ziemię ogrodową. Następnie do połowy wypełnionych doniczek wkładamy cebule i przysypujemy ziemią. Doniczki należy postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Cebula powinna być podlewana raz dziennie, niewielką ilością wody. Warto wiedzieć, że nadmiar wody nie służy cebulom, bowiem może to doprowadzić do ich zgnicia.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz