Aktualizacja: 5 listopada 2020
Szafran to obecnie jedna z najdroższych przypraw świata. Za jeden kilogram można zapłacić aż kilka tysięcy złotych. Co więc powoduje, że szafran jest tak cenną przyprawą? Jakie właściwości wykazuje oraz do czego można go wykorzystać?
Spis treści
Kilka słów historii …
Szafran wykorzystuje się już od ponad 3000 lat. Przyprawa ta znana była przez starożytnych Persów, Egipcjan, ale stosowali ją również Grecy oraz Rzymianie. Szafran wykorzystywany był nie tylko jako przyprawa do wzbogacania smaku czy aromatu potraw, ale także do barwienia tkanin, leczenia chorób oraz zmniejszania dolegliwości bólowych. Szafran to też bardzo ceniony afrodyzjak. Ze względu na właściwości oraz szeroką możliwość zastosowania rozpoczęto jego uprawę na specjalnie przeznaczonych do tego terenach.
Szafran pozyskuje się z wysuszonych słupków krokusa. Cechuje się on jasnofioletowym kwiatem, w którym znajduje się słupek z kilkoma „znamionami”. To one stanowią źródło cienkich nitek szafranu o wyrazistym, czerwonożółtym kolorze.
Jakie właściwości wykazuje szafran?
Szafran to źródło wielu witamin i minerałów. Dostarcza m.in. potas, miedź, selen, cynk, witaminę A, C oraz kwas foliowy. Od wielu lat stanowi remedium m.in. na odrę, żółtaczkę, choroby serca oraz artretyzm. Obecne w szafranie olejki eteryczne takie jak geraniol oraz linazol gwarantują, że wykazuje on cenne właściwości lecznicze. Przyprawę tę uznaje się za cenny antyoksydant, który posiada bardzo korzystny wpływ na zdrowie mężczyzn. Chroni bowiem plemniki przed działaniem wolnych rodników. Z kolei to hamuje rozwój niepłodności u mężczyzn.
Ze względu na tak cenny skład, szafran spowalnia również procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo jest składnikiem leków o działaniu antydepresyjnym. Obecne w nim związki podnoszą poziom serotoniny oraz dopaminy, przez co samopoczucie chorego ulega poprawie. Szafran wykazuje także działanie uspokajające i rozluźniające. W związku z tym zaleca się go kobietom, u których występuje uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zastosowanie szafranu
Szafran charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem, w którym można również delikatnie wyczuć nutę miodowo-korzenną. Szeroko wykorzystuje się go w kuchni w wielu potrawach, zarówno tych europejskich jak i orientalnych. Zwykle stosuje się go jako tak zwana „kropkę nad i”. Nie poleca się natomiast korzystać z niego w większych ilościach, ponieważ nadaje wówczas daniu trudną do zniwelowania gorycz. Stosowany w odpowiednich proporcjach nadaje jednak potrawom wyjątkowy smak.
Bardzo często szafran dodaje się do dań rybnych, a w szczególności do zup. Dobrze współgra również z owocami morza. Przyprawę tę często używa się jako dodatek do dań orientalnych. Sprawdza się też w wypiekach tzw. bułeczkach szafranowych lub ciastach drożdżowych. Szafran znaleźć można również w likierach alkoholowych.
Ciekawostką jest fakt, że szafran wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym jak barwnik tkanin, szczególnie w Azji. Przyprawę tę często stosuje się do produkcji perfum.
Gdzie uprawia się szafran?
Największą uprawą szafranu dysponują kraje takie jak Hiszpania, Indie, Turcja czy Iran. Osobna i prywatna uprawa szafranu również jest możliwa, jednak wymaga dużo zachodu. Przede wszystkim ważny jest rodzaj gleby, która musi być wapienna oraz bogata w próchnicę. Ważne jest także, aby cebule krokusa zasadzić w ziemi na co najmniej dwa lata, a następnie zrobić to ponownie. Dopiero drugie zasadzenie krokusa daje możliwość pozyskania z niego szafranu.
Wysoka cena szafranu uwarunkowana jest nie tylko bardzo dużą ilością kwiatów, które należy zerwać. Sposób ich pozyskiwania ma znaczący wpływ na właściwości, dlatego w dużej mierze wykonuje się zbieranie ręcznie. Pozyskiwanie szafranu polega na zrywaniu krokusów wczesnym rankiem, a następnie na ostrożnym wycięciu jego znamion. Bardzo istotne jest oddzielenie jego czerwonych słupków od otaczających ich żółtych oraz wysuszenie ich. Wówczas szafran jest gotowy do użytku.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz