Aktualizacja: 4 czerwca 2024
Stewia od wielu lat uznawana jest za naturalny środek słodzący oraz leczniczy. Ciekawą jest fakt, że jedna mała łyżeczka sproszkowanych liści stewii równoznaczna jest z jedną szklanką tradycyjnego, białego cukru. Jaki więc wpływ wykazuje ona na nasze zdrowie? Czy faktycznie jest dobrym zamiennikiem dla białego cukru? Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o stewii.
Spis treści
Stewia – charakterystyka
Obecnie istnieje aż około 200 gatunków stewii. Jednak najbardziej znany jest jeden – Stevia rebaudiana, a to dlatego, że posiada ona najwięcej substancji słodzących. Ten rodzaj stewii pochodzi z Brazylii i Paragwaju.
Oprócz swojej głównej nazwy, stewia posiada również określenie zioła słodowego lub miodowego. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe, które w największej ilości występują w łodygach i liściach. Oprócz tego związki słodzące posiadają również kwiaty i nasiona. Jedyną częścią rośliny, która ich nie posiada to korzeń.
Stewia – właściwości
Stewia należy do naturalnych zamienników cukru. Stosowana jest głównie jako produkt słodzący, w medycynie jako preparat antyseptyczny, w przemyśle kosmetycznym, a także jako przyprawa w kuchni.
Ciekawostką jest fakt, że stewia mimo swojego słodkiego smaku nie zawiera kalorii, podczas gdy jedna łyżeczka tradycyjnego cukru posiada ich aż 15. Jest więc doskonałym produktem u osób będących na diecie. Stewia znacznie różni się od cukrów prostych. Nie podnosi w tak gwałtowny sposób glukozy we krwi, a co za tym idzie – nie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie.
Badania wykazały, że stewia korzystnie działa przy nadciśnieniu tętniczym oraz u osób z cukrzycą typu 2. W odróżnieniu od zwykłego cukru, nie przyczynia się ona do powstawania próchnicy oraz różnego rodzaju infekcji w jamie ustnej.
Stewia – zastosowanie
Roślina znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.
Stewia w kosmetyce
W przemyśle kosmetycznym wykorzystywana jest głównie jako składnik maseczek do twarzy. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i dezynfekujące. W związku z tym bardzo często występuje w produktach przeznaczonych do cery tłustej i cery trądzikowej. Kosmetyki te absorbują występujący na skórze nadmiar sebum, zwężają rozszerzone pory oraz przyspieszają jej regenerację.
Ponadto właściwości stewii (zwłaszcza antybakteryjne i dezynfekujące) wykorzystywane są także do produkcji past do zębów. Liście tej rośliny zawierają wiele związków mineralnych takich jak m.in. wapń i magnez, które korzystnie wpływają na kondycję i stan naszych zębów.
Stewia w kuchni
Świeże liście stewii wykorzystywane są jako słodzik np. do różnego rodzaju napojów (kawa, herbata), koktajli owocowych, soków i przetworów np. kompotów, dżemów i konfitur. Ponadto mogą być wykorzystywane jako składnik sałatek wiosennych. Warto wiedzieć, że stewia nie jest najlepszym dodatkiem do ciast, ponieważ podczas wypieków nie zachowuje się jak tradycyjny cukier i zamienia się w karmel. Dlatego do pieczenia ciast najlepiej wykorzystać ksylitol (cukier brzozowy).
Ile kosztuje stewia?
Najbezpieczniejszym miejscem zakupu stewii są oczywiście sklepy ze zdrową żywnością oraz sklepy z naturalnymi suplementami diety (stacjonarne lub internetowe), które specjalizują się w tego rodzaju produktach. Cena stewii waha się od 20 do 50 zł. Stewię możemy kupić w postaci tabletek, proszku, suszu, świeżych liści lub koncentratu. Oczywiście można również uprawiać stewię we własnym ogródku, kupując nasiona lub gotowe sadzonki.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gęsiński K., Majcherczak E., Gozdecka G., Stewia (Stevia rebaudiana Bertoni) jako źródło wybranych mikroelementów, Inż. Ap. Chem., 2013, 52, 2, 74-75.
- Bugaj B., Leszczyńska T., Pysz M., Kopeć A., Pacholarz J., Pysz-Izdebska K., Charakterystyka i prozdrowotne właściwości Stevia Rebaudiana Bertoni, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 3/2013.
- Kolanowski W., Glikozydy stewiolowe – właściwości i zastosowanie w żywności, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
Ja kupiłam sobie na bazarze za piątaka i hoduję, ale pierwszy susz mnie nie przekonuje. Może jak go dokładniej zmielę, to będzie lepiej.
Brzmi interesująco
Już od 10 lat żyję w kuchni bez cukru, fajnie poznać kolejny zamiennik! 🙂
Mi nie za bardzo pasuje ten specyficzny smak stewii. Dlatego wolę jednak używać cukru kokosowego, który też jest specyficzny, ale nie ma tak wyrazistego smaku jak stewia.
Brzmi bardzo ciekawie muszę rozejrzeć się za jakimiś produktami
A co sądzisz o ksylitolu?
Stewia to świetny produkt, niestety mnie bardzo zniechęca cena 🙂