Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 września 2022

Pieprz czarny - wpływ na zdrowie człowiekaPieprz czarny to przyprawa pochodząca z Azji. To właśnie on odpowiedzialny jest za wyrazisty i charakterystyczny smak wielu potraw. Jakie składniki odżywcze w sobie kryje oraz jakie właściwości dzięki nim wykazuje? Poznajmy bliżej pieprz czarny.

Pieprz czarny – czym jest?

Pieprz czarny jest owocem tropikalnej rośliny, która występuje w charakterze pestkowca. Ziarna pieprzu poddawane są suszeniu i procesom fermentacji. Dopiero wtedy trafiają na nasze stoły w postaci przyprawy. Jej najważniejszy składnik, który nadaje wyrazistości wielu potrawom to alkaloid piperyny, który posiada wiele zastosowań. Oprócz tego związku w składzie pieprzu występuje również witamina C, K oraz składniki mineralne takie jak żelazo, potas, magnez i mangan, tłuszcze oraz białko.

Pieprz czarny należy do roślin wieloletnich. Pnącze czarnego pieprzu wznoszą się na wysokich tyczkach osiągających nawet 15 metrów. Roślina ta charakteryzuje się drobnymi, białymi kwiatkami, które występują w postaci długich zwisających kwiatostanów. Liście pieprzu czarnego posiadają różną wielkość i kształt od lancetowatego do sercowatego. W kuchni polskiej najbardziej popularny jest pieprz czarny, biały i zielony. Co ciekawe są to owoce dokładnie tej samej rośliny jednak zbierane są w innym okresie dojrzałości oraz poddaje się je innym obróbkom.

Zobacz również: Pieprz Cayenne – właściwości i zastosowanie.

Pieprz czarny – właściwości zdrowotne

Czarny pieprz może być pomocny w wielu dolegliwościach związanych ze zdrowiem.

Leczy kaszel i przeziębienie

Dzięki swoim właściwościom udrażniającym drogi oddechowe, pieprz czarny pomaga zwalczyć nie tylko zapalenie oskrzeli, ale także zapalenie zatok czy zwykły katar. Piperyna obecna w pieprzu wykazuje działanie wykrztuśne. Rozpuszcza ona zalegającą flegmę i pozwala na szybsze pozbycie się infekcji. Aby zwiększyć efekt terapeutyczny zaleca się spożywanie gorącego rosołu lub barszczu czerwonego z pieprzem.

Redukuje zaburzenia trawienia

Ciekawą rzeczą jest fakt, że pieprz wzmaga wydzielanie kwasu chlorowodorowego z żołądku, co przyspiesza procesy trawienia oraz całkowicie minimalizuje ryzyko pojawiania się zaparć, biegunki czy kolki. Częste spożywanie pieprzu i włączanie go do swojej diety chroni przed tworzeniem się gazów w jelitach, a także zwiększa pocenie się przyspieszając oczyszczenie organizmu z toksyn.

Wspomaga odchudzanie

Badania przeprowadzone na temat pieprzu wykazały, że obecna w nim piperyna hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych, a także pomaga rozbijać te obecne. Czarny pieprz polecany jest w szczególności sportowcom oraz osobom przebywającym na diecie chcącym zwiększyć swój metabolizm.

Chroni przed nowotworami

Piperyna należy do silnych antyoksydantów, które chronią układ krążenia oraz wątrobę. Działają one również przeciwnowotworowo. Wolne rodniki, z którymi mamy do czynienia na co dzień, wpływają destrukcyjnie na nasz kod DNA, co może zakończyć się zmianami nowotworowymi. Pieprz czarny jako silny przeciwutleniacz hamuje również procesy starzenia się organizmu zapobiegając w ten sposób m.in. pojawianiu się zmarszczek.

Zwiększa przyswajalność witamin

Spożywanie pieprzu sprawia, że zwiększa się przyswajalność innych składników odżywczych m.in. witaminy A i witaminy C.

Pieprz czarny – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, pieprz czarny ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest niemal do wszystkich potraw, aby wzbogacić ich smak i aromat. Dodawany jest do zup, dań głównych, sałatek, ryb, sosów czy dipów. Warto dodawać go w szczególności do potraw ciężkostrawnych np. do grochówki czy sałatki jarzynowej. Przyspieszymy dzięki temu procesy trawienne, a także dania te nie będą przyczyną wzdęć, biegunek czy zaparć. Oprócz zastosowania w kuchni, pieprz czarny bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie:

  • pobudza wydzielanie soków trawiennych;
  • działa moczopędnie;
  • zwiększa ukrwienie tkanek;
  • działa lekko przeczyszczająco;
  • wykazuje działanie przeciwzapalne;
  • zwiększa przyswajalność witaminy A i C, a także selenu;
  • przyśpiesza metabolizm;
  • wspomaga leczenie przeziębienia.

Pieprz czarny – przeciwwskazania

Mimo tak wielu korzystnych właściwości pieprzu czarnego istnieją pewne wyjątki, dla których jego spożywanie powinno być ograniczone. Należą do nich choroby nerek oraz podrażnienia żołądka. Ostrożność powinny zachować osoby z refluksem i z wrażliwym żołądkiem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Butt M., Pasha I., Sultan M., Randhawa M., Black Pepper and Health Claims: A Comprehensive Treatise, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 9/2012.
  2. Newerli-Guz J., Zawartość piperyny w różnych rodzajach pieprzu dostępnych na rynku Trójmiasta, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2011.
  3. Newerli-Guz J., Właściwości przeciwutleniające przypraw na przykładzie pieprzu czarnego Piper Nigrum L., Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami