Aktualizacja: 5 sierpnia 2022
Mleko migdałowe jest jednym z głównych produktów w diecie wegetarian oraz osób nietolerujących laktozę. Charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem, dzięki czemu jest świetnym dodatkiem do owsianek, kawy czy deserów. Jakie właściwości wykazuje to mleko oraz do czego jeszcze można je wykorzystać?
Właściwości zdrowotne mleka migdałowego
Mleko migdałowe jest jednym z najzdrowszych napojów, które w dodatku możemy wykonać samodzielnie w domu. Migdały pomagają przy problemach takich jak zgaga, stres czy napady głodu. Zapobiegają także cukrzycy i miażdżycy. Mleko migdałowe zaleca się głównie osobom odchudzającym się oraz kobietom w ciąży.
Migdały stanowią najbardziej szlachetny rodzaj orzecha, głównie ze względu na związki odżywcze. Stanowią bowiem źródło witamin z grupy B, szczególnie witaminy B2, witaminy E, oraz błonnika. Występuje w nich również białko oraz wiele minerałów. Są to m.in. miedź, magnez i mangan. Migdały posiadają wiele tłuszczy, szczególnie tych nienasyconych. Obecne są w nich również cenne dla naszego organizmu przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, przez co m.in. spowalniają procesy starzenia się skóry.
Tak szeroki skład migdałów powoduje, że mleko z nich produkowane posiada równie korzystny wpływ na nasz organizm. Wykazuje działanie na serce oraz układ krwionośny. Zapobiega więc miażdżycy, a także pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawia krążenie. Mleko migdałowe wspomaga również proces odchudzania, a obecny w nich błonnik powoduje uczucie sytości i zapobiega częstemu pojawianiu się głodu.
Mleko migdałowe poleca się również osobom zestresowanym, głównie ze względu na możliwość poprawy humoru oraz nastroju. Wato zaznaczyć, że migdały działają przeciwdepresyjnie oraz wpływają na pamięć i koncentrację. Antyoksydanty, obecne w migdałach i mleku migdałowym, wykazują właściwości antynowotworowe. Z kolei witaminy z grupy B oraz witamina E wzmacniają paznokcie oraz pobudzają ich wzrost.
Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych obniża poziom cholesterolu we krwi. Jak się okazuje mleko migdałowe nie zawiera zbyt dużej ilości cukru, a przez to kalorii. To sprawia, że produkt ten bez problemu może znajdować się w diecie cukrzyków.
Oprócz tego mleko migdałowe, poprzez zawartość wielu składników mineralnych, oddziałuje korzystnie na nasz układ kostny, a także mięśnie. Z kolei witamina B2 odpowiedzialna jest za produkcję czerwonych krwinek oraz za prawidłowy stan błon śluzowych. Ważną informacją jest również fakt, że mleko migdałowe jest produktem bez zawartości laktozy i glutenu, przez co nie wywołuje w organizmie reakcji alergicznych.
Jak wykonać mleko migdałowe?
Składniki:
- szklanka migdałów;
- 3/4 szklanki wody.
Przygotowanie
Migdały wrzucamy do niewielkiej miski i moczymy w wodzie przez całą noc. Następnie przesypujemy je do dość wysokiego naczynia i zalewamy 2 litrami wody, najlepiej źródlanej. Nie korzystajmy z wody z kranu, chyba że będzie odfiltrowana. W innej sytuacji mleko może być bardziej mętne i mniej wartościowe. Całość miksujemy na najwyższych obrotach, aż do uzyskania jednolitej masy. Kolejnym krokiem jest przelanie mleka przez sitko i dokładne jego odciśnięcie. Ukazujący się płyn to właśnie mleko migdałowe.
Przygotowując mleko migdałowe można dodać również inne orzechy, które nadadzą mleku oryginalny, bardziej intensywny smak. Ważne jest, aby mleko to przechowywać w lodówce maksymalnie do dwóch dni. Nie jest ono bowiem produktem długoterminowym.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz