Aktualizacja: 11 lipca 2022
Mięta lekarska to wyjątkowo popularna roślina, która znalazła szerokie zastosowanie ze względu na swoje właściwości. O mięcie mówiono już w starożytności, gdzie wytwarzany z niej napar zalecany był w leczeniu objawów migreny. A jak dzisiaj wykorzystuje się miętę i jakie posiada właściwości?
Spis treści
Jakie właściwości posiada mięta lekarska?
Miętę lekarską (inaczej: mięta pieprzowa) od dawna uważano za roślinę leczniczą. Dziś wykorzystuje się ją nie tylko jako substancję terapeutyczną, ale również jako doskonały dodatek smakowy do potraw, napojów czy deserów. To roślina charakteryzująca się intensywnym zapachem, głównie ze względu na obecne w niej garbniki, olejki eteryczne oraz flawonoidy. Dzięki tym związkom wykazuje również szereg właściwości leczniczych. Należy do nich m.in. działanie rozkurczające mięśni gładkich, znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Z tego też względu mięta wykorzystywana jest w łagodzeniach zaburzeń trawienia, w leczeniu wzdęć oraz zaparć.
Z kolei zawarty w niej mentol zwiększa wydzielanie żółci w żołądku. Badania kliniczne wykazały również, że mięta posiada silne działanie bakteriobójcze. A więc może być stosowana w przypadku zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie takie jak salmonella, escherichia coli i gronkowiec złocisty. Ponadto stwierdzono jej pozytywne działanie w przypadku wirusa opryszczki zwykłej. Mięta lekarska wykazuje także działanie łagodzące na układ nerwowy oraz zmniejszające bóle głowy.
Zastosowanie mięty lekarskiej
Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowanie omawianej rośliny zielnej.
1. Mięta lekarska na kaszel
Miętę stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, a także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej. W postaci olejku można ją stosować jako terapię inhalacyjną podczas zapalenia zatok czy przeziębieniach, aby załagodzić ich objawy. Zaleca się również stosowanie jej zewnętrznie w nieżytach górnych dróg oddechowych i aplikować olejek w obszarze klatki piersiowej i nosa. Skutecznie zmniejsza nawet przewlekły kaszel.
2. Mięta lekarska na bóle żołądka
Picie mięty lekarskiej w różnych postaciach np. herbaty, nalewki, naparu, poleca się ze względu na działanie rozkurczowe i zmniejszające napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Za takie właściwości odpowiedzialne są flawonoidy i olejek miętowy – mentol.
Miętę można używać w problemach niestrawności oraz zaburzenia wydzielania soków trawiennych. Spożycie mięty zwiększa produkcję soków żołądkowych, przez co usprawnia procesy trawienne oraz przyswajanie pokarmów. Mięta lekarska przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, ułatwia odpowiednie przejście treści jelitowej, a także odejście gazów, co zapobiega powstawaniu wzdęć.
3. Mięta lekarska na opryszczkę
Mięta w formie maści posiada właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwświądowe. Dzięki zawartości mentolu wywołuje również efekt chłodzący. Można używać jej w przypadku nieestetycznych pęcherzy, aby przyspieszyć proces gojenia się.
Inne zastosowania mięty lekarskiej
Mięta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako główny składnik cukierków miętowych, gum do żucia oraz likierów. Świetnie sprawdza się jako element smakowy wielu napojów zwłaszcza latem, które doskonale gaszą pragnienie. Stanowi również ciekawy dodatek do śniadań, obiadów, sałatek oraz deserów.
Oprócz szerokich zastosowań zdrowotnych i kuchennych, mięta obecna jest również w kosmetyce. Wykorzystuje się ją do produkcji wszelkich preparatów do higieny jamy ustnej – past i proszków do czyszczenia zębów, a także płynów do płukania jamy ustnej. Miętę lekarską można wykorzystać do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Olejek miętowy redukuje łupież oraz wpływa na jakość włosów. Dodatkowo hamuje skutecznie ich wypadanie, wzmacniając cebulki. Ze względu na intensywny i orzeźwiający aromat, miętę wykorzystuje się także przy produkcji perfum, wód kolońskich i świec zapachowych.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A., Gugała M., Mięta pieprzowa – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Herbalism, 2/2016.
- Najda A., Skład chemiczny i działanie przeciwutleniające ekstraktów z Mentha x piperita L., Postępy Fitoterapii, 4/2017.
- Adaszyńska M., Swarcewicz M., Markowska-Szczupak A., Jadczak D., Skład chemiczny i właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku eterycznego i ekstraktu z mięty pieprzowej odmiany „asia”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2/2013.
Zostaw komentarz