Aktualizacja: 4 marca 2022
Koperek stanowi jedną z najbardziej popularnych przypraw wykorzystywanych w polskiej kuchni. Bez żadnego problemu może być uprawiany we własnym ogródku, a nawet na parapecie. Jak wpływa na nasze zdrowie skoro tak często się nim zajadamy?
Koperek pochodzi z terenów zachodnio-południowej Azji. Ciekawostką jest fakt, że na temat koperku istnieje wiele legend. Jedna z nich głosi, że koperek wraz z czosnkiem służyły do odstraszania duchów, a w epoce Średniowiecza wykonywano z niego magiczne eliksiry.
Spis treści
Koperek – właściwości
Koperek słynie przede wszystkim ze swojego aromatycznego smaku i zapachu. Stanowi źródło witamin takich jak witamina C, D, E, K, a także witamin z grupy B. Spożywając koperek dostarczamy do organizmu również szeroką gamę minerałów, do których zaliczyć można m.in. magnez, żelazo, fosfor, potas. Dodatkowo w składzie znajdziemy przeciwutleniacze (anetol, kwercetyna i limonen).
Dzięki bogatej zawartości związków odżywczych, koperek wykazuje korzystne właściwości przy problemach z układem pokarmowym takimi jak np. wzdęcia. Pozytywnie oddziałuje również na kobiety karmiące i młode matki, ponieważ wpływa na poprawę procesu syntezy tzw. siary u matki noworodka.
Jak się okazuje napar z koperku korzystnie wpływa także na samego malucha. Spożywanie tego rodzaju napoju niweluje nieprzyjemne kolki oraz uciążliwą czkawkę. Właściwości te to zasługa przede wszystkim obecności flawonoidów i związków mineralnych. Wykazują one bowiem działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wyciąg z koperku, jak powszechnie wiadomo, posiada właściwości uspokajające, a także skutecznie pomaga zwalczać bezsenność.
Obecność antyoksydantów w koperku sprawia, że wykazuje on właściwości antynowotworowe. Wspomaga więc profilaktykę nowotworową, jak również leczy stany zapalne występujące w organizmie.
Koperek – zastosowanie
Najczęstszym sposobem wykorzystania koperku jest dodawanie go do dań na ciepło, w szczególności do ziemniaków oraz zup ze świeżych warzyw. Oprócz tego jest również smacznym dodatkiem do mizerii oraz kapusty (bigosu lub młodej kapusty). Koperek bardzo dobrze sprawdza się w sosach mięsnych oraz jako składnik marynat. Dobrze współgra z daniami na bazie ryb np. z łososiem.
Koperek, dzięki swoim właściwościom wykorzystywany jest również w takich dziedzinach jak kosmetologia. Jego ekstrakt jest bowiem dodawany do perfum, a także do ziołowych past do zębów, płukanek czy mydeł.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Uwielbiam koperek! Super, że ma również takie świetne właściwości dla zdrowia 🙂
Jakoś nie przepadam za smakiem koperku. Akceptuje go tylko w sałatce z paluszkami surimi. W innych potrawach mi nie podchodzi…
Uwielbiam! Zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy jest taki aromatyczny <3
Nie wiedzialam ze w koperku az tyle zdrowia! Bardzo przydatne informacje!
Bardzo lubię koperek, gdzie się da tam to sypię. Najchętniej na niedzielną jajecznicę:)
uwielbiam ziemniaki z koperkiem! Mniam!
Niestety smak koperku jest dla mnie nie do przeskoczenia… Ale może sprawdzi się dobrze w zielonym koktajlu warzywno-owocowym?