Aktualizacja: 19 lipca 2022
Pestki dyni stanowią źródło wielu ważnych składników odżywczych. Szczególnie polecane są panom, ze względu na właściwości poprawiające sprawność seksualną oraz zwiększające płodność. Co kryją w sobie pestki dyni oraz w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie? Podpowiadamy.
Spis treści
Co kryje w sobie dynia?
Nasiona lub też pestki dyni kryją w sobie wiele cennych właściwości. Wszystko dlatego, że w ich skład wchodzi między innymi cynk, którego jest w pestkach znacznie więcej niż w miąższu dyni. Ponadto znaleźć w nich można mangan, fosfor, żelazo i selen, aminokwasy, cukry, pektyny, karoten, a także witaminę A, D, E oraz witaminy z grupy B. Bardzo cennym składnikiem odżywczym pestek dyni są nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole, które także nie występują w jej miąższu. Te pierwsze charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz antynowotworowymi. Te drugie z kolei odgrywają kluczową rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej organizmu.
Właściwości pestek dyni
1. Dodają urody.
W celu poprawy wyglądu skóry oraz paznokci wato włączyć do codziennej diety pestki dyni. Ponadto występujący w nich cynk zapobiega stanom zapalnym skóry, a biotyna wzmacnia strukturę włosów i paznokci. Ze względu na zawartość witaminy E spożywanie pestek dyni spowalnia procesy starzenia się skóry oraz niweluje wolne rodniki w organizmie. Dodatkowo substancja ta zapobiega odwodnieniu oraz chroni skórę przed działaniem promieniowania UV.
2. Usuwają pasożyty.
Pestkom dyni przypisuje się szczególnie leczenie z owsików, tasiemca, a także glisty ludzkiej. Ich działanie przeciwrobacze jest wynikiem obecności kukurbitacyny. Substancja ta toksycznie działa na układ nerwowy pasożytów, a także przyspiesza proces usuwania robaków z układu trawiennego człowieka.
3. Zwiększają płodność i potencję.
Ze względu na zawartość cynku pestki dyni wykazują działanie ochronne na prostatę, której właściwe funkcjonowanie jest konieczne do podtrzymania prawidłowych funkcji seksualnych. Dodatkowym działaniem cynku jest regulacja cholesterolu we krwi, co z kolei zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu i chorobom serca.
Nie można pominąć również faktu, że cynk to związek stymulujący syntezę testosteronu, który z kolei odpowiedzialny jest za tworzenie się plemników. Pobudza również prostatę do produkcji płynu, który stanowi największą część całej objętości spermy.
4. Wspomagają układ pokarmowy.
Spożywanie pestek dyni może również korzystnie wpływać na układ pokarmowy człowieka. Mogą bowiem skutecznie minimalizować objawy choroby lokomocyjnej, szczególnie jeśli chodzi o mdłości.
5. Poprawiają nastrój.
Od dawna wiadomo, że pestki dyni wpływają na poprawę naszego nastroju. Wszystko dlatego, że aż 80% znajdujących się w nich tłuszczów stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, z czego ponad połowa to wielokrotnie nienasycone (omega). Jak się okazuje stanowią one bardzo ważną rolę w organizmie człowieka.
Niezbędne są do produkcji witaminy D, a także hormonów. Dodatkowo poprawiają funkcje układu nerwowego i samego mózgu. Ponadto w pestkach dyni zawarta jest spora ilość aminokwasów m.in. tryptofanu, który z kolei stanowi prekursor hormonu szczęścia – serotoniny. Na poprawę nastroju wpływa również obecny w nasionach dyni magnez. Redukuje zmęczenie oraz niweluje stres.
Zastosowanie pestek dyni
Pestki dyni w dużej mierze znalazły zastosowanie w kuchni. Można je używać na wiele różnych sposobów:
- panierka do mięsa – uprażone i pokruszone pestki dyni połączone z mąką pszenną tworzą chrupiącą panierkę dla każdego rodzaju mięsa;
- granola – mix zbóż oraz prażonych ziaren i suszonych owoców to najlepszy wybór na śniadanie;
- składnik pieczywa – pestki dyni wykorzystywane są również do wypieków, jako składnik pieczywa;
- ciastka – pestki dyni stanowią także jeden ze składników ciastek owsianych nadając im ciekawy smak;
- sałatki – uprażone pestki dyni to również zdrowy i smaczny dodatek do sałatek wykonanych ze świeżych warzyw z dodatkiem kurczaka.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz