Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 marca 2024

chrzanChrzan pospolity ( łac. Armoracia rusticana) od lat stanowi bardzo ważny element kuchni polskiej. Bez jego obecności nie powstałoby wiele potraw, a nasza sztuka kulinarna nie byłaby tak bogata. Chrzan jest źródłem wielu witamin i minerałów, stanowi naturalny antybiotyk z racji swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Jak jeszcze może wpływać na nasze zdrowie? Poznajmy bliżej zdrowotne działanie chrzanu.

Chrzan – skład

Chrzan jest źródłem witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, potas, żelazo, siarka, sód, mangan, jod. W składzie chrzanu znajdują się również fitoncydy, którym zawdzięcza swoje właściwości hamujące rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów. Dodatkowo roślina ta działa przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Chrzan zwykle rośnie dziko. Spotkać możemy go w miejscach takich jak łąki, pola, przyuliczne rowy czy mokradła. Istnieje także możliwość samodzielnej uprawy chrzanu we własnym ogródku. Nie należy on do roślin wymagających.

Chrzan – właściwości

Chrzan przede wszystkim wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jego dużą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze pobudza układ trawienny oraz wzmaga apetyt. Podobnie jak czosnek, chrzan stanowi naturalny antybiotyk. Najczęściej stosowany jest w przypadku przeziębień oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Poza korzystnym oddziaływaniem na układ trawienny, chrzan przyspiesza metabolizm, a także usprawnia funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Łagodzi bóle reumatyczne oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.

Chrzan stanowi również środek, który przyspiesza wypływ śluzu poprzez obecność w nim związków obkurczających śluzówkę. Z tego względu stosowany jest w przypadku zapalenia zatok czy bólu gardła. Oprócz właściwości zdrowotnych posiada także działanie pielęgnacyjne. Działa wybielająco na skórę redukując nieestetyczne przebarwienia skóry.

Co jest niezwykle istotne – chrzanu nie można spożywać w dużych ilościach, ponieważ dość mocno oddziałuje na nasz organizm. Szczególną uwagę powinny zwracać uwagę osoby mające problem z tarczycą, wrzodami żołądka, układem trawiennym i nerkami.

Chrzan – zastosowanie

Korzeń chrzanu znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Używany jest w szczególności jako przyprawa do mięs, kanapek, sałatek oraz sosów. W polskiej kuchni wykorzystywany jest jako składnik buraków ćwikłowych.

Przepis na chrzan

Chrzan tarty jest popularnym dodatkiem do wielu dań. Oto prosty przepis na jego przygotowanie:

Składniki:

  • 1 średni korzeń chrzanu;
  • 2 łyżeczki octu jabłkowego;
  • 2 łyżeczki cukru;
  • 1/2 łyżeczki soli;
  • 1/4 szklanki wody.

Obrać korzeń chrzanu i zetrzeć go na drobnej tarce. W miseczce wymieszać starty chrzan z octem jabłkowym, cukrem i solą. Dodać wodę i dokładnie wymieszać, aż wszystkie składniki się połączą. Przełożyć chrzan do słoiczka lub innego pojemnika i przechowywać w lodówce.

Oprócz zastosowania w kuchni chrzan można również wykorzystać w domowej pielęgnacji skóry stosując go jako składnik naturalnych maseczek. Kosmetyk tego rodzaju skutecznie rozjaśni skórę, minimalizuje zmarszczki, a w szczególności działa na przebarwienia powstałe na skutek promieni słonecznych.

Maseczka z chrzanu

Do przygotowania maseczki z chrzanu konieczne są następujące składniki:

Zetrzyj na tarce 1 średni korzeń chrzanu, a następnie dodaj 2 łyżeczki jogurtu naturalnego. Składniki można zagęścić mąką ziemniaczaną jeśli jest taka konieczność. Całą masę należy dokładnie wymieszać, nałożyć na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy i trzymać przez około 15 minut. Następnie zmyć letnią wodą.

Liście chrzanu

Liście chrzanu zawierają wiele składników odżywczych, w tym witaminy, minerały oraz związki fitochemiczne o potencjalnych korzyściach zdrowotnych, takie jak glukozynolany i fenolokwasy. Z liści chrzanu można przygotować różne potrawy i używać je jako dodatek do dań. Świeże liście chrzanu mogą być dodawane do sałatek, nadając im pikantny smak. Posiekane liście chrzanu można dodać do masła, aby stworzyć aromatyczne ziołowe masło, które nadaje się do smarowania pieczywa lub dodawania do potraw. Z suszonych liści chrzanu można przygotować herbatę, która może mieć działanie pobudzające i odświeżające.

Warto pamiętać, że liście chrzanu, podobnie jak korzenie, mają intensywny smak i aromat, dlatego zaleca się używać ich umiarkowanie, aby nie dominowały w potrawach.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cieślik E., Cieślik I., Borowski M., Charakterystyka właściwości prozdrowotnych glukozynolanów, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 588/2017.
  2. Krajewska J., Antybakteryjne działanie wyciągów z ziela nasturcji i korzenia chrzanu, Lek w Polsce, 9/2014.
  3. Kosson R., Horbowicz M., Wpływ przechowywania na zawartość izotiocyjanianów w korzeniach chrzanu, Roczniki AR Pozn., 41/2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami