Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2022

Chmiel zwyczajny - właściwości leczniczeChmiel zwyczajny najbardziej znany jest z wykorzystywania go w produkcji piwa. Jednak oprócz właściwości przydatnych w przemyśle spożywczym, chmiel ceniony jest także w medycynie naturalnej. To dobry środek uspokajający, łagodzi objawy klimakterium oraz wspomaga leczenie łupieżu. Jakie jeszcze działanie wykazuje? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Chmiel zwyczajny

Chmiel rośnie głównie na terenach Europy oraz w Ameryce Północnej. Uprawiany jest na plantacjach zwykle na potrzeby przemysłu piwowarskiego. Dlatego też niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szyszki chmielu wykazują również pozytywne działanie wpływające na organizm. A wszystko przez zawarty w nich związek – ksantohumol (flawonoid o silnych właściwościach antyoksydacyjnych).

Cała roślina chmielu jest stosunkowo dużych rozmiarów i może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów. Na jego wysokich łodygach wyrastają szyszki, które wykorzystywane są do różnych celów, zwykle leczniczych. Chmiel to roślina długoletnia.

Właściwości chmielu zwyczajnego

Dzięki składnikom odżywczym, które zawiera, chmiel wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Poprzez obecność flawonoidów i przeciwutleniaczy posiada właściwości antyoksydacyjne. Hamuje tym powstawanie procesów rakotwórczych w organizmie. Część szyszek chmielu wykorzystywana do produkcji piwa zawiera substancje, które skuteczne są w walce z próchnicą oraz chorobami dziąseł. Badania wykazały, że związki te działają destrukcyjnie na bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ksantohumol zawarty w chmielu chroni komórki układu nerwowego przed uszkodzeniem, w wyniku działania stresu oksydacyjnego.

Zarówno same szyszki chmielu jak i lupulina (gruczoły wydzielnicze chmielu) hamują aktywność kory mózgowej, przez co wywołują działanie uspokajające i nasenne. Chmiel to źródło fitoestrogenów (hormonów roślinnych przypominających ludzkie estrogeny), które stosowane są w łagodzeniu objawów klimakterium. Roślina ta wykazuje także działanie rozkurczowe, przez co zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych jelit i dróg moczowych, oprócz tego wspomaga pracę nerek działając lekko moczopędnie.

Gorycze chmielu w naturalny sposób pobudzają wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych, co ułatwia procesy trawienne i przyspiesza łaknienie. Chmiel w postaci okładów polecany jest u osób z zapaleniem korzonków, bólami reumatycznymi, stanami zapalnymi skóry czy trudno gojącymi się ranami. Pozwala on również dbać o naszą urodę. Szczególnie korzystnie wpływa na stan naszych włosów. Stosowany w postaci płukanki nadaje im naturalny blask oraz sprawia, że stają się silne i mocne. Bardzo skutecznie redukuje również łupież. Z racji właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych skuteczny jest w walce z przeziębieniem, zapaleniem płuc oraz grypą.

Kto nie powinien stosować chmielu zwyczajnego?

Chmiel przeciwwskazany jest w przypadku następujących osób:

  • przyjmujące leki uspokajające;
  • kierujące pojazdami;
  • kobiety w ciąży;
  • kobiety karmiące;
  • dzieci do 12 roku życia.
Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczepaniak O., Dziedziński M., Kobus-Cisowska J., Szulc P., Szymanowska D., Sudyka M., Goryńska-Goldmann, Chmiel jako surowiec o właściwościach prozdrowotnych: aktualny stan wiedzy, Technika Rolnicza, Ogrodnicza, Leśna, 3/2019.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  3. Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B., Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego, Postępy Fitoterapii, 4/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami