Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 stycznia 2024

 

syrop z agawySyrop z agawy, uzyskiwany z soku drzewa agawy, to naturalny słodzik o wyjątkowym smaku i szerokim spektrum korzyści zdrowotnych. Jego delikatna konsystencja i bogactwo składników odżywczych sprawiają, że stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych słodzików, dodając nie tylko słodycz potrawom, ale także wpływając pozytywnie na zdrowie.

Agawa

Agawa to rodzaj rośliny, do której zalicza się ponad 100 gatunków. Pochodzi z terenów pustynnych występujących na obszarach Ameryki Północnej. Dziś rośnie dziko także na południowych obszarach Stanów Zjednoczonych aż do wybrzeży Ameryki Południowej. Agawa swoim wyglądem zewnętrznym bardzo zbliżona jest do aloesu. Z tego względu bardzo często jest z nim mylona. Często pozyskiwanym surowcem z tej rośliny jest syrop, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie alternatywnej.

Syrop z agawy – właściwości

Agawa to źródło wielu cennych składników odżywczych dla naszego organizmu. W jej skład wchodzą m.in. saponiny, które warunkują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, a także hamują rozwój zmian nowotworowych. Z kolei inulina, będąca alternatywą dla błonnika, reguluje perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości na długi czas oraz zapobiega zaparciom. Produkt uznaje się za naturalny probiotyk, jako że wspiera mikroflorę jelitową.

Syrop z agawy można wykorzystać do słodzenia ciepłych i zimnych napojów, do polewania gofrów i naleśników, dodawać do musli, lodów, twarożków i ciast. Ma wszechstronne zastosowanie, podobnie jak popularny syrop klonowy. Zaletą jest fakt, że syrop z agawy jest bardziej słodki, co sprawia, że automatycznie używamy go w mniejszych ilościach. Dodatkowo jest produktem bezglutenowym i wegetariańskim.

Syrop z agawy – działanie niepożądane

Syrop z agawy to inaczej tzw. syrop glukozowo-fruktozowy, który nie do końca ma korzystnie działanie na nasz organizm. Przede wszystkim nie należy on do produktów niskokalorycznych. 100 g syropu posiada 310 kcal, co oznacza, że dokładnie o 25% mniej niż tradycyjny cukier biały. Dodatkowo okazuje się, że zawartość fruktozy może wynosić nawet 90%. Między innymi z tego powodu nie można go uznać za produkt bezpieczny dla diabetyków. Nadużywanie fruktozy może być niebezpieczne dla organizmu. Konsekwencją nadużywania fruktozy jest podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, przyrost tkanki tłuszczowej, utrata witamin i minerałów z organizmu oraz odkładanie się kwasu moczowego. To z kolei może przyczynić się do rozwoju kamicy nerkowej, zapalenia stawów czy artretyzmu.

Czy syrop z agawy jest zdrowy?

Czy syrop z agawy jest zdrowy? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Okazuje się bowiem, że może być on produktem naturalnym i dobrym dla naszego organizmu, a także niezdrowym. Wszystko tak naprawdę zależy od jakości produktu oraz od tego, w jakich ilościach go spożywamy. Odpowiednio i rozsądnie przyjmowany na pewno nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Nie powinien jednak stanowić podstawy codziennej diety.

Syrop z agawy – podsumowanie

Warto pamiętać, że syrop z agawy, którego głównym miejscem produkcji jest Meksyk, to produkt naturalny i zdrowy. Jednak ten dostępny w sklepach sprzedawany masowo nie do końca może szczycić się takimi właściwościami. Warto więc dokładnie czytać etykiety i sprawdzać informacje, które są na nich zawarte. Ważne jest również to, że masowa produkcja nie zwraca uwagi na to, z czego produkowany jest syrop. Najczęściej wykorzystywane są do tego korzenie agawy, a nie jej łodygi, tak jak to zakłada pierwotny przepis syropu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krakowiak O., Nowak R., Mikroflora przewodu pokarmowego człowieka – znaczenie, rozwój, modyfikacje, Postępy Fitoterapii, 3/2015.
  2. Srenscek S., Kaktusy i sukulenty stosowane w lecznictwie, kulinarii i technice, Ekonomiczne Problemy Usług, 65/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami