Poziomki to owoce rosnące dziko w lasach niemalże całej Europy. Mimo że posiadają niewielkie rozmiary moją nam naprawdę dużo do zaoferowania. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie i są oczywiście bardzo smaczne.
Spis treści
Poziomki – charakterystyka
Poziomki to byliny zaliczane do roślin z rodziny różowatych. Występują w wielu miejscach na świecie oraz w różnych odmianach. W Polsce jako dziko rosnące wyróżniamy 3 gatunki:
- poziomka pospolita;
- poziomka wysoka;
- poziomka twardawa.
Poziomki to niewielkie owoce, które trudno pomylić z jakimikolwiek innymi owocami leśnymi. Ich krzewy osiągają 30 cm wysokości, z ząbkowatymi listkami, drobnymi, białymi kwiatkami oraz malutkimi, czerwonymi owocami. Mimo że poziomka zwykle rośnie dziko, bez problemu można ją również uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dodatkowym plusem są stosunkowo niskie wymagania tej rośliny. Jedynym czego potrzebują to nasłonecznione miejsce wzrostu i wilgotna gleba bogata w składniki odżywcze.
Poziomki posiadają jednocześnie słodko-kwaśny i intensywny smak. Najbardziej cechy te odczuwalne są kiedy owoce zbierane są o poranku lub późnym wieczorem. Poziomki należą do owoców delikatnych, w związku z tym nie można ich przechowywać zbyt długo. Szybko pleśnieją oraz tracą swój aromat.
Poziomki – skład
Poziomki można określić jako skarbnicę witamin i minerałów. Stanowią bowiem źródło kwasu askorbinowego (witaminy C), witaminy A, witamin z grupy B, a także witaminy E oraz witaminy K. W grupie związków mineralnych najbardziej obfituje cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń oraz żelazo. Oprócz tego w skład poziomek wchodzi białko, węglowodany, błonnik pokarmowy, garbniki, flawonoidy i pektyny.
Poziomki – właściwości zdrowotne
Dzięki tak bogatej zawartości składników odżywczych poziomki znalazły szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i zielarstwie. Owoce te uważane są za doskonały związek moczopędny, a także przeczyszczający i odkażający. Wszystko dzięki obecnym w poziomkach garbnikom, pektynom oraz flawonoidom. W grupie tych ostatnich najważniejsza jest kwercetyna i rutyna, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Pektyny z kolei wspomagają pracę układu pokarmowego wpływając tym na przyspieszenie metabolizmu. Poziomki słyną z korzystnego wpływu na przewód pokarmowy człowieka, skutecznie zmniejszając objawy biegunki czy zaparć. Właściwości oczyszczające poziomek pochodzą w dużym stopniu z garbników, które zawierają związki aktywne występujące w sokach komórkowych.
Inne właściwości poziomek
- usuwają szkodliwe związki przemiany materii;
- pomagają pozbyć się kamienia nazębnego;
- wspomagają leczenie chorób układu moczowego;
- rozjaśniają cerę;
- wybielają zęby;
- zmniejszają przebarwienia skóry.
Warto jeść poziomki, ponieważ są bogate w witaminy , a także antyoksydanty, które wspierają odporność organizmu i pomagają w ochronie przed chorobami. Owoce te są również niskokaloryczne i zawierają błonnik, co może być korzystne dla osób dbających o zdrową dietę i utrzymanie wagi.
Poziomki a alergie
Poziomki, podobnie jak truskawki zawierają w swym składzie związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym alergicy przez spożyciem poziomek powinni wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na aplikacji soku i wtarciu go w skórę na nadgarstku lub w okolicy ucha. Jeżeli nie wystąpi zaczerwienienie lub też obrzęk jest to równoznaczne z tym, że owoc nie powoduje u takiej osoby alergii.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
- Beiser R., Jadalne zioła i owoce lasów, łąk i pól – jak je rozpoznawać, Wydawnictwo Amber, 4/2023.
- Krulczyk J., Uprawa owoców jagodowych. Poradnik praktyczny, Wydawnictwo Gaj, 4/2020.
Zostaw komentarz