Aktualizacja: 14 listopada 2023
Pomelo często nazywane jest też pomarańczą olbrzymią. Tak naprawdę to kuzynka grejpfruta. Spośród innych owoców wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem, ale również obecnością wielu składników odżywczych. Dzięki nim wykazuje szereg korzystnych właściwości na nasz organizm m.in. zwiększa odporność organizmu, a także wspomaga pracę mięśnia sercowego. Jakie jeszcze inne pozytywne działanie wykazuje?
Spis treści
Pomelo – charakterystyka
Pomelo (pomarańcza olbrzymia) jest największym rodzajem owoców cytrusowych bowiem może osiągać średnicę 25 cm oraz wagę około 2 kilogramów. Jego dość gruba zielona lub żółto-zielona skórka może posiadać, aż 5 cm grubości. Z racji tego wyglądem przypomina grejpfruta. Miąższ pomelo może posiadać kolor biały, zielony oraz czerwony, mimo to najbardziej wartościowym będzie miąższ o barwie białej.
Jak smakuje pomelo?
Pomelo ma smak podobny do grejpfruta, ale jest zazwyczaj łagodniejszy i słodszy. Miąższ jest soczysty, delikatny i słodkawy, z lekkim akcentem kwaskowym, co sprawia, że jest przyjemny dla wielu osób. Jednak smak może nieco się różnić w zależności od odmiany oraz stopnia dojrzałości owocu. Niektórzy opisują go jako orzeźwiający i lekko cytrusowy, co czyni pomelo popularnym owocem do spożywania samodzielnie lub dodawania do sałatek owocowych.
Pomelo – właściwości lecznicze
Pomelo to przede wszystkim doskonałe źródło witaminy C. Z tego względu jego spożywanie w wyraźny sposób wzmacnia układ immunologiczny organizmu. Kwas askorbinowy skuteczny jest w walce z infekcjami powodującymi kaszel, katar oraz ból gardła. Oprócz tego witamina C jest silnym antyoksydantem, którego zadaniem jest ochrona przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Ciekawostką jest fakt, że po strawieniu soku z pomelo wykazuje on właściwości zasadotwórcze. Dlatego też polecany jest osobom, które miewają problem ze zgagą oraz cierpią na chorobę refluksową.
Zawartość witaminy C korzystnie wpływa również na naszą skórę. Związek ten działa destrukcyjnie na wolne rodniki powodując spowolnienie procesów starzenia skóry oraz przyczynia się do syntezy nowego kolagenu odpowiedzialnego za właściwy stan skóry, stawów i więzadeł. Owoc zawiera w sobie duże ilości błonnika. Dzięki temu jego spożywanie reguluje trawienie oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych w całym przewodzie pokarmowym, co niweluje problem z zaparciami.
Włączanie tego owocu do diety reguluje poziom ciśnienia krwi poprzez zawartość potasu. Potas rozszerza światło naczyń krwionośnych, dzięki czemu w łatwiejszy sposób przepływa przez nie krew oraz szybciej dotlenia narządy. Jest to także korzystne działanie dla samego serca, które staje się mniej obciążone. Obecność potasu w pomelo wspomaga również układ mięśniowy, bowiem reguluje gospodarkę wodną całego organizmu. Zbyt mała ilość potasu w organizmie powoduje, że mięśnie oraz więzadła są bardziej podatne na skurcze oraz sztywnienie, co powoduje ich nadwyrężenie, a nawet może prowadzić do naderwania.
Pomelo w ciąży
Obecna w pomelo witamina C oraz potas warunkują prawidłową kondycję naczyń krwionośnych, jak również odpowiadają za właściwy poziom ciśnienia krwi. Z tego względu owoc ten to ważny składnik diety kobiet spodziewających się dziecka. Jest to spowodowane faktem, że w pierwszych miesiącach ciąży naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność, w wyniku czego krew krąży w nich znaczniej wolniej.
Wadą cytrusów jest jednak to, że często uczulają. Poddawane są również procesom konserwacji poprzez spryskiwanie licznymi środkami chemicznymi. W związku z tym kobiety w ciąży powinny spożywać je w niedużych ilościach oraz dokładnie umyć i obrać przed spożyciem.
Pomelo – przeciwwskazania
Mimo że pomelo jest źródłem wielu cennych składników odżywczych to zbyt spożywanie ich w zbyt dużych ilościach nie jest wskazane. W nadmiarze nie powinny jeść ich osoby z niskim ciśnieniem krwi.
Pomelo może wpływać na metabolizm niektórych leków poprzez hamowanie enzymów wątrobowych, co może zwiększać poziomy leków we krwi.
Choć rzadko to jednak alergie na owoce cytrusowe, w tym pomelo, mogą wystąpić. Osoby skłonne do reakcji alergicznych powinny być ostrożne i monitorować swoją reakcję po spożyciu pomelo. Objawy alergii mogą obejmować zaczerwienienie i swędzenie skóry, obrzęk ust, języka lub gardła, a w przypadkach ciężkich – trudności w oddychaniu.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Toh J., Khoo H., Azlan A., Comparison of antioxidant properties of pomelo [Citrus Grandis (L) Osbeck] varieties, International Food Research Journal, 4/2013.
- Ng C., Pomelo (Citrus maxima): The indigenous mega-citrus of South-EastAsia, 2015.
Pomelo pyszny owoc i bardzo go lubie tylko ze mam po zjedzeniu biegunke
Bardzo lubię pomelo ale po jakimś czasie spożywania tego owocu zaczęłam dostawać boleści brzucha i dalszych konsekwencji tego stanu…musiałam zrezygnować z jedzenia owocu.
Bardzo lubię Pomelo, to jeden z moich ulubionych owoców. Nie wiedziałam nawet, że ma aż tyle właściwości.
Polecam pomelo z czerwonym miąższem. Bardzo smaczny jest Chandler, Velentine i Pao Kan. Pomelo czerwone posiadają antyoksydanty i smakują nieco inaczej niż często spotykane u nas, sprowadzane z Chin – Honey Pomelo. Niestety czerwone odmiany są rzadko spotykane w naszych marketach…
Uwielbiam wszelkie cytrusy 🙂 I wcale mi nie przeszkadza, że po większości z nich dostaję uczulenia (i tak je pożeram w ilościach ogromnych) 🙂
Moi rodzice uwielbiają ten owoc i zawsze namawiali mnie do spróbowania 😉 Jednak dopiero ten artykuł naprawdę mnie przekonał, że warto!
Lubiłem ale o tylu pozytywach nie wiedziałem. Super teraz nie tylko dla właściwości smakowych będzie często znajdować się w mojej diecie.
Przy nadciśnieniu oraz lekarstwach przyjmowanych na ów schorzenie nie wolno zażywać grejfuta jeżeli pomelo jest tej samej rodziny to chyba też?
Super, że są źródłem potasu. Witamina C jak najbardziej a że pomelo jest również pyszne to gości u mnie w kuchni 🙂