Aktualizacja: 19 stycznia 2024
Masło orzechowe, mimo że posiada sporo kalorii, należy do wartościowych produktów w naszej diecie. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup należy dokonać odpowiedniego wyboru tego produktu. Ważne jest, aby masło orzechowe pozbawione było zbędnych tłuszczów utwardzonych czy cukru. Aby mieć pewność w 100% bardzo dobrym rozwiązaniem jest zrobienie masła orzechowego samemu w domu. Jednak zanim je wykonamy poznajmy bliżej jego właściwości i przekonajmy się czy faktycznie jest dla nas aż tak zdrowe.
Spis treści
Masło orzechowe – charakterystyka
Masło orzechowe jest produktem spożywczym, które wykonywane jest z orzechów arachidowych (ziemnych). Poddawane są one procesowi prażenia w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Mimo, że masło orzechowe najczęściej wytwarzane jest z orzechów arachidowych, tak naprawdę do jego sporządzenia nadaje się każdy ich rodzaj np.:
Masło orzechowe należy do przekąsek dość kalorycznych – 100 g produktu posiada aż 600 kcal. To naprawdę dużo, choć masło spożywane w niedużych ilościach. Na dłuższą metę stanowi bardzo wartościowy składnik naszej diety.
Masło orzechowe – skład
Masło orzechowe to doskonałe źródło kwasu oleinowego, który warunkuje prawidłowy poziom cholesterolu we krwi zapobiegając w ten sposób m.in. miażdżycy oraz innych chorobom układu krwionośnego. Ponadto w jego składzie znaleźć można związki mineralne takie jak m.in. potas i magnez, a także białko roślinne, węglowodany oraz witaminę E. Wszystkie te składniki sprawiają, że mało orzechowe należy do wartościowych produktów spożywczych.
Masło orzechowe – właściwości
Ze względu na dużą zawartość białka, masło orzechowe powinno stanowić element diety sportowców, wegan i wegetarian. Zdrowe tłuszcze obecne w jego składzie stanowią źródło kwasów tłuszczowych alfa-linolenowego, kwasu oleinowego i kwasu linolowego. Korzystnie wpływają one na nasz cały organizm – kwas alfa-linolenowy (omega 3) usprawnia pracę mózgu, spowalnia procesy starzenia się organizmu, warunkuje prawidłowe ciśnienie kwi oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Kwas linolowy (kwasy tłuszczowe omega 6) posiada właściwości antyoksydacyjne. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także posiada duży wpływ na lipolizę – proces rozkładu tkanki tłuszczowej. Z kolei kwas oleinowy (omega 9) zapobiega miażdżycy oraz chorobom sercowo-naczyniowym. Zmniejsza skłonność do zakrzepów oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
Masło orzechowe stanowi doskonałe źródło energii poprzez obecność w swoim składzie aminokwasu – tryptofanu. Związek ten usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację. Błonnik, który również znajduje się w jego składzie korzystnie wpływa na naszą gospodarkę węglowodanową. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi i usprawnia perystaltykę jelit. Błonnik w pożywieniu pozwala utrzymać uczucie sytości na długi czas, wspomagając tym odchudzanie. Wiążąc wodę w żołądku, pęcznieje tam przez co sprawia, że odczuwamy mniejszy głód.
Obecna w maśle orzechowym witamina E, należy do grupy przeciwutleniaczy. Usuwa więc z organizmu wolne rodniki opóźniając tym procesy starzenia się organizmu oraz chroni przed rozwojem chorób nowotworowych. Witamina E pełni szereg innych ważnych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada za prawidłowy rozwój płodu u kobiet w ciąży oraz za wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Zapobiega także zakrzepom krwi oraz korzystnie wpływa na nasz wzrok.
Masło orzechowe – przeciwwskazania
Masło orzechowe z orzeszków ziemnych zawiera dużą ilość tłuszczów, przede wszystkim kwasów omega 6. Z tego względu nie jest polecane jego spożywanie przez osoby z chorobami serca oraz chorobami autoimmunologicznymi. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie go masłem np. z orzechów włoskich.
Z czym jeść masło orzechowe?
Ze względu na to, że produkt stanowi źródło bardzo dużej ilości tłuszczów, dodawanie go do dań równie kalorycznych np. na bazie mięsa wieprzowego nie będzie najlepszym pomysłem. Dobrym natomiast rozwiązaniem będą owoce np. jabłko, banan czy truskawki lub można po prostu posmarować nim kanapkę. Warto jednak pamiętać, aby używać ciemne pieczywo. Kanapki będą wówczas o wiele bardziej wartościowe niż te wykonane na pieczywie z mąki pszennej. Ponadto masło orzechowe może być dodawane do porannej owsianki, a także do warzyw będących zdrową przekąską. Masło orzechowe bardzo dobrze współgra również z krakersami. Dobrze komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i pikantnymi smakami.
Masło orzechowe – które wybrać?
Przy zakupie dobrej jakości masła orzechowego warto kierować się myślą, im więcej orzechów w maśle tym lepiej. Dobrym wyborem będzie produkt, w którym znajdować się będzie 100% orzechów, pozbawiony innych dodatków. W dobrej jakości maśle nie powinny znajdować się sól, cukier, olej palmowy oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Składniki te bardzo często dodawane są przez producentów jako forma tanich wypełniaczy. Dlatego też należy na nie szczególnie uważać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
- Timbabadiya P., Bheda S., Gajera H., Patatel S., Application of Peanut Butter to Improve the Nutritional Quality of Cookies, Current Research in Nutrition and Food Science Journal, 5/2017.
- Arya S., Peanuts as functional food: A review, Journal of Food Science and Technology -Mysore-, 1/2015.
Dla mnie orzechy to jest pierwszy must have w kuchni. Jem w całości, jem jako dodatek i najczęściej jako właśnie krem orzechowy. Najczęściej jako element pysznej kanapki peannut butter jelly, czyli tost + dżem + masło orzechowe.
Masło orzechowe, fajnie jest jeść np. przed treningiem czy też po nim. Bez wątpienia dodaje energii i mam wrażenie ze jego niewielka ilość szybkoo zasyca, dlatego jem je na waflach ryżowych. Ja uwielbiam te zwłaszcza z kawałkami orzechów.
Z tym masłem to u mnie różnie, musi mnie najść ochota żeby je jeść 😉
Jak to mówią wszystko jest dla ludzi, ale trzeba to jeść w rozsądnych ilościach 😉 Masło orzechowe uwielbiam, a jedzone w odpowiednich ilościach jest zdrowe o ile oczywiście zrobimy je sami lub wybierzemy takie z dobrym składem, gdzie nie będzie żadnych tłuszczy utwardzonych cukru itd. tylko same orzechy.
Ciekawy produkt. Nie jestem fanką masła orzechowego, chyba, że w konkretnych daniach, sosach itd;)