Molibden (Mo) stanowi srebrzystobiały pierwiastek należący do metali, jest przy tym jednym z najrzadziej występujących pierwiastków. Spotykany jest stosunkowo rzadko, a w pożywieniu znajdują się jego śladowe ilości. Mało kto jednak wie, że pełni on ważne funkcje w organizmie.
Molibden w organizmie
Po przyjęciu doustnym molibden jest wchłaniany do krwiobiegu w 28-77%, przy czym wydalanie z moczem stanowi 17-80% całkowitej dawki. Należy do mikropierwiastków, czyli takich, które występują w organizmie w niewielkich stężeniach. Zawartość całkowita molibdenu wynosi bowiem około 0,015 g u osoby ważącej około 70 kg.
Źródła molibdenu
Pierwiastek dostarczany jest do organizmu głównie wraz z warzywami, jednak jego zawartość w danym produkcie ściśle zależy od jego wcześniejszej ilości w glebie. Zawartość molibdenu w poszczególnych produktach (wyrażona w mg/100 g danego produktu) została przedstawiona poniżej:
- biała fasola – 480;
- czerwona kapusta – 127;
- wątroba wieprzowa – 170;
- gruszki – 64;
- kasza gryczana – 54;
- jajka kurze – 47;
- szpinak – 26;
- płatki kukurydziane – 41;
- jabłka – 12.
Nie należy jednak sugerować się całkowicie tabelami, ponieważ jak wspomniano wcześniej – wszystko zależy od ilości pierwiastka w glebie, na której uprawiana była dana roślina. Sugeruje się, że najlepsze źródła tego pierwiastka stanowią rośliny strączkowe i zboża, a także organy. Z kolei mięso stanowi dość ubogie jego źródło. Zapotrzebowanie na mikropierwiastki, w tym molibden, wynosi mniej niż 100 mg na dobę. Zalecane dzienne spożycie w przypadku molibdenu wynosi od 75 do 250 ug w zależności od wieku oraz płci. Pierwiastek ten jest obecnie dostępny również pod postacią suplementów, jednak ze względu na możliwość przedawkowania należy odnosić się do tego z umiarem, przestrzegając zaleceń na opakowaniu.
Przeciwwskazania
Molibdenu nie powinny przyjmować osoby mające problemy z nerkami lub kamienie żółciowe. Ciąża i okres karmienia piersią wprawdzie nie stanowią bezwzględnych przeciwwskazań do suplementacji, jednak kobiety w takich sytuacjach powinny skonsultować się z lekarzem. Molibden może powodować niedobór miedzi w organizmie, ponieważ zwiększa wydalanie miedzi wraz z moczem i może zakłócać pobieranie jej przez organizm człowieka.
Jakie funkcje pełni molibden?
Molibden odpowiada między innymi za:
- wspomaganie wchłaniania żelaza w organizmie, a więc ochrona np. przed anemią czy jego niedoborami;
- wspieranie rozwoju i wzrostu tkanki kostnej w okresie dorastania, gdyż jego obecność w organizmie człowieka można zauważyć właśnie w kościach;
- udział w produkcji enzymów odpowiedzialnych za przyswajanie niektórych substancji pokarmowych;
- wzmacnianie zębów;
- poprawę odporności;
- metabolizm puryn;
- wspieranie męskiej płodności;
- oczyszczanie organizmu w toksyn.
Należy przy tym pamiętać, że zarówno nadmiar molibdenu jak i niedobór nie są wskazane. Jeśli konsument lubi warzywa i owoce, nie doświadczy niedoboru. Niedobór może objawiać się próchnicą, przewlekłymi bólami głowy, ospałością, zaburzeniami widzenia czy problemami ze strony układu pokarmowego.
Z kolei nadmiar może występować u osób nieprawidłowo suplementujących pierwiastek. W efekcie dochodzi do uszkodzenia stawów czy problemów trawiennych.
Bibliografia
- Gawęda E., Molibden i jego związki, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 1/2014.
- Jabłoński E., Sobczak M., Składniki mineralne w diecie kobiet ciężarnych i karmiących, Przegląd Lekarski, 3/2007.
- Hayk S., Molibden i zdrowie.
- Molybdenum in Drinking-water, Background document for development of WHO Guidelines for Drinking-water Quality.
- Błauż A., Gąsińska B., Grzelak A., Hoppe L., Rychlik L., Sternicka A., Szumacher M., Żuberek M., Matura 2020, Repetytorium Biologia, Wydawnictwo WSiP, 2014.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz