Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 kwietnia 2022

Melisa lekarska - właściwości i zastosowanieMelisa lekarska (Melissa officinalis L.) ze względu na dużą popularność i szerokie właściwości znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Może być używana w kuchni, kosmetyce, a także medycynie naturalnej. Jakie dokładnie posiada działanie oraz w czym można ją zastosować?

Melisa lekarska

Melisa lekarska wykazuje wszechstronne właściwości lecznicze. Jej liście stosowane są głównie na sen, w celach uspokojenia i wyciszenia organizmu. Zalecana jest również na problemy z trawieniem, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Ze względu na działanie rozkurczające poleca się ją na obfite i bolesne miesiączki, a także mdłości w czasie ciąży oraz na poprawę pamięci i koncentracji.

Melisa wykazuje działanie tonizujące na układ nerwowy, stąd też stosuję się ją w nerwicach i silnych bólach głowy. W medycynie ludowej melisa lekarska używana jest w przypadku nadczynności tarczycy, gdyż choroba ta objawia się nerwowością, nadmierną potliwością, a także znaczną zmianą masy ciała.

Właściwości melisy lekarskiej

Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowanie melisy lekarskiej.

1. Melisa na dobry sen i uspokojenie

Liście melisy w formie naparu można używać w momentach nadpobudliwości nerwowej. Ze względu na to, że melisa wykazuje właściwości tonizujące na układ nerwowy może być stosowana również w przypadku stanów depresyjnych, w bólach głowy, nerwicach czy problemach ze snem.

2. Melisa na problemy z układem pokarmowym

Melisa lekarska zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co prowadzi do zwiększenia apetytu oraz do ułatwienia procesów trawiennych. Zaleca się jej stosowanie w przypadku stanów skurczowych jelit. Udowodniono, że wspomaga trawienie nawet po spożyciu wyjątkowo ciężkostrawnych potraw.

3. Melisa na dolegliwości miesiączkowe

Dzięki swoim właściwościom rozkurczającym melisa łagodzi dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Może także wpłynąć na jej regulację w sytuacji gdy jest skąpa lub wykazuje zmienne nasilenie.

4. Melisa na pamięć i koncentrację

Badania naukowców wykazują, że pita w sposób regularny poprawia pamięć i koncentrację, a także spowalnia demencję starczą. Ma to duże znaczenie zarówno u dzieci i młodzieży intensywnie uczącej się, jak i seniorów szczególnie narażonych na ubytki w pamięci. Melisa jest przy tym bezpieczna dla obu tych grup konsumentów.

5. Melisa na opryszczkę

Związki znajdujące się w liściach melisy wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mowa o taninach i kwasach organicznych, które skuteczne są w walce z wirusem opryszczki wargowej. Melisa lekarska przeciwdziała bakteriom znajdującym się w jamie ustnej, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.

6. Melisa na ukąszenia

Melisa załagodzi stany po ukąszeniach np. komarów, pszczół lub innych owadów. Najlepiej w takim przypadku użyć jej bezpośrednio na skórę. Zmniejsza obrzęk, ból i świąd związane z ukąszeniami, jednocześnie uspokajając cały organizm.

Jakie ma zastosowanie melisa lekarska?

Dzięki swoim szerokim właściwościom melisa może stanowić zdrowy dodatek do potraw, sałatek, napojów, a nawet deserów. Warto jednak pamiętać, że zapach melisy jest dość ulotny. Z tego też względu do potraw ciepłych należy ją dodawać na samym końcu.

Melisa znalazła również zastosowanie w kosmetyce jako forma np. płukanek do włosów przetłuszczających się oraz na skórę ze stanami zapalanymi. Wyciąg z melisy występuje również w szamponach do włosów, płynach i żelach do kąpieli oraz kremach nawilżających przeznaczonych do cer suchych i wrażliwych. Melisa występująca w formie olejku znalazła zastosowanie także w aromaterapii, ponieważ można użyć go podczas masażu relaksującego czy inhalacji.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Połumackanycz M., Wesołowski M., Viapiana A., Właściwości prozdrowotne melisy lekarskiej, Farmakologia Polska, 12/2019.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami