Aktualizacja: 17 kwietnia 2024
Kwas hialuronowy to naturalny związek występujący w naszym organizmie. Warunkuje właściwy poziom nawilżenia i ujędrnienia skóry. Niestety, wraz z wiekiem jego ilość zmniejsza się, dlatego też bardzo ważne jest uzupełnianie jego niedoboru. W dzisiejszych czasach można to robić na wiele sposobów m.in. stosować go pod postacią kremów, kapsułek czy wykonywać iniekcje z kwasem hialuronowym.
Spis treści
Kwas hialuronowy – czym dokładnie jest?
Kwas hialuronowy to związek, który naturalnie występuje w naszym organizmie pod nazwą hialuronian sodu. Pod względem chemicznym nie jest on jednak kwasem, a wielocukrem, który występuje w formie półtransparentnej cieczy przypominającej swą konsystencją żel. Jego największa ilość, bo aż 56% znajduje się w skórze. Ponadto znaleźć go można również w mazi stawowej oraz gałce ocznej. Związek ten posiada ogromny wpływ, zarówno na nasze zdrowie jak i urodę. Jego główną funkcją jest utrzymywanie właściwego poziomu protein w organizmie, takich jak kolagen i elastyna, które z kolei warunkują jędrność i sprężystość skóry. Dodatkowo kwas hialuronowy charakteryzuje się zdolnością wiązania cząsteczek wody w organizmie, a więc spełnia olbrzymią funkcję w jej nawilżaniu. Dla przykładu jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 4 tysiące razy więcej wody niż jej masa. Pokazuje to doskonale jak silne działanie hydrofilowe ma ten związek.
Kwas hialuronowy – właściwości
Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Stanowi również jeden z głównych jej składowych. Wraz z kolagenem uważany jest za najważniejszą substancję młodości. Jedyny z grupy glikozaminoglikanów pełni w naszym organizmie rolę budulcową i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Stanowi również składnik mazi stawowej oraz ścian naczyń krwionośnych. Pełni więc funkcję ochronną przed urazami mechanicznymi oraz pomaga transportować składniki odżywcze do chrząstek. Ponadto dba o sprężystość chrząstek, warunkując elastyczne właściwości płynu stawowego. Dzięki niemu ruchy w stawie przebiegają we właściwy sposób. Kwas hialuronowy występuje także w ciele szklistym oka, dlatego dodawany jest do płynów do soczewek kontaktowych. Znajdujący się w gałce ocznej kwas hialuronowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ciała szklistego, warunkując jego sprężystość. Dodatkowo wspomaga produkcję łez.
Warto zaznaczyć, że po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze powoli zmniejsza się. Spadek jego ilości dodatkowo nasila się w okolicach 40 roku życia. Wówczas skóra wolniej się regeneruje, posiada mniej wyrównany koloryt, staje się przesuszona, a obecne zmarszczki utrwalają się. Dodatkowo wraz z utratą kwasu hialuronowego, skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na czynniki zewnętrzne.
Źródła kwasu hialuronowego
Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwany był z tkanek zwierzęcych, a więc ze skóry rekina lub grzebieni kogucich. Jak się okazało, otrzymywany w ten sposób (w tańszych preparatach dalej stosowany) powodował reakcje alergiczne. W związku z tym obecnie kwas hialuronowy otrzymywany jest drogą mikrobiologicznej fermentacji roślinnej. Jest to droższa metoda pozyskiwania, jednak dzięki temu przyswajalność jest na bardzo wysokim poziomie.
Czy kwas hialuronowy jest dobry dla każdego?
Ze względu na to, że kwas hialuronowy jest związkiem zgodnym z chemiczną budową komórek ludzkiego ciała, nie wywołuje on negatywnych reakcji. Jednak inwazyjne zabiegi z kwasem hialuronowym, które wykorzystuje medycyna estetyczna mogą powodować 2-dniowy obrzęk. Powszechnie uznaje się również, że tego rodzaju zabiegi można wykonywać u wszystkich za wyjątkiem kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz osób uczulonych na ten związek. Choć jeśli zachodzą jakiekolwiek reakcje alergiczne to występują one niezwykle rzadko.
Kwas hialuronowy – zastosowanie
Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje go m.in.:
- medycyna estetyczna – zabiegi wypełniające z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mające na celu zniwelowanie zmarszczek, powiększenie piersi i ust;
- ginekologia – zwalczanie stanów zapalnych, a także przyspieszanie procesów zabliźniania się ran po zabiegach operacyjnych w obrębie kobiecych narządów rodnych;
- okulistyka – jako sposób leczenia schorzenia takich jak np. zespół suchego oka, a także podczas operacji jaskry czy przeszczepu rogówki. Kwas hialuronowy jest również składnikiem kropli do oczu oraz płynu do soczewek kontaktowych;
- ortopedia – w postaci zastrzyków stosowany jest na zmiany zwyrodnieniowe stawów, a także do zwiększenia szklistości chrząstki stawowej czy lepkość płynu stawowego.
Podsumowanie
Obecne możliwości wykorzystania kwasu hialuronowego wskazują na to, że stanowi on niewątpliwie przydatny i skuteczny sposób na stawy i odmłodzenia skóry, co przekłada się na poprawę jakości naszego życia. Na rynku możemy spotkać wiele produktów z zawartością kwasu hialuronowego, które można wykorzystywać do codziennej pielęgnacji. Osoby, które nie tolerują widoku igieł, a także występujących po nich powikłaniach jak np. obrzęki istnieją inne sposoby przyjmowania tej substancji. Mogą to być kapsułki z kwasem hialuronowym o odpowiednim stężeniu i pochodzeniu. Warto również zwrócić uwagę na to jak stosować kwas hialuronowy, bowiem inne zalecenia będą w aplikacji kosmetyków, inne jeśli decydujemy się na zabiegi ostrzykiwania, a jeszcze inne jeśli zastosujemy go go w postaci kapsułek.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
używam kwasu hialuronowego w zabiegach kosmetycznych 🙂 bardzo lubię 🙂
Stosuję kwas hialuronowy w postaci serum i jestem zadowolona z jego działania 😉
W tym roku po raz pierwszy w życiu zdecydowałam się na wypełnienie bruzdy nosowo-wargowej kwasem hialuronowym i muszę przyznać, że oczekiwałam lepszych rezultatów. Wszędzie czytałam opinie, jaki to wow efekt przynosi taki zabieg i teraz zastanawiam się, czy bruzda była za płytka na lepsze efekty, czy trzeba było iść do plastycznego chirurga zamiast do salonu kosmetyki estetycznej.
Myślę właśnie nad zakupem tych kapsułek z kwasem hialuronowym
Właśnie przedwczoraj rozmawiałyśmy z koleżankami o kwasie. Także artykuł jak najbardziej mi się przyda.
Uwielbiam kwas hialuronowy. Często wybieram kosmetyki z tym składnikiem, gdyż działają na moją skórę bardzo dobrze 🙂
Ostatnio właśnie dowiedziałam się, że ten kwas jest dostępny w tabletkach. To zdecydowanie coś dla mnie 🙂