Aktualizacja: 5 października 2023
Jak zapobiegać zmarszczkom? Czy jest to możliwe? Tak, ale wymaga to umiejętności przewidywania i znajomości fizjologii skóry. Tak naprawdę nie ma skutecznego sposobu na to, aby w 100% ustrzec się zmarszczek. Jednak nauka pozwoliła wytypować dwa związki, których ograniczenia produkcji już w dość młodym wieku, przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Są to kolagen i kwas hialuronowy.
Spis treści
Kolagen na zmarszczki
Kolageny to duża grupa konserwatywnych białek, których kilka typów występuje w skórze w postaci mikroskopijnych włókienek. Ich cechą szczególną jest bardzo duża elastyczność czyli mówiąc odporność na odkształcanie i spora rozciągliwość. Te właśnie włókienka tworzą swoisty szkielet zarówno w komórkach, jak i w przestrzeni międzykomórkowej i na blaszce podstawnej. Dają skórze możliwość nie tylko rozciągania się, ale przede wszystkim powrotu do pierwotnego kształtu.
Kolagen jest syntetyzowany przez komórki tkanki nabłonkowej – buduje go wyspecjalizowany aparat syntetyczny, który jako produktów używa ściśle określonych aminokwasów. Ponieważ jest to proces wieloetapowy i skomplikowany, dość szybko pojawiają się w nim masowe błędy i produkcja kolagenu o odpowiedniej strukturze spada. Suplementacja kolagenu jest w stanie przywrócić sprawność komórkom albo przynajmniej zwiększyć produkcję na tyle, aby poprawne cząsteczki mogły dobrze pełnić swoją funkcje biologiczną.
Kwas hialuronowy na zmarszczki
Jest to związek higroskopijny, a więc wiążący wodę. Odrobina kwasu hialuronowego z setkami przyczepionych cząstek wody stanowi solidne wypełnienie przestrzeni komórkowej. Fizycznie zapewnia objętość skórze, dzięki czemu po prostu nie ma tkanki, która mogłaby się sfałdować tworząc zmarszczki. Podobnie jak w przypadku kolagenu, również kwas hialuronowy jest produkowany przez nabłonek i także jego produkcja szybko spada wraz z wiekiem. Na szczęście także i tym razem odpowiednia suplementacja może zmusić komórki do utrzymania wyższego tempa syntezy, a skóra dzięki wyprodukowanemu kwasowi hialuronowemu zachowa jędrność.
Jak zapobiegać zmarszczkom – witaminy i minerały
Synteza kolagenu i kwasu hialuronowego nie odbywa się na zasadzie składania cegiełek. Są to w wielu momentach procesy wymagające wsparcia katalitycznego i zastosowania związków o charakterze ochronnym. Taką rolę odgrywają na różnych etapach witaminy i minerały. Bardzo często to ich niedobór jest czynnikiem limitującym reakcje syntezy, dlatego sama suplementacja kolagenu czy kwasu hialuronowego zwykle nie wystarcza.
Bez obecności katalizatorów reakcje nie mogą przebiegać z dobrą wydajnością. Natomiast bez związków ochronnych, takich jak witamina A i witamina E proces powstawania nowych cząsteczek, korzystnych dla stanu skóry, generuje także znaczne ilości wolnych rodników i produktów ubocznych. Te, nawet jeśli nie są wprost szkodliwe, obciążają komórkę, zmuszając ją do poświęcenia większej energii na oczyszczanie, a nie na syntezę pożądanych substancji. Aby zapobiecać zmarszczką, należy dostarczać nie tylko ważne surowce budulcowe takie jak kwas hialuronowy i kolagen, ale także substancje pomocnicze, które warunkują prawidłowy przebieg wszystkich procesów biologicznych.
Jak zapobiegać zmarszczkom – wskazówki
Pomóc w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek może również:
- zdrowa dieta;
- picie odpowiedniej ilości wody;
- ochrona przed słońcem;
- unikanie palenia papierosów i przebywania w dymie tytoniowym;
- regularna aktywność fizyczna;
- techniki relaksacyjne;
- odpowiednia higiena skóry;
- wysypianie się.
Proces starzenia się skóry jest naturalny ale odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą pomóc w zachowaniu młodszego wyglądu skóry na dłużej.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2011.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Stosuje kwas od kilku miesiecy i zdecydowanie widze poprawe, szczegolnie w okolicy oczu. Ogolnie jest lepiej 🙂