Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2023

Glistnik jaskółcze zieleGlistnik jaskółcze ziele jest jednym z gatunków byliny, która występuje w wielu rejonach na całym świecie. Posiada szerokie spektrum właściwości zdrowotnych, a jedną z popularniejszych jest m.in. leczenie kurzajek. Oprócz tego posiada też inne zastosowanie. Jakie? Poznajmy bliżej działanie tej wszechstronnej rośliny.

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości

Skład glistnika stanowią głównie alkaloidy (np. chelidonina, sangwinaryna), a także:

Glistnik jaskółcze ziele dzięki tak szerokiej gamie składników wykazuje bardzo wszechstronne właściwości. Poprzez obecność alkaloidów wykazuje właściwości przeciwskurczowe i łagodzące dolegliwości jelit. Dzięki nim działa również łagodząco na bóle menstruacyjne Roślina ta posiada zdolność oczyszczania krwi oraz obniżania ciśnienia tętniczego. Do właściwości glistnika zalicza się również jego działanie antyalergiczne. Poprzez zawarte w składzie kwasy, glistnik działa przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Glistnikowi zawdzięczamy również działanie przeciwnowotworowe. Zawiera on cenne alkaloidy, które wnikają w struktury komórek nowotworowych powodując ich niszczenie poprzez toksyczne dla nich działanie. Ponadto przyspiesza regenerację skóry np. przy podrażnieniach czy otwartych ranach. Pomaga także leczyć zmiany grzybicze obecne na skórze, a także kurzajki obecne na stopach czy dłoniach.

Glistnik jaskółcze ziele – zastosowanie

Glistnik jaskółcze ziele to przede wszystkim roślina lecznicza. Wykorzystywana jest więc głównie w medycynie naturalnej:

  • leczy kurzajki – sok pochodzący z tej rośliny posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Skuteczny jest więc w leczeniu zmian skórnych takich jak kurzajki lub brodawki innego pochodzenia. Glistnik  jaskółcze ziele posiada także właściwości antygrzybiczne, dlatego też wykorzystywany jest w leczeniu chorób wywołanych tymi właśnie drobnoustrojami;
  • zmniejsza dolegliwości miesiączkowe – przede wszystkim te w postaci bólów brzucha, gdyż wykazuje działanie rozkurczowe. Działa tak zarówno na mięśnie gładkie dróg moczowych i układu rozrodczego, jak i na mięśnie układu pokarmowego czy układu oddechowego;
  • chroni organizm przed nowotworami – alkaloidy zawarte w glistniku wykazują zdolność przyłączania się do komórek nowowytwarzających się, działając na nie toksycznie;
  • obniża ciśnienie krwi – zawarta w nim berberyna wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi;
  • uspokaja – poprzez swoje działanie przeciwbólowe i rozkurczowego wprowadza organizm w stan uspokojenia.

Do celów leczniczych wykorzystywane jest głównie ziele oraz korzeń glistnika. Wytwarzany jest z tych części m.in. sok, z którego produkuje się różnego rodzaju lekarstwa. Zawierają one w ten sposób czysty wyciąg z tej rośliny. W warunkach domowych z glistnika jaskółcze ziele wykonać można odwar lub nalewkę stosowaną głównie przeciwko brodawkom.

Glistnik jaskółcze ziele – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przyjmowania naparów czy wywarów z tego ziela są:

Glistnik jaskółcze ziele – skutki uboczne

Warto wspomnieć również o możliwych skutkach ubocznych pojawiających się w wyniku stosowania glistnika. Stosowanie niewielkich dawek glistnika może spowodować pojawienie się pewnych dolegliwości. Mogą one dotyczyć układu pokarmowego w postaci biegunek czy nudności. Z kolei częste stosowanie glistnika lub przyjmowanie go w dużych ilościach może wywołać bóle i skurcze brzucha, senność, obniżenie ciśnienia krwi czy zawroty głowy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jesionek W., Badanie aktywności biologicznej wybranych ekstraktów roślinnych i otrzymanych na ich bazie preparatów farmaceutycznych, Lublin.
  2. Migas P., Heyka M., Glistnik jaskółcze ziele we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii, 3/2011.
  3. Kędzia B., Łożykowska K., Gryszczyńska A., Skład chemiczny i zawartość substancji biologicznie aktywnych w Chelidonium majus L., Postępy Fitoterapii, 3/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami