Aktualizacja: 22 stycznia 2022
Fasola to bardzo bogate źródło białka. Dzięki temu stanowi doskonały składnik diety każdego z nas. Co prawda najlepszym momentem na wprowadzenie fasoli do naszemu menu jest jesień, jednak warzywo to powinno być obecne w jadłospisie przez cały rok. Dlaczego warto jeść fasolę? Oto powody.
Jak pokazuje historia, fasola dotarła do Europy dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Szybko znalazła swoich zwolenników, bowiem stanowi doskonałe źródło białka zawierającego lizynę. Jest to aminokwas egzogenny, który nie jest produkowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z zewnątrz. Lizyna bierze udział w procesie syntezy nowych białek.
Fasola – co w sobie kryje?
- Fasola w swoim składzie zawiera m.in. lecytynę – związek, który wpływa na poprawę pamięci, koncentracji, a także odpowiada za procesy myślowych. Osoby, które spożywają fasolę dostarczają do swojego organizmu liczne, cenne związki takie jak magnez czy kwas foliowy. Oba te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.
- Spożywając fasolę dostarczamy do naszego organizmu błonnik, który w znacznym stopniu może zmniejszyć poziom całkowitego cholesterolu i to nawet o 25%. Dodatkowo redukuje on stan zapalny i wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
- Obecny w fasoli mangan korzystnie wpływa na samopoczucie kobiet. Niweluje bowiem skurcze mięśni i huśtawki nastrojów.
- Wykorzystując fasolę w swojej diecie zrealizujemy 19% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Warto pamiętać o właściwym poziomie tej witaminy w naszym organizmie, ponieważ jej niedobory wiążą się z wystąpieniem zapalenia kości oraz stawów rąk i nóg.
- Fasola to również doskonałe źródło antyoksydantów, w tym powszechnie znanej kwercetyny. Wykazują one właściwości przeciwnowotworowe.
- W składzie fasoli znajdziemy bardzo ważny dla organizmu krzem, który bardzo dobrze wpływa na gęstość kości u kobiet, szczególnie w okresie około menopauzalnym.
Fasola – powody, dla których warto ją jeść
Dzięki tak wielu składnikom odżywczym jakie zawiera w sobie fasola wykazuje ona szereg dobroczynnych działań na organizm człowieka. Należą do nich między innymi.
- Ochrona przed cukrzycą – jak się okazuje nie tylko fasola, ale i wszystkie rośliny strączkowe ochraniają nasz organizm przed rozwojem cukrzycy typu 2. A co za tym idzie, pomagają utrzymać cukier we właściwym poziomie.
- Obniżenie poziomu cholesterolu – dzięki obecności w składzie fasoli dużej ilości błonnika, jej spożywanie zmniejszy wysoki poziom cholesterolu. Wystarczy szklanka fasoli dziennie, która zawiera około 10 gram błonnika. Ilość ta gwarantuje zmniejszenie się poziomu cholesterolu o około 10%.
- Uspokojenie i wyciszenie organizmu – fasola korzystnie wpływają na układ krwionośny powodując wyciszenie i uspokojenie organizmu.
- Zmniejszenie masy ciała – wszystko dzięki błonnikowi, który pęcznieje w żołądku hamując uczucie głodu. Dodaje on również niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu energii.
Krzem organiczny o wysokiej przyswajalności na poziomie aż 85%. Wzmacnia stawy, mięśnie i kości. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyśpiesza wzrost włosów jak również paznokci ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz