Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 maja 2023

Czarny bezCzarny bez (łac. Sambucus nigra) od dawna uważany jest za roślinę posiadającą właściwości lecznicze. Oprócz działania terapeutycznego, wykorzystywano go także do innych celów. Ze względu na swoje działanie oczyszczające i pielęgnujące czarny bez chętnie stosowany jest w kosmetyce. Co jeszcze w sobie kryje ta niezwykła roślina oraz jakie zastosowanie znalazła?

Czarny bez – właściwości

Czarny bez, a dokładnie jego kwiaty, posiadają duże ilości flawonoidów, jak również kwasy fenolowe i organiczne, garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne (wapń, potas, sód i żelazo), terpeny i śluzy. Z kolei jego owoce zawierają duże ilości glikozydów, pektyn, cukrów, garbników, rutyny, witamin z grupy B oraz witaminy A i witaminy C.

Czarny bez dzięki flawonoidom, terpenom, śluzom i kwasom fenolowym wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ponadto działa napotnie oraz wzmacnia wyczerpany chorobą organizm, a także uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych.

Pektyny, garbniki, glikozydy, sole mineralne i witaminy znajdujące się w czarnym bzie wykazują działanie moczopędne, oczyszczające i niwelujące dolegliwości bólowe. Kwiaty i owoce czarnego bzu działają bardzo korzystnie na układ pokarmowy i moczowy. Ponadto regulują procesy trawienne oraz zmniejszają zgagę i wzdęcia. Polecane są przy problemach z nerkami i wzmacniają błony śluzowe dróg oddechowych.

Czarny bez – zastosowanie

Czarny bez jest powszechnie stosowany zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii.

Zdrowie i profilaktyka

Czarny bez reguluje procesy trawienne i wspomaga prawidłowe działanie nerek. Działa oczyszczająco, stabilizując układ pokarmowy, a dodatkowo łagodzi wzdęcia i objawy zgagi. Skutecznie niweluje stany gorączkowe i przeziębienie, ponieważ wykazuje silne działanie napotne. Do właściwości czarnego bzu można zaliczyć także działanie wykrztuśne, a więc jego spożywanie ułatwia oczyścić oskrzela z zalegającej wydzieliny. Ponadto wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych. Wykazuje działanie lekko przeciwbólowe co przyczynia się do niwelacji bólu gardła czy bólu głowy, które często występuje podczas przeziębienia.

Dodatkowo pomaga oczyścić organizm z toksyn dzięki swoim właściwościom moczopędnym i napotnym. Wszelkie przetwory z czarnego bzu, takie jak: sok, dżem, napar i odwar, w łagodny i naturalny sposób usuwają z organizmu toksyny, a także zbędne produkty przemiany materii.

Kosmetyka

Duża ilość witaminy C w czarnym bzie wzmacnia tkankę łączną oraz wzmaga syntezę włókien kolagenowych, co jest bardzo istotne w walce z cellulitem. Ponadto występujące w nim flawonoidy i rutyna wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu tzw. pajączków.

Czarny bez dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym jest idealnym preparatem do pielęgnacji skór problematycznych (trądzikowych) i  posiadających podrażnienia. Roślinę tą można w tym przypadku stosować jako formę toniku i przemywać nią skórę lub używać w postaci łagodzących okładów.

Kuchnia

Czarny bez wykorzystywany jest głównie do przetworów m.in. soków, dżemów, naparów czy odwarów. Jednak jako surowy owoc nie poleca się go spożywać, ponieważ może uszkodzić nerki.

Czarny bez – kiedy zbierać?

Kwiaty czarnego bzu należy zbierać w momencie kiedy są całkowicie rozwinięte, a więc w miesiącach od maja do lipca. Natomiast jego owoce nieco później, od września do października. Zbiory czarnego bzu warto wykonywać kiedy panuje ładna pogoda, a po zerwaniu najlepiej od razu poddać go procesom przetwarzania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Waszkiewicz-Robak B., Biller E., Właściwości prozdrowotne czarnego bzu, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2018.
  2. Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Młodzianka A., Bez czarny – domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie, Lek w Polsce, 6/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami