Aktualizacja: 27 lipca 2021
Cera zniszczona jest trudna do pielęgnacji. Leczenie powinno zacząć się od wywiadu z pacjentem w celu rozpoznania przyczyn. Na stan skóry ma wpływ wiele czynników między innymi: sposób odżywiania, przebyte choroby, leki zażywane przez daną osobę, tryb życia, częstotliwość korzystania z promieni ultrafioletowych (takich jak łóżko opalające, kąpiele słoneczne). Na zniszczenie cery wpływa również zanieczyszczenie środowiska, smog, stres i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna, a wolne rodniki atakują komórki naskórka, co prowadzi do uszkodzeń skóry, czyli przyśpiesza proces starzenia.
Spis treści
Wolne rodniki a cera
Wolne rodniki są to cząstki chemiczne towarzyszące reakcjom utleniania, uaktywniające się pod wpływem działania inicjatorów reakcji rodnikowych, to znaczy związków chemicznych, promieni ultrafioletowych i zanieczyszczenia środowiska (takim jak dym papierosów, spaliny samochodowe i tym podobne). Na skutek zetknięcia się ze związkami chemicznymi wolne rodniki powodują rozkład tych związków i powstawania dalszych wolnych rodników (następuje reakcja łańcuchowa). Niszczą one błony komórkowe komórek skóry właściwej i naskórka, co prowadzi do zwyrodnienia tkanek. Przyczyniają się one także do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka, elastyny i kolagenu w skórze właściwej. Dlatego szkodliwe działanie przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia skóry oraz powstawaniu zmarszczek.
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi spotyka się ze skórą szara i zmęczoną. Jej wygląd świadczy między innymi o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Zanieczyszczenia atmosferyczne, stres oraz niehigieniczny tryb życia (taki jak nikotyna, alkohol, brak snu i tym podobne) ograniczają możliwości pobierania tak ważnego dla naszej skóry tlenu. Obecnie coraz więcej firm kosmetycznych usiłuje rozwiązać ten problem opracowując pojedyncze preparaty, a nawet całe serie kosmetyków zawierających aktywny tlen.
Intensywny zabieg pobudzający dotlenienie na poziomie komórkowym ma na celu:
- pobudzenie wzrostu komórek;
- pobudzenie rozmnażania się komórek przez podział już istniejących;
- regulację procesów metabolicznych w zależności od ilości pobranego przez skórę tlenu.
Po takich zabiegach wzrasta zawartość tlenu w skórze, co powoduje jednoczesne obniżenie się poziomu wodoru. W przypadku skóry bardzo odwodnionej i suchej nakłada się preparaty „cięższe”, czyli silniej nawilżające, bogate w pierwiastki śladowe oraz witaminy. Tego typu zabiegi doskonale łagodzą przebarwienia na skórze. Kosmetyki dotleniające stosuje się przy codziennej pielęgnacji, nie tylko w czasie kuracji, ale także po jej zakończeniu. Przy cerze zniszczonej należy unikać mycia twarzy wodą i mydłem, nie należy korzystać z kąpieli słonecznych i łóżek opalających. Nie wolno także używać preparatów wysuszających naskórek.
Cera starcza
Trzeba zdać sobie sprawę, że proces starzenia obejmuje nie tylko naskórek, ale także głębsze warstwy skóry. Cera starcza charakteryzuje się chropowatością i szorstkością wyczuwalną przy dotyku. Symptomy starzenia się skóry powstają na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany zachodzą w skórze właściwej. Polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Występuje regres tkanki tłuszczowej, co prowadzi do powstania zmarszczek. Lipidy substancji międzykomórkowej (kwasy, tłuszcze i ceramidy) utleniają się i proces wytwarzania naturalnego czynnika nawilżającego NMF zostaje zakłócony w wyniku czego dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka.
Na skutek działania złożonego mechanizmu starzenia genetycznego zanikowi ulega rozrodcza, żywa warstwa naskórka i maleje liczba podziałów komórkowych. W wyniku działania promieniowania świetlnego zewnętrzna, martwa warstwa naskórka staje się niespójna i gruba. Proces starzenia polega na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie. Bardzo dobrymi preparatami do pielęgnacji cery starczej jest naturalny kolagen, który odbudowuje skórę.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
- Junger A., Szczęśliwa skóra, Wydawnictwo Galaktyka, Wrocław 2015.
- Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Błaszczyk M., Histologia dla kosmetologów, Oficyna Wydawnicza PWSZ, Nysa 2013.
Zostaw komentarz