Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 września 2022

cera naczynkowaCera naczynkowa to jeden z rodzajów skóry w obrębie twarzy. W dzisiejszych czasach rzadkością jest żeby ktoś miał cerę całkiem gładką o jednolitej cielistoróżowej karnacji. Coraz więcej kobiet w różnym wieku skarży się na kłopoty związane z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Przyczyną nasilania się tego zjawiska jest szkodliwy wpływ zanieczyszczeń środowiska, w którym żyjemy. Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych co w konsekwencji prowadzi do pojawiania się na skórze rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania.

Fizjologia cery naczynkowej

Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstania trądziku różowatego. Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Naczynia włosowate, które są kruche nie wytrzymują ciśnienia krwi przez co zaczynają pękać. W efekcie pozostawiają na skórze trwałe ślady, potocznie zwane pajączkami. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (zwanych teleangiektazjami) występuje już w dzieciństwie. Zaś po dwudziestym roku życia naczynka zaczynają być widoczne.

Przy pielęgnacji tej skóry należy traktować ją jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku jedzenia gorących posiłków.

Pierwszymi sygnałami tej dolegliwości można zaliczyć pojawienie się rumienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem. Rumień powstaje na skutek gwałtownego rozszerzenia i kurczenia się naczyń włosowatych pod wpływem jakiegoś bodźca. Jest więc wynikiem nadmiernego wypełniania krwią najdrobniejszych naczyń włosowatych, współpracujących z włóknami elastycznymi tkanki łącznej. Osłabienie jej oznacza również osłabienie naczyń. Z czasem na skutek kruchości naczyń zaczerwienienie utrzymuje się coraz dłużej, aż dochodzi do stanu przewlekłego, objawiającego się widoczną na twarzy czerwoną siateczką naczyń, tak zwane teleangiektazjami (cuperosa).

Pielęgnacja ze zmianami naczyniowymi

Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa, nie bez znaczenia jest też głębokość unaczynienia skóry. Pielęgnacja skóry ze zmianami naczyniowymi jest podobna do pielęgnacji skóry wrażliwej, czyli niezwykle ważna jest profilaktyka uszkodzeń bariery naskórkowej oraz stosowanie preparatów wpływających na uszczelnienie naczyń krwionośnych za pomocą witaminy C, ruty, arniki, hamamelisu i kasztanowca. Odpowiednio dobrane wyciągi z ziół wpływają na poprawę przepływu krwi w tkankach, dzięki czemu są one lepiej odżywione.

Regularne stosowanie tych preparatów przyczynia się do regulacji obiegu krwi, a jednocześnie do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych. Wiosną (przed nastaniem dni słonecznych i ciepłych) i wczesną jesienią (przed nastaniem mroźnych dni) zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów galwanizacji lub jonoforezy z witaminą C, wapniem lub wyciągiem z ruty w gabinecie kosmetycznym. Skórę należy zabezpieczać kremami z filtrami przeciwsłonecznymi lub zabezpieczającymi przed mrozem.

Pielęgnacja cery z problemami naczyniowymi odpowiednio dobranymi preparatami (działającymi wielokierunkowo na skórę) likwiduje nie tylko problem naczyniowy. Ponadto:

  • zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami;
  • nawilża;
  • odżywia;
  • łagodzi przesuszenie i łuszczenie się skóry oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia i ściągania.

Należy aplikować na całą twarz kremy pielęgnacyjne na dzień i na noc, zawierające preparaty działające na wzmocnienie sieci naczyń krwionośnych. Warto też pić wyciąg ziołowy z ruty. W okresie letnim zalecane jest stosowanie kremów i kosmetyków kolorowych z blokerami słonecznymi. Natomiast w zimie dobrze jest używać preparaty ochraniające twarz przed mrozem. Należy unikać używek takich jak: alkohol, kawa, mocna herbata. Nie należy spożywać bardzo gorących posiłków, korzystać z saun oraz nie stosować preparatów sterydowych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Goździalska A., Jaśkiewicz J., Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków 2012.
  2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
  3. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.
  4. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami