Libido określa popęd seksualny danej osoby. Obserwuje się je w sile pożądania oraz reakcjach w kierunku zachęty seksualnej. W związku z tym można je uznać za świadome odbicie motywacji seksualnej, która generuje poziom zainteresowania seksualnego w danym momencie.
Spis treści
Czy libido jest potrzebne?
To właśnie ono napędza fantazje seksualne każdego człowieka, zmusza do poszukiwania i oceny czynności seksualnych, a także reguluje poziom podniecenia i pożądania. Pozwala to w efekcie masturbować się, kopulować lub angażować się w inne formy czynności seksualnych. Dzięki wysokiemu libido możliwe jest wykonywanie czynności seksualnych, które z kolei nie tylko zwiększają zadowolenie psychiczne i produkcję endorfin, ale również umożliwiają zapłodnienie, a tym samym utrzymanie ciągłości gatunku.
Co wpływa na zwiększenie libido?
Na zwiększenie libido może wpływać stosowanie popularnych afrodyzjaków. Mogą one działać na kilka sposobów – pobudzając zmysł węchu, pobudzając wyobraźnię poprzez podobieństwo wizualne do zewnętrznych narządów płciowych lub stymulując układ nerwowy. Niektóre z nich działają bezpośrednio na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych znajdujących się w prąciu czy łechtaczce. W rezultacie zwiększa to odpływ krwi do ciał jamistych, co z kolei wspomaga erekcję u mężczyzn i znacznie zwiększa pobudzenie seksualne u kobiet. Dodatkowo, aby libido utrzymywane było na wysokim poziomie konieczne jest działanie między innymi następujących hormonów:
- testosteron;
- estrogeny;
- progesteron;
- prolaktyna;
- endorfiny;
- dopamina;
- hormony tarczycy.
U kobiet podwyższenie popędu seksualnego wiąże się z cyklem miesiączkowym, ponieważ największy popęd odczuwają kilka dni przed owulacją.
Na utrzymanie wysokiego libido wpływa także w dużej mierze tryb życia. Regularna aktywność fizyczna, unikanie używek, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, a także unikanie sytuacji stresowych pozwalają utrzymać psychikę i ciało w sprawności, co bezpośrednio przekłada się na wysokie libido. Właśnie dlatego, w przypadku jakichkolwiek zaburzeń popędu seksualnego zaleca się w pierwszej kolejności zmienić tryb życia. Warto zrezygnować z palenia papierosów, alkoholu czy nadmiaru kawy.
Obniżenie libido
Obniżenie libido oznacza obniżenie popędu seksualnego, czego przyczyną są problemy natury psychicznej i nieprawidłowości somatyczne (zaburzenia hormonalne). Efektem tego jest brak ochoty na stosunki seksualne.
Przyczyny
Do przyczyn natury psychicznej obniżonego libido zalicza się przede wszystkim problemy w relacjach partnerskich. Do głównych zalicza się niedostateczna komunikacja, częste kłótnie, zazdrość, wyrzuty, nieporozumienia, a także problemy osobiste (nadmierny stres w pracy, problemy w kontaktach międzyludzkich, przewlekłe zmęczenie, obniżone poczucie własnej wartości, niedostateczna wiara we własne możliwości). Z kolei wśród przyczyn somatycznych można wyróżnić różnego rodzaju choroby przewlekłe oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.
U kobiet przyczyną spadku libido bardzo często jest menopauza, gdyż wiąże się to ze znacznymi zmianami hormonalnymi w organizmie.
Objawy
Stan ten wiąże się praktycznie wyłącznie z brakiem ochoty na seks. Nie wpływa to negatywnie na zdrowie człowieka, jednak może pogorszyć nastrój, wywołać szereg objawów psychicznych (rozdrażnienie, przygnębienie), a pośrednio także wpłynąć na relacje partnerskie.
Bibliografia
- Jarząbek-Bielecka G., Mizgier M., Andrzejak K., Guszczyńska-Losy M., Pisarska-Krawczyk M., Wilczak M.,
- Kędzia W., Sajdak S., Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2018.
- Pfaus J., Scepkowski L., The biologic basis for libido, Current Sexual Health Reports, 12/2005.
- Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Psychiatria, 1/2018.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz