Aktualizacja: 28 lutego 2022
Wytrzeszcz oczu to wysunięcie gałek ocznych w kierunku przednim. Schorzenie to posiada wiele przyczyn. Z tego względu, że nie jest ono spowodowane jedynie chorobą oczu. Jedną z najczęstszych przyczyn może być zaburzona praca tarczycy i towarzysząca temu choroba Hashimoto. Przyjrzyjmy się co jeszcze może wywołać tę dolegliwość oraz jak się ją leczy.
Wytrzesz oczu
Wytrzeszcz oczu to patologiczne przemieszczenie się gałek ocznych, najczęściej do przodu (rzadziej ku górze, w bok lub do dołu), ponieważ przestają się w nich mieścić. Jest to spowodowane zmniejszeniem się pojemności oczodołu lub zwiększeniem jego zawartości. Należy zaznaczyć, że wytrzeszczone oczy posiadają ograniczoną ruchomość. Często dochodzi do ich przekrwienia, a powieka nie domyka się. Może to prowadzić do wysuszenia się rogówki oka, a z czasem spowodować owrzodzenie i stan zapalny.
Przyczyny
Schorzenie to spowodowane jest często obrzękiem tkanek miękkich oczodołu lub tworami w oczodole (guzami), które wypychają gałkę oczną na zewnątrz. Ponadto wytrzeszcz oczu może być spowodowany chorobami zapalnymi takimi jak m.in. infekcje oraz choroby nowotworowe. Jednak przyczyn jest wiele i obejmują one dolegliwości internistyczne, onkologiczne oraz okulistyczne. Najczęstsze to:
- guzy oczodołów
- zapalenie tkanek oczodołu
- choroby tarczycy
- ropowica oczodołu
- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
- uraz kości czaszki
- naczyniak
Objawy
Wytrzeszcz oczu może pojawić się nagle lub narastać z biegiem czasu. Występuje zarówno wytrzeszcz jednostronny jak i obustronny. Dolegliwości oczu w tej postaci objawiają się podwójnym widzeniem, obniżeniem ostrości widzenia, mroczkami oraz bólem oczu. Możliwe jest również wystąpienie obrzęku, a także przekrwienia powiek i spojówek. Dodatkowo może pojawić się wysychanie rogówki wynikające z niezamykania się szpary powiekowej.
W przypadku nadczynności tarczycy wytrzeszczowi oczu mogą towarzyszyć inne objawy. Są to m.in.:
- nadciśnienie tętnicze
- przyśpieszona akcja serca
- szybkie męczenie się
- biegunka
- bezsenność
- redukcja masa ciała
- osłabienie włosów i paznokci
Kiedy przyczyną jest nadczynność tarczycy, wówczas mamy do czynienia z obustronnym wytrzeszczem oczu. Towarzyszy temu również pieczenie, łzawienie i światłowstręt. Z kolei w ropowicy oczodołów może wystąpić podwyższona temperatura ciała, dreszcze oraz spowolniona akcja serca, nudności i wymioty.
Wytrzesz oczu – leczenie
Leczenie dolegliwości jaką jest wytrzeszcz oczu zależy tak naprawdę od głównej przyczyny, która wywołała ten stan. W chorobach tarczycy u znacznej ilości osób następuje samoistna poprawa. Duże znaczenie ma leczenie nadczynności tarczycy oraz przyjmowanie glikokortykosteroidów w celu wygaszenia się stanu zapalnego. Aby działać wspomagająco, warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza oraz przyjmować wyższe ułożenie głowy podczas snu. W przypadku zapalenia oczodołów spowodowane przez zakażenia przeniesione z okolic sąsiadujących, konieczne jest leczenie szpitalne pod nadzorem wielu specjalistów np. okulisty, laryngologa oraz chirurga szczękowo-twarzowego.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz