Aktualizacja: 17 marca 2023
Trądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne, tzw. pryszcze (zaczerwienione i bolesne przy dotyku) oraz niezapalne tzw. wągry – zaskórniki (niebolesne, jasne bądź ciemne punkty). Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach.
Trądzik – który występuje najczęściej?
Wyróżniamy wiele rodzajów trądziku, a jego dokładne rozpoznanie jest ważne celem dobrania optymalnych metod terapeutycznych. Najczęściej spotykamy się z trądzikiem pospolitym, który przede wszystkim występuje przy cerach tłustych. Skóra ma kolor żółto – szaro – ziemisty. Warstwa rogowa jest zgrubiała, skóra jest mało ukrwiona. Widoczne są na skórze rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki. Zaskórniki to zmiana powstała na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych przez złuszczające się masy rogowe. Zaskórniaki są otwarte,te co można wydusić i zamknięte. Występują przy trądziku grudki, krostki, zacieki (nacieki) zapalne.
Z trądzikiem pospolitym można się spotkać od około 12. lub 13. roku życia i w latach kolejnych, głównie w okresie dojrzewania. Główne miejsca gdzie trądzik występuje to przede wszystkim okolice twarzy, plecy i klatka piersiowa, ale zmiany mogą występować również na całym tułowiu a czasem też przechodzą na pośladki i uda. Główne przyczyny trądziku pospolitego to: genetyczne, zaburzenia hormonalne i bakterie. Przy leczeniu trądziku stosuje się terapie witaminowe, hormonalne i dietetyczne.
Rodzaje trądziku
Do pozostałych rodzajów trądziku możemy zaliczyć m.in.:
- ropowiczy – jest następstwem trądziku pospolitego, oprócz zmian które występują w trądziku pospolitym występują torbiele ropne, gdzie następstwem mogą być blizny, które są nierówne, wgłębione i szpecące;
- skupiony – występują głębokie nacieki, torbiele ropne. Te zmiany występują w skupiskach, które leczy się antybiotykowo, hormonalnie lub sterydowo. Występują nierówne i przerosłe blizny. Trądzik skupiony przede wszystkim dotyka mężczyzn, najczęściej występuje na twarzy, plecach i klatce piersiowej;
- bliznowcowy – charakterystyczną cechą dla tego rodzaju trądziku jest tworzenie się w okolicach wykwitów trądzikowych bliznowców. Ponadto często występują te zmiany przy trądziku ropowiczym i skupionym;
- neuropatyczny dziewcząt – to lekka postać trądziku pospolitego, ale pod wpływem ciągłego drapania i wyciskania powstają zmiany zapalne, gdzie po zagojeniu widoczne są blizny, zaczerwienienia i przebarwienia;
- zawodowy, polekowy, niemowlęcy, kosmetyczny – to trądziki o lekkim przebiegu i typowych zmianach. Zmiany występują po usunięciu czynników które je wywołują.
Trądzik różowaty – zaliczany jest do nerwic naczyniowo-ruchowych skóry twarzy. Objawia się nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, przy zaawansowaniu choroby wysiewem grudek, krostek a w ostatnim stadium przerostem gruczołów łojowych. Zmiany w trądziku różowatym występują na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowo-ruchowych, to znaczy że czerwienienie się skóry występuje pod wpływem bodźców fizycznych i emocjonalnych. Do tej pory nie stwierdzono bezpośrednich przyczyn powstania trądziku różowatego, ale znane są czynniki usposabiające: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niedokwaśność soku żołądkowego), zaburzenia hormonalne.
Zobacz również: Oleje – sposób na trądzik i zaskórniki.
Trądzik – leczenie
Trądzik jest chorobą przewlekłą, w związku z czym leczenie jest długie. Wynik zależy od wypełniania zaleceń kosmetologa, lekarza, systematycznego zażywania leków, suplementów diety, nakładania kosmetyków i nawyków ogólnej higieny. W gabinecie kosmetycznym trądzik zazwyczaj jest leczony przez zastosowanie higienicznego oczyszczania skóry, przez zastosowanie prądów (galwanizacja, jonoforeza, peeling kawitacyjny, sonoforeza). Ponadto po wyleczeniu trądziku należy, dla podtrzymania efektów, robić zabiegi taki jak mikrodermabrazja. Można też wykorzystać światło: lampa sollux czerwona i niebieska, lampa Minina oraz lampy Zeptera. Pomóc mogą naturalne suplementy diety, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
- Kamm A., Barańska-Rybak W., Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, Żywienie a środowisko, 2016.
- Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
- Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
Zostaw komentarz