Aktualizacja: 16 marca 2023
Każdy z nas od czasu do czasu doświadcza tego problemu. Jednak istnieją domowe sposoby na ból głowy, które w krótkim czasie mogą pomóc. Nie trzeba natychmiast sięgać po tabletki, gdy za pomocą kilku prostych i naturalnych metod można zmniejszyć ból.
Spis treści
Domowe sposoby na ból głowy
Najczęstszym powodem występowania bólu głowy jest:
- stres;
- odwodnienie organizmu;
- niewystarczająca ilość snu;
- napięcie;
- niepokój;
- oraz problemy z zatokami.
Zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy któryś z tych elementów nie przyczynia się do powstawania bólu. Jeśli tak, to warto zastosować poniżej wymienione domowe sposoby na ból głowy.
Woda
Ból głowy może być powodowany przez wiele czynników, ale najczęstszą przyczyną jest odwodnienie. Nadal trwają badania nad ilością wody jaką powinniśmy codziennie przyjmować. Jednak gdy czujesz poza bólem głowy również suchość w ustach, zmęczenie i cięższe trawienie, oznaczać to może jej niewystarczającą ilość w organizmie. Warto wtedy sięgnąć po szklankę wody lub napoje izotoniczne. Powinniśmy wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Ważna jest też regularność – jedna szklanka na godzinę. Dobrym wyznacznikiem nawodnienia jest kolor moczu. Im jaśniejszy, tym bardziej nawodniony organizm. Staraj się unikać napojów alkoholowych, które mogą odwadniać.
Ciepło – zimno
Warto spróbować terapii zimnem i ciepłem. Wystarczy nalać do wanny gorącej, ale nie parzącej wody i zanurzyć w niej stopy. Na kark położyć worek z lodem (koniecznie owinięty w ręcznik, aby nie spowodować uszkodzenia skóry). Dzięki temu zabiegowi polepszy się cyrkulacja krwi w ciele, a ból znacząco się zmniejszy. Zamiast worka z lodem można użyć zamrożonych warzyw lub nasączyć ręcznik zimną wodą i przyłożyć go do skóry.
Jabłko
Do łagodzenia objawów bólu głowy sprawdza się zarówno jabłko, jak i ocet jabłkowy. Spożycie go przywraca w organizmie równowagę kwasowo-zasadową. Gdy pojawia się ból głowy warto sięgnąć po kawałek jabłka posypanego solą, a następnie popić ciepłą wodą. Ocet jabłkowy natomiast można wymieszać z gorącą wodą i wdychać opary. Można również dodać dwie łyżeczki octu na szklankę wody, trochę miodu, cytryny i tak przygotowaną miksturę wypić.
Olejek miętowy
Olejek miętowy, dzięki zawartości mentolu, ma właściwości kojące i uspakajające. Wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia krwi. Warto zaaplikować kilka kropel olejku miętowego na skronie, czoło, szczękę i kark. Wdychając kojące aromaty, oprócz złagodzenia bólu, można pozbyć się również nudności i wymiotów. Alternatywnie, do wrzącej wody można dodać łyżeczkę suszonej mięty i pozostawić na 10 minut. Dosłodzić miodem i popijać powoli.
Pieprz Cayenne
Papryka cayenne zawiera w swoim składnie substancję o nazwie kapsaicyna, która wykazuje właściwości przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Zanim więc połkniesz kolejną tabletkę, nalej ciepłej wody do szklanki i wsyp pól łyżeczki pieprzu. Dobrze wymieszaj i pij małymi łyczkami. W razie potrzeby powtórz dawkę.
Akupresura
W przypadku bólu głowy warto spróbować masażu obszaru dłoni pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Akupresura polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele. Poprzez ucisk zmniejsza się napięcie mięśniowe, poprawia się krążenie limfy oraz pobudza wydzielanie endorfin. Masuj ten punkt przez 2 minuty i analogicznie postępuj z drugą ręką.
Jak widać, istnieją domowe sposoby na ból głowy, które warto zastosować zanim sięgniemy po tabletkę przeciwbólową. Być może, których z nich będzie na tyle skuteczny, że przeciwbólowe środki farmaceutyczne nie będą więcej potrzebne.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Lipton R., Bigal M., Steiner T., Silberstein S., Olesen J., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, Neurologia, 6/2004.
- Prusiński A., Bóle głowy – wybrane problemy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2008.
- Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
Moja mama od lat zmaga się z migreną, podeślę jej ten artykuł. Ciekawy 🙂