Aktualizacja: 30 listopada 2021
Klasterowy ból głowy to zaburzenie dające poważne, bardzo nieprzyjemne, objawy. Ten rodzaj bólu głowy jest samoistny, napadowy i przeszywający. Dotychczas nie ustalono jednej przyczyny klasterowego bólu głowy. Możliwe jest jednak leczenie zmniejszające dolegliwości.
Spis treści
Klasterowy ból głowy – przyczyny
Klasterowy ból głowy, nazywany także bólem głowy Hortona, można zdefiniować jako napadowy i samoistny ból o bardzo dużym nasileniu, pojawiający się tylko z jednej strony głowy. W kontekście przyczyn tego zaburzenia nie można mówić o konkretnych czynnikach, ponieważ te nie zostały poznane. Istnieją jednak dwie teorie medyczne odnoszące się do tego rodzaju bólu. Zgodnie z pierwszą hipotezą dochodzi do zapalenia aseptycznego struktury kostnej. W momencie, gdy to się dzieje, następuje zwolnienie przepływu tętniczego. Z kolei druga teoria odnosi się do założenia, że klasterowy ból głowy spowodowany jest przez nieprawidłowe działanie rejonu podwzgórza, odpowiedzialnego między innymi za rytmy dobowe człowieka.
Klasterowy ból głowy – objawy
W trakcie pojawiania się klasterowego bólu głowy występuje wiele objawów, a nie tylko samo uczucie bólu. Symptomy te dotyczą przede wszystkim objawów wegetatywnych po jednej stronie ciała. Do najważniejszych objawów można zakwalifikować:
- zaczerwienione spojówki i łzawienie oka,
- opuchnięta powieka,
- potliwość twarzy,
- wyciek z nosa,
- kłujący i palący ból głowy, który utrudnia funkcjonowanie,
- czasami pojawiają się także wymioty, nudności, osłabienie, pobudzenie psychoruchowe.
Warto zaznaczyć, że klasterowy ból głowy może dawać objawy zarówno w formie epizodycznej, jak i długotrwałej. Ta druga odmiana jest jeszcze bardziej uciążliwa, ponieważ pacjenci przez wiele miesięcy muszą radzić sobie z odczuciem bólu i innymi objawami. Dodatkowo ból pojawia się najczęściej w trakcie snu lub po spożyciu alkoholu.
Klasterowy ból głowy – leczenie
Rozpoznawanie klasterowego bólu głowy jest stosunkowo proste, ponieważ objawy są charakterystyczne. Zwykle lekarz musi wykluczyć migrenę. Niestety klasterowe bóle głowy nie ustępują wraz z wiekiem pacjenta, dlatego tak ważne jest ustalenie, jaki sposób leczenia pomaga w danym przypadku. Doraźną formą terapii jest wdychanie tlenu w zaleconej dawce przez około 15 minut. Dodatkowo inną metodą jest przerywanie klasteru poprzez podanie różnego rodzaju leków steroidowych. Po ustąpieniu napadu duże znaczenie ma profilaktyka, a więc zażywanie soli sodowej kwasu walproinowego oraz węglanu litu. Dodatkowo wskazane jest unikanie alkoholu. Warto zaznaczyć, że w przypadku klasterowego bólu głowy nie pomaga dieta, ani inne metody niefarmakologiczne. Czasami lekarze decydują się na przeprowadzenie leczenia metodą operacyjną, jednak niesie ona ze sobą możliwe skutki uboczne, a więc przerwanie nerwu. Niestety nawet leczenie operacyjne nie pomaga u wszystkich pacjentów.
Artykuł zewnętrzny
Zostaw komentarz