Aktualizacja: 25 grudnia 2021
Algi Spirulina zaleca się stosować jako preparat ochronny, a także leczniczy w wielu przypadkach, również przy nowotworach. To czy ją przyjmować zależy od zaawansowania choroby, a także wielu innych czynników. Z jednej strony słyszy się, że jest ona pomocna, a w pewnych okolicznościach może utrudniać wyleczenie. Ale czy czasem właśnie nie opłaca się sięgnąć po ten suplement z alg? Przyjrzyjmy się dwóm przypadkom: zapobieganiu i leczeniu.
Zapobieganie nowotworom
Jeśli spojrzeć tylko na skład preparatów z alg, to sytuacja wygląda obiecująco. Zawierają one przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki, jedną z głównych przyczyn nowotworów. Zawierają także olejki eteryczne, które podejrzewa się o zdolność do pobudzania komórek do rozpoznawania nowotworów, co może z kolei uruchamiać własne mechanizmy obronne organizmu. Gorzej rzecz ma się po analizie ilości tych potencjalnie korzystnych substancji. Jest ich zdecydowanie za mało, żeby zapobiegać rozwojowi nowotworów. Trzeba bowiem pamiętać, że wolne rodniki powstają choćby w procesie spalania substancji odżywczych, a więc cały czas, już począwszy od życia płodowego. Organizm dysponuje własnymi antyutleniaczami o bardzo wysokiej skuteczności i w takiej ilości, że te, które można dostarczyć z suplementami, nawet nie zostałyby wykryte w ogólnej objętości antyoksydantów.
Na pewno jednak warto sięgnąć po Spirulinę w stanach zachwianej równowagi organizmu. Teoretycznie bowiem nierównowagę substancji odżywczych powinna wyrównywać dieta, ale jeśli jest to z różnych powodów niemożliwe, szczególnie w dzisiejszych czasach, wówczas trzeba sięgnąć po suplementy.
Leczenie nowotworów
Spirulina nowotworów nie leczy. Właściwie to wystarczyłoby za cały komentarz, ale warto to uzasadnić. Otóż ogniska nowotworowe, ich pierwsze komórki, powstają przez zmutowanie zdrowych komórek. Często winę za to ponoszą utleniacze, więc antyoksydanty choćby w teorii są sposobem zapobiegania nowotworzeniu. Zgoda. Ale kolejne komórki ogniska nowotworowego nie powstają ze zdrowych komórek, ale przez podział komórki zmienionej chorobowo i tu już ilość antyutleniaczy, witamin ani innych związków nie ma tak dużego znaczenia. Jednak właściwa suplementacja może spowolnić wzrost i podział zmienionych komórek.
Nowotwory leczy się zgodnie z zaleceniami lekarza. To on zadecyduje czy suplementacja, choćby jako metoda pomocnicza, może być w danym przypadku stosowana. Samodzielne rozpoczynanie suplementacji jest niezalecane. Wszystko dlatego, aby efektywność i skuteczność terapii była jak najwyższa. Jeśli leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza, można mu zasugerować albo zapytać o zasadność suplementacji algą Spirulina i przedstawić szczegółowy skład, ale nie należy podejmować takiej decyzji bez konsultacji. W takich przypadkach to również lekarz ma przywilej wskazania pożądanej dawki, sposobu przyjmowania lub nawet marki preparatu.
Podsumowanie
Teoretycznie związek suplementów ze Spiruliną z rakiem jest dość silny, ale nie zostało jeszcze udowodnione naukowo, że suplementacja jest w stanie wyleczyć nowotwór. Faktem jest, że Spirulina akurat działa dosyć silnie w porównaniu z innymi specyfikami, ale na większość typów raka nadal za słabo. Dalsze badania są potrzebne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zostaw komentarz