Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lutego 2024

Biała herbataBiała herbata, jak wykazuje historia, była przywilejem ludzi zamożnych. Ciekawostką jest fakt, że napój ten należy do najmniej przetworzonych, co sprawia, że posiada najwięcej składników odżywczych. Więcej nawet niż herbata zielona czy herbata czarna. Poznajmy więc lecznicze właściwości białej herbaty.

Biała herbata – charakterystyka

Miejscem pochodzenia białej herbaty z są Chiny, głównie prowincje znane z hodowli białej herbaty to: Fujian, Yunnan czy Zhejiang, gdzie uprawiana jest od wieków. Poza Chinami biała herbata jest również uprawiana w innych krajach, takich jak Indie, Sri Lanka czy Nepal. Jednak to chińska jest najbardziej ceniona.

Współcześnie biała herbata zyskuje popularność na całym świecie jako alternatywa dla innych rodzajów herbaty ze względu na jej delikatny smak, korzystne właściwości zdrowotne oraz rosnące zainteresowanie naturalnymi i tradycyjnymi napojami. Dużą zaletą tego napoju jest mniejsza zawartość teiny niż np. w kawie, zielonej czy czarnej herbacie oraz delikatny, lekko słodki smak.

Biała herbata to rodzaj herbaty pochodzący z tych samych roślin co zielona i czarna herbata. Jednak jej liście są zbierane na wcześniejszym etapie wzrostu, gdy są jeszcze młode i pokryte srebrzystymi włoskami. Bogata jest w polifenole i inne związki roślinne, co sprawia, że wykazuje właściwości antyoksydacyjne i potencjalnie korzystne dla zdrowia. Może być spożywana zarówno na ciepło, jak i na zimno  i stanowi popularny wybór dla osób poszukujących łagodnego, relaksującego naparu.

Jak smakuje biała herbata?

Biała herbata charakteryzuje się delikatnym, subtelnie słodkawym smakiem, który jest często opisywany jako łagodniejszy niż smak zielonej lub czarnej herbaty. Ma również łagodny aromat, który może być nieco kwiatowy lub owocowy, w zależności od odmiany białej herbaty i ewentualnych dodatków, takich jak owoce czy kwiaty dodawane do mieszanki.

Biała herbata może mieć różne odcienie, zazwyczaj jednak jest jasnożółta lub słomkowa. Kolor może być nieco przejrzysty, ale także może być bardziej mętny, szczególnie jeśli herbata zawiera większą ilość liści lub została poddana dłuższemu procesowi parzenia.

Smak, kolor i zapach białej herbaty mogą się różnić w zależności od jej jakości, sposobu produkcji oraz dodatków użytych do aromatyzacji.

Biała herbata – właściwości

W liściach białej herbaty znaleźć można m.in.:

Bardzo często słyszymy, że zielona herbata to najlepsze źródło antyoksydantów. Warto jednak wiedzieć, że w białej herbacie związków tych jest jeszcze więcej. Stanowią one bardzo ważny składnik naszej diety, ponieważ chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Zapobiegają groźnym chorobom w tym również nowotworom oraz hamują procesy starzenia się organizmu.

Ponadto biała herbata korzystnie wpływa na układ krwionośny i serce. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tworzeniu się miażdżycy, a także chroni przed wystąpieniem zawału serca i udaru mózgu. Regularne spożywanie białej herbaty korzystnie wpływa na kości. Dlatego też napój ten często polecany jest osobom z osteoporozą oraz mającym stany zapalne stawów. Posiada także delikatne właściwości diuretyczne, co może pomóc w eliminacji nadmiaru wody z organizmu. Biała herbata wzmacnia również odporność naszego organizmu, bowiem działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Ponadto korzystnie wpływa na kondycję naszych zębów i dziąseł. Spożywanie białej herbaty wykazuje działanie pobudzające, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację mózgu.

Biała herbata może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi, co może mieć wpływ na kontrolę apetytu i pragnienia słodyczy. Jest napojem o niskiej zawartości kalorii, jeśli nie dodaje się do niej cukru ani innych słodzików, co czyni ją atrakcyjnym wyborem dla osób odchudzających się.

Jak parzyć białą herbatę?

Najlepiej, gdy herbata będzie miała postać listków. Wówczas mamy pewność, że jest ona dobrej jakości. Do kubka wsypujemy 2 łyżeczki liści herbaty i zalewamy gorącą wodą. Czas zaparzania białej herbaty wynosi około 3-4 minut. Aby w pełni skorzystać z właściwości białej herbaty, należy ją spożywać 2-4 razy dziennie (jej liście można parzyć aż 3-krotnie). Warto pamiętać również o regularności jej stosowania.

Gdzie można kupić białą herbatę?

Białej herbaty nie dostaniemy w zwykłym sklepie spożywczym. Najlepszym miejscem do zakupu takiego produktu jest sklep stacjonarny lub internetowy ze zdrową żywnością oraz sklepy z naturalnymi suplementami diety. Dobrym miejscem będą również herbaciarnie.

Biała herbata – cena

Warto wspomnieć, że biała herbata jest drogim produktem, ponieważ jest ceniona ze względu na swoje subtelne i delikatne właściwości smakowe, a także ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Za kilogram tego napoju, odmiany Fuijan White, trzeba zapłacić aż 340 zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cieślik P., Biała herbata – właściwości, działanie i wpływ na organizm.
  2. Plust D., Czerniejewska-Surma B., Domiszewski Z., Bienkiewicz G., Subda R., Wesołowski T., Jakość wybranych herbat białych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 3/2011.
  3. Miazga-Sławińska M., Grzegorczyk A., Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami