Aktualizacja: 25 sierpnia 2022
Ocet jabłkowy znany był już w czasach starożytnych i z dużym powodzeniem stosowano go w wielu kulturach. Ludność Chin uważała go za symbol życia. W Babilonie stanowił produkt do konserwacji mięsa. Kleopatra zaś wykorzystywała go do swoich kąpieli pielęgnacyjnych. Cenne właściwości lecznicze octu jabłkowego opisywał również Hipokrates – ojciec medycyny, który często wykorzystywał go lecząc swoich pacjentów. Jakie właściwości posiada? Poznajmy bliżej jego działanie i zastosowanie.
Spis treści
Ocet jabłkowy – charakterystyka
Ocet jabłkowy (rozpatrując sprawę od strony czysto chemicznej) to roztwór wodny kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, bakterie octowe wywołują procesy fermentacyjne owoców. Zapach owoców pozostaje bez zmian, natomiast smak ich staje się znacznie delikatniejszy.
Ocet jabłkowy – skład
To właśnie swojemu głównemu składnikowi, jakim jest jabłko, ocet ten zawdzięcza szereg cennych właściwości oraz tym samym stanowi źródło wielu składników odżywczych. W jego skład wchodzą między innymi:
- związki mineralne takie jak potas, wapń, fluor, chlor, żelazo, miedź, siarka;
- witaminy m.in. witamina A, witaminy z grupy B, witamina C i witamina E;
- przeciwutleniacze;
- pektyny;
- kwas mlekowy, octowy i cytrynowy.
Nie od dziś wiadomo, że produkt jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia.
Ocet jabłkowy – właściwości
Dzięki zawartości pektyn (mieszanka węglowodanów obecnych w wielu roślinach stanowiąca składnik włókien błonnikowych) ocet jabłkowy przyspiesza metabolizm komórkowy, obniża poziom cholesterolu we krwi zapobiegając miażdżycy, a także zwiększa perystaltykę jelit. Dodatkowo zmniejsza stopień odkładania się tłuszczu w komórkach organizmu.
Witamina E (nazywana często witaminą młodości) zawarta w occie jabłkowym spowalnia procesy starzenia się organizmu usuwając szkodliwe wolne rodniki. Ponadto jej przyjmowanie wpływa na dobre widzenie, zapewnia prawidłową koncentrację oraz wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
Ocet jabłkowy wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową, odkwasza organizm, a także skutecznie obniża ciśnienie krwi. Wynika to z faktu, że może obniżać aktywność reniny – enzymu, który odpowiada za obkurczanie się naczyń w układzie krwionośnym, będącego przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi. Dodatkowo korzystnie oddziałuje na nasz układ kostny. Wzmacnia kości, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia w jelitach oraz zmniejsza aktywność komórek, które wywołują ich destrukcję.
Ocet jabłkowy – zastosowanie zewnętrzne
Oprócz zastosowania wewnętrznego, produkt wykorzystywany jest także zewnętrznie. Wykazuje wówczas korzystne właściwości przy dolegliwościach dotyczących m.in skóry. Lekarze dermatolodzy uważają, że posiada właściwości przeciwalergiczne i leczy wiele infekcji związanych ze skórą. Ponadto stosując go zewnętrznie na włosy poprawia ich kondycję, zapobiega wypadaniu i nadmiernemu przetłuszczaniu się.
Ocet jabłkowy to również doskonały antyseptyk. Delikatnie rozcieńczony z wodą służy do przemywania podrażnień skóry, otarć i oparzeń. Ponadto skutecznie walczy z bólem gardła i zapaleniem migdałków.
Ze względu na swoje właściwości kwasowe ocet jabłkowy stanowi bardzo skuteczny preparat na nieświeży oddech. Stanowi pomoc w sytuacjach, gdy nasze ciało wydziela nieprzyjemny zapach, np. pod pachami. Trzeba wówczas rano natrzeć skórę pod pachami octem jabłkowym za pomocą wacika. Czynność należy powtarzać średnio raz w tygodniu.
Ocet jabłkowy – przepis
W sklepach ze zdrową żywnością występuje wiele rodzajów octu jabłkowego. Najlepiej jednak wykonać go samemu. Jak zrobić ocet jabłkowy? Jest to bardzo prosta czynność, a ponadto mamy pewność, że produkt będzie w 100% naturalny.
Wystarczy kilka jabłek dokładnie umyć oraz pokroić wraz ze skórką i obecnymi tam nasionami. Następnie należy je przełożyć do dużego naczynia (np. słoika) i zalać przegotowaną, osłodzoną wodą (1 łyżeczka cukru na 1 szklankę wody).
Szklane naczynie szczelnie zamykamy, obwijamy płótnem i umieszczamy w ciepłym miejscu (na około 4 tygodnie) tak, aby jabłka mogły się sfermentować. W międzyczasie naczynie można otwierać i zawartość mieszać drewnianą łyżką. Po upływie miesiąca płyn należy przelać do butelki, wcześniej przecedzając go. Ocet jabłkowy należy dokładnie zamknąć i przechowywać w chłodnym miejscu.
Podsumowanie
Ocet jabłkowy wykazuje szereg dobroczynnych właściwości wpływając na nasz organizm nie tylko od strony leczniczej, ale również pielęgnacyjnej. Choć jego zastosowanie i działanie jest cały czas powszechnie znane warto pamiętać, że nie możemy stosować go bez przerwy. Nadmierne stosowanie może podrażniać ściany jelit, a w konsekwencji spowodować choroby układu pokarmowego m.in. wrzody żołądka. Pamiętajmy, wszystko z umiarem.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Orey C., Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.
- Ocet jabłkowy. Eliksir zdrowia i urody, Warszawa 2015.
- Gajewska M., Bartodziejska B., Szosland-Fałtyn A., Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowania innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 3/2020.
Czytałam niedawno, że regularne spożywanie tego octu spowalnia siwienie włosów. Znajoma testuje – zobaczymy!
Pozdrawiam!
Mam go zawsze w kuchni i często używam ale bez bicia przyznaję, że nie zagłębialam się w jego właściwości. Ciekawy tekst, czytałam z przyjemnością