Aktualizacja: 27 lipca 2022
Biała rzepa często mylona jest z białą rzodkwią. Bardzo niesłusznie, ponieważ mimo podobnego wyglądu zewnętrznego znacznie różnią się od siebie. Co takiego w sobie kryje oraz jakie właściwości wykazuje? Oto kilka cennych informacji na temat białej rzepy.
Biała rzepa – właściwości
Biała rzepa, podobnie jak czarna rzepa, zawiera w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych. Jest źródłem m.in.:
- witamin z grupy B;
- witaminy A;
- witaminy C;
- składników mineralnych takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk;
- błonnika;
- olejków eterycznych.
Biała rzepa jest warzywem niskokalorycznym. Może być więc spożywana, przez osoby będące nawet na diecie. Jedzenie białej rzepy, dzięki obecnej w niej witaminie A, warunkuje prawidłowy stan skóry, przyspiesza proces przemiany materii oraz zapewnia dobre widzenie. Ze względu na zawartość witamin z grupy B takich jak biotyna, tiamina, ryboflawina, niacyna czy kwas foliowy zapobiega dolegliwościom ze strony układu sercowo – naczyniowego. Zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie mózgu, chroni płód przed wadami rozwojowymi oraz odpowiada za zdrową skórę, włosy i paznokcie.
Ze względu na zawartość w swoim składzie witaminy C, włączanie białej rzepy do swojej diety wyraźnie zwiększa odporność organizmu. Przeciwdziała również rozwojowi różnego rodzaju infekcji oraz wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. Dzięki zawartości składników mineralnych m.in. magnezu, zapobiega chorobom serca, stabilizuje pracę układu nerwowego i trawiennego oraz przeciwdziała pojawieniu się osteoporozy.
Warto wiedzieć, że spożywanie białej rzepy może łagodzić bóle reumatyczne, a także pomocne jest osobom chorym na zwyrodnienie stawów. Ponadto warzywo to wykazuje właściwości moczopędne, a co za tym idzie wpływa na naturalne oczyszczanie organizmu. Jej regularne spożywanie jest bardzo dobre dla osób mających problemy z dną moczanową, która wywołana jest odkładaniem się kwasu moczanowego w organizmie.
Biała rzepa – zastosowanie w kuchni
Białą rzepę można przygotowywać na wiele sposobów m.in. gotować, smażyć czy piec. Najczęściej warzywo to wykorzystuje się do sałatek, a także koktajli warzywnych i zup typu krem. Bardzo dobrze łączy się z wszelkimi mięsami, dlatego bywa wykorzystywana jako dodatek podczas ich duszenia bądź składnik kremowych sosów.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Javed A.,Ahmad A., Nouman M., Hameed A., Turnip (Brassica Rapus L.): a natural health tonic, Brazilian Journal of Food Technology, 5/2019.
- Arakelyan H., Turnip and health, Vegetable Therapy, 2020.
Hehe, no przyznaję, że myslałam że to biala rzodkiew ;))
Ja lubię zarówno białą jak i czarną rzepę. Super warzywo nie tylko do jedzenia. Szampony z ekstraktem z rzepy są świetne ;]
nigdy przyznam nie próbowałam w kuchni a rodzice od dawna mają to na działce…lądowała u królików 😛 z braku wiedzy co z nią zrobić 😛