Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 sierpnia 2023

Brokuł (łac. Brassica oleracea var. italica Plenck) należy do jednych z najbardziej odżywczych warzyw. Nic dziwnego, bowiem w jego składzie znaleźć można same cenne składniki. To właśnie dzięki nim spożywanie brokułów jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Warunkują dobre widzenie, chronią organizm przed rozwojem nowotworów i zapobiegają anemii. Jak jeszcze brokuły potrafią wpłynąć na nasz organizm? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Brokuł – pochodzenie

Brokuły pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego, a dokładnie z terenów Włoch. Co ciekawe to właśnie tam nazywano je kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem. Brokuły należą do rodziny kapustowatych, czyli do tej samej co kalafior, brukselka czy jarmuż.

Brokuł – właściwości

Brokuł to doskonałe źródło wielu witamin. Znajdują się w jego składzie m.in.:

Ponadto warzywo to zawiera cenne dla nas składniki mineralne takie jak:

W szczególności bardzo cenne są tu dwa minerały – selen i sulforafan. Ten pierwszy zapobiega rakowi prostaty, z kolei sulforafan skuteczny jest w walce z drobnoustrojami wywołującymi wrzody żołądka i nowotwory żołądka. Ponadto udrażnia tętnice oraz przywraca im umiejętność samoregeneracji. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego, brokuł reguluje procesy trawienne oraz zapewnia uczucie sytości na długi czas. Poprzez takie działanie i swoją niską kaloryczność warzywo to skutecznie wspomaga odchudzanie. Ze względu na dużą ilość chromu w składzie, brokuły zalecane są osobom mającym cukrzycę oraz wysoki poziom cholesterolu. Brokuły skutecznie obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu), który ma działanie kataboliczne na mięśnie oraz powoduje ich ból.

Dzięki obecności w brokule witaminy A, warzywo to korzystnie wpływa na procesy widzenia. Zapobiega także kurzej ślepocie, czyli tzw. słabemu widzeniu po zmroku. Z kolei witamina C zwiększa odporność organizmu oraz poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Ponadto wzmacnia strukturę stawów i sprawia, że stają się bardziej elastyczne. Witamina C jest bowiem niezbędna w procesie syntezy kolagenu, który stanowi główny budulec tkanki chrzęstnej.

Przeciwutleniacze takie jak witamina A i witamina C usuwają z organizmu wolne rodniki, chroniąc go przed rozwojem chorób nowotworowych oraz spowalniając procesy starzenia. Ze względu na zawartość kwasu foliowego spożywanie brokułów polecane jest kobietom w ciąży. Jest to ważny składnik dla tej grupy kobiet, ponieważ tego rodzaju związek zapewnia prawidłowy rozwój płodu oraz zapobiega jego wadom. Obecny w brokule potas udrażnia naczynia krwionośne co powoduje, że krew znacznie swobodniej w nich przepływa. Efektem jest zmniejszenie ciśnienia. Oprócz tego potas przyspiesza wydalanie sodu z organizmu, co również przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.

Czy brokuły są dla wszystkich?

Mimo że brokuł zawiera wiele cennych składników odżywczych, jego spożywanie nie jest polecane każdemu. A to ze względu na goitrogeny – związki, które utrudniają wchłanianie jodu. Dlatego też w dużej ilości nie powinny spożywać go osoby posiadające niedoczynność tarczycy. Z częstego spożywania brokułów powinny zrezygnować również osoby borykające się z zapaleniem jelit. Częsta obecność brokułów w diecie może powodować wzdęcia co może pogorszyć samopoczucie i stan chorego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sikorska-Zimny K., Wybrane glukozylany i ich pochodne: źródła, właściwości oraz działanie na organizm człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2016.
  2. Kozłowicz K., Góral D., Kluza F., Jabłońska-Ryś E., Zalewska-Korona M., Wójtowicz A., Góral M., Wpływ obróbki cieplnej na barwę i właściwości antyoksydacyjne róż i łodygi brokułu, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 590/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami