Aktualizacja: 5 lipca 2024
Kasza gryczana nie bez powodu nazywana jest królową kasz. Wyróżnia się bowiem na tle innych smakiem, bogactwem składników odżywczych i wyjątkowymi właściwościami. Kiedyś często gościła na naszych stołach, później została zapomniana. Dziś powraca jako składnik zdrowych i wartościowych potraw. Poznajmy powody, dla których warto jeść kaszę gryczaną.
Spis treści
Kasza gryczana – charakterystyka
Kasza gryczana nie jest zaliczana do zbóż, jak w przypadku kaszy manny czy kaszy jęczmiennej. Jest ona pozyskiwana z łuskanych nasion gryki – rośliny, która osiąga swoją wysokość do 60 cm i posiada kwiaty od koloru białego do różowego. Gryka rośnie na polach i kwitnie latem od lipca do sierpnia. Występują dwa rodzaje kaszy gryczanej:
- palona (postać całej, łamanej i drobno łamanej);
- niepalona (postać cała i łamana).
Obie można z powodzeniem stosować w kuchni.
Kasza gryczana – właściwości
Kasza gryczana stanowi bogate źródło związków mineralnych takich jak potas, selen, żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, krzem oraz kwas foliowy. W jej składzie znaleźć można również witaminy z grupy B, witaminę E, a także cenne dla nas antyoksydanty (rutyna, kwercetyna, pelargonidyna). Ponadto kasza gryczana posiada błonnik pokarmowy i niski indeks glikemiczny.
Regularne spożywanie kaszy działa odkwaszająco na organizm. Ze względu na obecność błonnika pokarmowego na długi czas zapewnia uczucie sytości. Kaszę gryczaną zaleca się osobom z zaburzeniami pracy jelit, a także będącym na diecie redukcyjnej oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zawartość witaminy E, kwasu foliowego i żelaza sprawia, że kasza gryczana mocno polecana jest osobom borykającym się z anemią oraz kobietom mającym obfite miesiączki. Pomocna jest więc w niedokrwistości organizmu. Sam kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój płodu i zapobiega jego wadom.
Kasza gryczana w kuchni
Kasza gryczana znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Bardzo dobrze komponuje się z dodatkiem sosów mięsnych oraz warzywami. Z kaszy gryczanej można również wykonać kotlety, placuszki czy różnego rodzaju farsze np. do naleśników, pierogów czy do zapiekanych warzyw. Kaszę gryczaną rzadko wykorzystuje się do deserów.
W Polsce kasza gryczana jest popularnym składnikiem wielu tradycyjnych potraw, takich jak kaszotto, pierogi z kaszą czy kasza z gulaszem.
Kasza gryczana – jak gotować?
Podczas gotowania tego rodzaju kaszy należy pamiętać, aby dobrać odpowiednie proporcje. Do każdej miary kaszy gryczanej należy użyć dwie miarki wody. Kaszę należy gotować na małym ogniu przez około 15-20 minut. Po upływie tego czasu trzeba pozostawić ją do momentu aż wchłonie resztę pozostałej wody.
Ciekawostki o kaszy gryczanej
Kilka interesujących faktów o kaszy gryczanej:
- największą ilość kaszy gryczanej spożywają Rosjanie, Ukraińcy oraz Polacy;
- ze względu na to, że w jej składzie nie występuje gluten mogą ją spożywać osoby chore na celiakię lub będące na diecie bezglutenowej;
- jako jedyna nie należy do roślin zbożowych;
- spożywanie kaszy gryczanej nie poleca się dzieciom do 10 miesiąca życia oraz osobom z niewydolnością nerek, a także z wrzodami żołądka i dwunastnicy;
- wykazano, że kasza gryczana palona posiada aż o 50% mniej wartości odżywczych niż kasza gryczana niepalona.
Kasza gryczana jest świetnym wyborem dla osób dbających o zdrowie i poszukujących różnorodnych smaków.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Falandysz G., Kasze w żywieniu rodziny, Barzkowice 2020.
- Borkowska B., Robaszewska A., Zastosowanie ziarna gryki w różnych gałęziach przemysłu, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 73/2012.
- Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Wartość odżywcza i możliwości wykorzystania gryki, Postępy Fitoterapii, 1/2014.
- Prześwietlamy: Kasze gryczane, Fundacja Konsumentów i Programu FoodRentgen, Warszawa 2019.
Nie wiedziałam, że kasza gryczana ma aż tyle właściwości. Szkoda, że nie przepadam za jej smakiem :/
Totalnie uwielbiam kaszę gryczaną. Najlepiej z gulaszem i ogórkiem kiszonym <3
Jak zwykle garść informacji o czymś, co chętnie jem, ale nie miałam pojęcia o tak licznych walorach pro-zdrowotnych. 🙂