Aktualizacja: 14 grudnia 2022
Udar słoneczny lub tzw. udar cieplny występuje na skutek przegrzania organizmu poprzez działanie silnego nasłonecznienia. Następuje nieoczekiwanie i może przyczynić się nawet do śmierci. Jak go rozpoznać oraz jak się zachować? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Udar słoneczny może pojawić się wówczas, gdy przez dłuższy czas eksponujemy ciało na działanie promieni słonecznych. Skutkiem tego są zaburzenia funkcjonowania ośrodka termoregulacji organizmu, a także mocne jego odwodnienie i utrata związków mineralnych.
Do innych przyczyn wystąpienia tego stanu możemy zaliczyć zbyt małą ilość snu, wcześniejsze wystąpienie udaru cieplnego, otyłość oraz nadwagę.
Spis treści
Jakie objawy wywołuje udar słoneczny?
- ogólne osłabianie organizmu
- bóle głowy
- zawroty
- wymioty
- dreszcze
- nudności
- mocno zaczerwieniona skóra
- gorączka
- utrata przytomności
- przyspieszone tętno
- zaburzenia w oddychaniu
- zwiększone ciśnienie krwi
- skurcze mięśni
Rodzaj objawów udaru słonecznego zależny jest przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia, na który narażony był organizm.
Kiedy może nastąpić udar słoneczny?
- Podczas gorących i parnych dni.
- W trakcie gorących kąpieli wodnych.
- Podczas intensywnego i długiego opalania, gry na słońcu, marszu czy zabaw.
Jak postępować z osobą dotkniętą udarem słonecznym?
- Osobę chorą należy przenieść w chłodne i zacienione miejsce.
- Należy zdjąć jej ubranie i poluzować ciasną bieliznę.
- W przypadku gdy twarz osoby chorej jest blada, głowę należy ułożyć poniżej tułowia, z kolei gdy jest ona czerwona należy ułożyć ją w pozycji półleżącej.
- Na miejscach takich jak głowa czy tułów należy wykonać zimne okłady.
- Należy regularnie sprawdzać temperaturę ciała chorego, jeśli zmniejszy się do 38 stopni – schładzanie ciała okładami można przerwać.
- Jeśli chory jest przytomny należy podawać mu duże ilości zimnych napojów w małych porcjach.
- W przypadku braku przytomności natychmiast wezwać lekarza i do czasu nadejścia pomocy medycznej koniecznie należy wykonywać sztuczne oddychanie.
Jak zapobiegać udarowi słonecznemu?
- W gorące dni należy nosić ochronny kapelusz oraz lekkie, przewiewne ubrania, które będą dostosowane do panujących warunków.
- Należy zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których pracujemy.
- Należy mieć zawsze pod ręką zimną wodę do dyspozycji.
Udar słoneczny – rodzaje
Wyróżniamy dwa rodzaje udaru słonecznego:
- udar cieplny wysiłkowy – pojawia się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, który odbywa się w wysokiej temperaturze środowiska. Najczęściej występuje u młodych osób np. sportowców;
- udar cieplny klasyczny – jest wynikiem oddziaływania na organizm intensywnych promieni słonecznych. Najbardziej podatne na ten rodzaj udaru są: niemowlęta, osoby starsze, osoby z przewlekłymi chorobami.
Czy leki mogą zwiększać ryzyko powstania udaru słonecznego?
Niestety tak, jednak nie wszystkie. Wybierając się na kąpiele słoneczne warto wziąć pod uwagę przyjmowanie:
- diuretyków – przyspieszają procesy wydalania moczu, co może spowodować odwodnienie organizmu;
- leków antycholinergicznych – stosowane w leczeniu problemów żołądkowo – jelitowych, w przypadku astmy i w zawrotach głowy;
- fenotiazyn – to leki, które obniżają działanie dopaminy w mózgu. Wykorzystywane są w leczeniu m.in. schizofrenii;
- neuroleptyków – stosowane w terapiach psychicznego leczenia;
- beta blokerów – leki obniżające ciśnienie tętnicze.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Dziękuję za ten wpis! Bardzo przydatny!
ale fajny przydatny artykuł, latem trzeba na tyle rzeczy uważać, szczególnie przy dzieciach.
Idealna pora na ten wpis. Dobrze, żeby jak najwięcej osób wiedziało czym jest udar, jakie są jego objawy i co robić, gdy nas dopadnie.
Bardzo przydatny wpis! Dobrze znać te wszystkie szczegóły i wiedzieć co robić!
Ze słońcem nie ma żartów. Warto pamiętać o tym, czym może grozić i wiedzieć jak się zachować, jeśli będziemy mieć do czynienia z udarem. A jeszcze lepiej po prostu zapobiegać przykrym konsekwencjom.
Bardzo ważny wpis. Niby wszyscy to wiedzą, a i tak co roku udary.
Ludziom można co roku przypominać by uważali ze słońcem, a potem i tak kończy się popatrzeniami. Można ostrzegać przed wodą a i tak skaczą na główkę, wchodzą po pijaku, nie pilnują dzieci…. Odporni na wiedzę.